ארה"ב נגד אירן: "להטיל סנקציות"

ארצות הברית, בריטניה, צרפת וגרמניה שיגרו מכתב לוועדת הסקנציות של מועצת הביטחון באו"ם בדרישה לצעדים נגד אירן, שביצעה ניסוי טילים. לטענת המעצמות, מדובר בהפרת ההסכמים, שכן הטילים מסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. אירן בתגובה: "לא מדובר בהפרת ההסכמים, הטילים אינם גרעיניים"

הפרה של הסכמים? ארכיון (presstv)

ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה קראו לוועדת הסנקציות של מועצת הביטחון של האו"ם להפעיל את סמכותה על אירן, לאחר שביצעה ניסוי טילים שלטענתן מנוגד להסכם שהושג עמה. לדבריהן, הטילים אותן בחנה אירן מסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

המכתב לוועדה נשלח לאחר שארה"ב כבר העלתה את הנושא בפני 15 נציגי מועצת הביטחון. "אנו בטוחים שמידע זה יסייע לוועדה במילוי חובתה לבחון את הפרת ההסכם ולפעול בהתאם", נכתב בו.

אירן הודיעה מוקדם יותר החודש כי ערכה ניסוי טילים בו בחנה טילים מונחי מטרה. עם זאת, בטהרן הכחישו את ההאשמה כי מדובר בטילים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. דיפלומטים העריכו כי לוועדה היכולת להטיל חרם על גורמים אירניים אם יתברר כי אכן הפרה את ההסכמים, אך קיים חשש כי רוסיה וסין יבלמו את המהלך.

מועצת הביטחון, ארכיון (רויטרס)

על פי הסכם הגרעין שהושג עם אירן, הסנקציות שהוטלו עליה בעבר יוקלו ואף יוסרו בתמורה לבלימת תוכנית הגרעין שלה. עוד הוסכם כי אירן תוכל להתחמש בטילים תחת אישור מועצת הביטחון - מהלך שארה"ב התחייבה למנוע באמצעות הטלות וטו. בארה"ב ובאירופה הבהירו כי העסקה לא תמומש במלואה עד לשנה הבאה.