שגריר אריתריאה בישראל: "הורי קורבן הלינץ' דורשים צדק, הם שבורים"

יומיים אחרי הפיגוע הרצחני בתחנה המרכזית בבאר שבע, מספר שגריר אריתריאה בישראל על ההודעה להוריו של הפטום זרהום, שנפל קורבן ללינץ' מצד ההמון באירוע. "ההורים שלו שבורים, עצובים, לא מפסיקים לבכות", אמר לחדשות 2 Online

הבטום זרהום, ארכיון

"ההורים שלו שבורים, עצובים, לא מפסיקים לבכות. הם רק זועקים לצדק". כך אומר בריאיון לחדשות 2 Online שגריר אריתריאה בישראל, טספאמריאן טקסטה, זאת לאחר שיצר קשר עם הוריו של האזרח האריתריאי הפטום זרהום, שנורה והוכה למוות בתחנה המרכזית בבאר שבע לאחר שנחשד כמחבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"דיברתי עם המשפחה שלו אתמול", הוא אמר. "הם גרים במערב אריתריאה. הם אמרו שהם שבורים ואיבדו את היקר להם מכל, הם ציינו שהוא היחיד שדאג להם והעביר להם כסף. הם כעת מבקשים שהגופה תגיע לקבורה בארצם ודורשים שייעשה צדק, שהאחראים יעמדו לדין. לאחר מכן הם ידרשו פיצוי".

לדבריו, אתמול שוחח עם אנשי משרד החוץ ש"התנצלו על הטעות" וציין כי ביקש לפתוח בחקירה מקיפה של המקרה. "ראיתי את הווידאו והרגשתי נורא, זה שובר את הלב. אני מכיר אותו באופן אישי, פגשתי אותו במפגש שארגנה השגרירות לפני כמה חודשים, הוא חלק מהקהילה, בחור צעיר ונחמד. זה מאוד עצוב".

השגריר האריתריאי ניסה לשחזר את האירועים שהביאו למותו הטרגי של זרהום. "אנשים כנראה היו בפאניקה, כשהיו יריות באזור הזה גם הוא היה בפאניקה. פגשתי את האדם שהיה איתו וברח. כולם רצו וגם הוא עד שאיש האבטחה ירה בו. אני מבין את הירי של המאבטח, אולי מלחץ - אבל מה שקרה אחר כך, שבעטו בו והכו אותו, הוא היה כבר חסר אונים על הקרקע".

"בישראל צריכים לחקור את המקרה הזה. המשפחה רוצה שהגופה שלו תחזור כמה שיותר מהר ותיקבר בשקט", הוסיף השגריר. "אלה שביצעו את הפשעים צריכים לעמוד לדין. אלה שהרביצו לו והכו אותו. אם רוצים צדק אז צריך להביא לדין את האנשים האלה".

לאחר הלינץ': זעם בממשל באריתריאה

על רקע הפרסום על כך שמשטרת ישראל מתכוונת לעצור מספר חשודים - ממשלת אריתריאה מגנה את האלימות במילים חריפות ומביעה ביקורת על היחס בישראל לאזרחי המדינה האפריקנית.

"הכאתו של האזרח האריתריאי הוסברה כ'טעות בזיהוי' וישראל העבירה את תנחומיה לשגרירנו", נמסר בהודעה של משרד ההסברה באסמרה. "ברור שהתקרית הזאת אינה יכולה להסתיר אלא רק להדגיש את האלימות שמתבצעת נגד אזרחים".

"עבור אריתריאה התקרית הטרגית הזאת היא תזכורת כואבת לדיכוי הנסתר שמתקיים באופן קבוע בישראל נגד עשרות אלפים מבני העם", נמסר עוד. "האזרח שנהרג לכאורה בגלל טעות בזיהוי הוא אחד מבין קורבנות רבים של פשע בינלאומי מאורגן - סחר בבני אדם".

היום דיווחנו כי משפחתו של זרהום צפויה לקבל פיצויים מהמדינה. בנוסף תממן ישראל את הטסת גופתו בחזרה לאריתריאה.

על פי החוק בישראל, אדם שהסתנן למדינה לא יכול להיכלל בחוק נפגעי האיבה. למרות זאת קיימת ועדה בין משרדית המטפלת במקרים חריגים כמו של זרהום. המקרה שלו יובא בפני הוועדה הזאת בימים הקרובים.

הוועדה שכוללת נציגים של משרד הביטחון, משרד המשפטים והביטוח הלאומי צפויה לקבוע כי יש להעביר פיצוי כספי חד פעמי למשפחתו של הצעיר האריתראי, שהפך לקורבן על לא עוול בכפו. בביטוח הלאומי אישרו את הדברים ומסרו כי הם אחראים למימון הטסת גופתו לארצו.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני