גרמניה לנתניהו: "אנו אחראים לפשעי השואה"

דובר קנצלרית גרמניה הגיב על הסערה עקב דבריו של נתניהו, שטען כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים" וכי מי שנתן לו את הרעיון היה המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני. "אנו האחראים לפשע הזה נגד האנושות". נתניהו: "לא התכוונתי לפטור את היטלר מאחריות"

ארכיון (חיים צח / לע"מ)

סערת "נאום המופתי" של נתניהו זוכה גם לתגובה מכיוון ממשלת גרמניה, שפרסמה היום (רביעי) הצהרה שלפיה הגרמנים הם האחראים הבלעדיים לשואת העם היהודי. "כל הגרמנים מודעים להיסטוריה הרצחנית של הנאצים שהובילה לשואה", אמר סטפן סיברט, הדובר של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש סיבה שהפרק הזה בהיסטוריה של העם הגרמני נלמד בבתי הספר - אסור לעולם לשכוח את זה", הוא אמר. "אני לא רואה שום סיבה לשנות את ההסתכלות על ההיסטוריה בשום דרך. אנו יודעים שאנחנו האחראים לפשע הזה נגד האנושות".

מוקדם יותר היום, לפני המראתו לביקור רשמי בברלין, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסערה שעורר נאומו אתמול, שבו טען כי "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים" וכי מי שנתן לו את הרעיון היה המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני. "זה אבסורד, לא הייתה לי שום כוונה לפטור את היטלר מהאחריות השטנית שלו להשמדת יהודי אירופה", אמר נתניהו.

"היטלר הוא האחראי לפתרון הסופי להשמדת ששת המיליונים, הוא קיבל את ההחלטה", הוסיף. "באותה מידה זה אבסורד להתעלם מהתפקיד שמילא המופתי חאג' אמין אל-חוסייני, פושע מלחמה, בעידוד והמרצת היטלר, ריבנטרופ, הימלר ואחרים להשמיד את יהודי אירופה".

"יש על כך עדויות רבות, לרבות העדות של סגנו של אייכמן במשפטי נירנברג, לא עכשיו אלא אחרי מלחמת העולם השנייה", ציין. "הניסיון של חוקרים ואנשים מסוימים לתת אפולוגטיקה לתפקיד המרכזי והחשוב שהיה לחאג' אמין אל חוסייני הוא ברור".

"המטרה שלי הייתה לא לפטור את היטלר מהאחריות שהוא נושא בה, אלא להראות שאבי האומה הפלסטינית אז - ללא מה שקוראים 'כיבוש', ללא שטחים וללא התנחלויות - כבר אז שאף בהסתה שיטתית להשמיד את היהודים. לצערי הוא עדיין דמות נערצת בחברה הפלסטינית. כדי להפסיק את הרצח צריך להפסיק את ההסתה. מה שחשוב הוא להכיר בעובדות ההיסטוריות ולא להתעלם מהן - לא אז ולא היום".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום גם הוא לסערת נאום נתניהו. "שני שונאים לעם היהודי היו - אחד היטלר, השני המופתי", אמר. "אינני בקיא בפרטים שציין רה"מ אמש. הואיל ואני מבקש תמיד לדייק בפרטים, אלך אל המקורות ואראה הדברים לאשורם. אני יודע ששניהם היו שונאי ישראל מובהקים. לא היה ולא יהיה אדם שגרם בעולם כולו טרגדיה לאנושות כמו היטלר, ולא היה כמו היטלר בטרגדיה היהודית".

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה.