נתניהו שב ומבהיר: היטלר אחראי, אבל המופתי רצה למנוע בריחת יהודים מאירופה

ראש הממשלה וקנצלרית גרמניה מרקל קיימו מסיבת עיתונאים משותפת. במוקד: סערת "נאום המופתי". נתניהו: "היטלר אחראי, אבל לא צריך להכחיש עדות חשובה על חאג' אמין אל-חוסייני, שאמר לנאצים למנוע את בריחת היהודים מאירופה". מרקל: "אנחנו אחראים לפשעי הנאצים"

במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו בברלין, התייחסו הערב (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לסערת "נאום המופתי" של נתניהו, שעשתה כותרות ברחבי העולם. מרקל הבהירה כי ארצה היא האחראית הבלעדית לפשעי הנאצים ולהשמדת העם היהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה ונתניהו הבהיר: "היטלר אחראי, אבל לא צריך להכחיש עדות חשובה על חאג' אמין אל-חוסייני, שאמר לנאצים למנוע את בריחת היהודים מאירופה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אל-חוסייני תמך ב'פתרון הסופי'", הדגיש נתניהו. "יש עדות רבה לעניין הזה גם במשפטי נירנברג וגם במשפט אייכמן. סגנו של אייכמן פירט ואמר כי אל-חוסייני דחק בהיטלר ובהנהגה הנאצית להמשיך ב'פתרון הסופי'.

"במשפט אייכמן הדברים האלה מפורטים ואני מצטט: 'המופתי הוא אחד האנשים שדחקו להשמדה והוא ייעץ לאייכמן ולהיטלר ביישום הפתרון הזה'. אני חושב שהשאלה האמיתית לא צריכה להיות מופנית אליי, אלא לאבו מאזן. מדוע הוא והרשות הפלסטינית מהללים באופן רשמי את המופתי של ירושלים וקוראים לו 'אבי האומה הפלסטינית'? הוא פושע מלחמה".

"זה אבסורד"

מוקדם יותר היום, לפני המראתו לביקור הרשמי בברלין, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסערה שעורר נאומו אתמול, שבו טען כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים" וכי מי שנתן לו את הרעיון היה המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני. "זה אבסורד, לא הייתה לי שום כוונה לפטור את היטלר מהאחריות השטנית שלו להשמדת יהודי אירופה", אמר נתניהו.

"היטלר הוא האחראי לפתרון הסופי להשמדת ששת המיליונים, הוא קיבל את ההחלטה", הוסיף. "באותה מידה זה אבסורד להתעלם מהתפקיד שמילא המופתי חאג' אמין אל-חוסייני, פושע מלחמה, בעידוד והמרצת היטלר, ריבנטרופ, הימלר ואחרים להשמיד את יהודי אירופה".

"המטרה שלי הייתה לא לפטור את היטלר מהאחריות שהוא נושא בה, אלא להראות שאבי האומה הפלסטינית אז - ללא מה שקוראים 'כיבוש', ללא שטחים וללא התנחלויות - כבר אז שאף בהסתה שיטתית להשמיד את היהודים. לצערי הוא עדיין דמות נערצת בחברה הפלסטינית. כדי להפסיק את הרצח צריך להפסיק את ההסתה. מה שחשוב הוא להכיר בעובדות ההיסטוריות ולא להתעלם מהן - לא אז ולא היום".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום גם הוא לסערת נאום נתניהו. "שני שונאים לעם היהודי היו - אחד היטלר, השני המופתי", אמר. "אינני בקיא בפרטים שציין רה"מ אמש. הואיל ואני מבקש תמיד לדייק בפרטים, אלך אל המקורות ואראה הדברים לאשורם. אני יודע ששניהם היו שונאי ישראל מובהקים. לא היה ולא יהיה אדם שגרם בעולם כולו טרגדיה לאנושות כמו היטלר, ולא היה כמו היטלר בטרגדיה היהודית".