לאחר הלינץ': זעם בממשל באריתריאה

במדינה האפריקנית פרסמו הודעת גינוי להכאתו למוות של הנתין הזר הפטום זרהום, שבעקבות טעות בזיהוי נחשד כמחבל. "התקרית הזו מדגישה את האלימות נגד אזרחינו", טענו בהודעה רשמית. שר הביטחון יעלון: " אסור לאיש לנהוג כך, גם כשהכעס רב והעצב גדול"

לאחר הלינץ': זעם בממשל באריתריאה (Meir Even Haim/Flash90)

יממה לאחר הלינץ' שבוצע בהפטום זרהום בזמן פיגוע הירי בבאר שבע ובצל הפרסום על כך שמשטרת ישראל מתכוונת לעצור מספר חשודים - ממשלת אריתריאה מגנה את האלימות במילים חריפות ומביעה ביקורת על היחס בישראל לאזרחי המדינה האפריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הכאתו של האזרח האריתריאי הוסברה כ'טעות בזיהוי' וישראל העבירה את תנחומיה לשגרירנו", נמסר בהודעה של משרד ההסברה באסמרה. "ברור שהתקרית הזאת אינה יכולה להסתיר אלא רק להדגיש את האלימות שמתבצעת נגד אזרחים".

"עבור אריתריאה התקרית הטרגית הזאת היא תזכורת כואבת לדיכוי הנסתר שמתקיים באופן קבוע בישראל נגד עשרות אלפים מבני העם", נמסר עוד. "האזרח שנהרג לכאורה בגלל טעות בזיהוי הוא אחד מבין קורבנות רבים של פשע בינלאומי מאורגן - סחר בבני אדם".

על אף שבהודעה מטעם ממשלת אריתריאה נמסר כי רבים מאזרחי המדינה הגיעו לישראל "במסגרת הסדרים לא חוקיים למטרות פוליטיות ומקור עבודה זול", הרי שככל הידוע - אזרחי אריתריאה שהגיעו לישראל ברחו מארצם מרצונם החופשי ומסיבות שונות, בין היתר בשל דיכוי והתנכלות לעריקי צבא ששירותם אינו מוגבל בזמן.

זירת הפיגוע בתחנה המרכזית (פלאש 90 - מאיר אבן חיים)

שגריר אריתריאה בישראל פנה היום למשרד החוץ בבקשה לקבלת מידע נוסף על חקירת נסיבות מותו של זרהום. בשיחה עם חדשות 2 Online הבהיר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון כי נמסר לשגריר שהנושא מצוי תחת חקירת משטרה וכי הוא יעודכן בהתפתחויות בהקדם.

"להעמיד לדין את מבצעי הלינץ'"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון גינה הערב את הלינץ' באירוע מורשת ליחידת מתאם הפעולות בשטחים. "עלינו לגנות בקול רם וברור מעשי לינץ' כפי שבוצע אתמול באזרח האריתריאי הפטום זרהום ולהעמיד לדין את מבצעיו", אמר יעלון. "אסור לאיש לנהוג כך, גם כשהכעס רב והעצב גדול".

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס היום ללינץ'. "שאף אחד לא ייקח את החוק לידיים", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "אדם שנקלע למקום האירוע צריך לפנות את השטח לכוחות הביטחון".

בשיחה עם חדשות 2 סיפר היום אחד מהחשודים בתקיפה על האירועים האלימים שהתרחשו אמש בתחנה המרכזית. "אני בעצמי זרקתי את הספסל, אני מצטער על זה", סיפר האיש. "כולי בסטרס על זה, מהפחד אתה לא יודע כבר מה לעשות. עשיתי את מה שעשיתי ולצערי זה לא היה המחבל".

מוקדם יותר פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שוחח עם ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה מני יצחקי ודרש עדכונים בדבר חקירת הלינץ'.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני