קרי: "מאמין שהצדדים מעוניינים ברגיעה"

רה"מ נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני קרי נפגשו והביעו את רצונם להחזיר את הרגיעה לאזור. "המפגש הזה חשוב כדי לקחת אותנו מעבר לגינויים ולרטוריקה", אמר קרי בפתח הפגישה. נתניהו שב וטען כי אבו מאזן מסית את העם הפלסטיני נגד ישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נפגשו היום (חמישי) בברלין שבגרמניה ודנו במצב הביטחוני בישראל. בתום הפגישה שנמשכה ארבע שעות, הסכימו השניים על הצורך להפסיק את ההסתה, להוריד מתחים ולהחזיר את הרגיעה לאזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו חזר על מחויבותה של ישראל לשמירה על הסטטוס קוו בהר הבית, ואילו קרי אמר שידון עם עבדאללה מלך ירדן על הדרכים להשבת הרגיעה בפגישתם המשותפת בשבת הקרובה. קרי הוסיף וציין שהוא מאמין כי גם הישראלים וגם הפלסטינים מעוניינים בהפסקת ההסלמה.

"יש להפסיק את ההסתה והאלימות", אמר קרי בפתח הפגישה. "אני חושב שזה קריטי. המפגש הזה בינך וביני חשוב מאוד כדי לקחת אותנו מעבר לגינויים ולרטוריקה. יש למצוא דרך שתבנה אפשרות שאינה נמצאת כיום, לקראת תהליך רחב יותר".

"היום אנחנו יכולים להצית מחדש את התהליך", קרא קרי. "אנחנו מכירים זה את זה היטב ואני מאמין שיש לנו את היכולת לגרום לשינוי. לשם כך באתי לכאן, בואו נלך לעבוד ונראה מה אנחנו יכולים לעשות".

נתניהו: "אבו מאזן מפיץ שקרים"

"ברצוני להודות לך ולארה"ב על גינוי מתקפות הטרור נגד ישראל, על תמיכתכם בזכותה של ישראל להגנה עצמית וכן על התייצבותכם לצדה של ישראל באונסק"ו", אמר נתניהו לקרי בהצהרתם המשותפת לעיתונאים. "אנו מאוד מעריכים את כל אלו".

"אתמול היה יום קשה", הוא עדכן את קרי. "אירעו ארבע מתקפות טרור. הבוקר החל בתקיפה שבמהלכה ניסו שני מחבלים לפגע באוטובוס מלא בילדי בית ספר. אין ספק שגל זה של התקפות מונע באופן ישיר מהסתה. הסתה מחמאס, הסתה מהתנועה האסלאמית בישראל, ולצערי, הסתה מהנשיא עבאס והרשות הפלסטינית".

"אני חושב שהגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תאמר בבירור לנשיא עבאס: חדל מהפצת השקרים בנוגע לישראל", הוסיף נתניהו, "שקרים לפיהם ישראל מבקשת לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, שקרים לפיהם ישראל רוצה להרוס את מסגד אל-אקצא ושקרים לפיהם ישראל מוציאה להורג פלסטינים. הכול בדיה. אנו נשארנו מחויבים לסטטוס קוו".

"אנו אלו ששומרים על האתרים הקדושים", הוא הדגיש. "ישראל פועלת להגן על אזרחיה, כפי שהייתה עושה כל דמוקרטיה מול התקפות זדוניות ובלתי פוסקות כאלה. כדי ליצור תקווה, עלינו לעצור את הטרור. כדי לעצור את הטרור, עלינו להפסיק את ההסתה".