שיחת נזיפה לשגריר צרפת במשרד החוץ

סמנכ"ל משרד החוץ זימן למשרדו את שגריר צרפת בישראל לבירור בעקבות היוזמה הצרפתית להציב משקיפים בינלאומיים בהר הבית. ישראל טוענת שמהלך שכזה מהווה פגיעה בריבונותה. השגריר הצרפתי השיב: "בוחנים רעיונות שונים בעקבות הקיפאון המתמשך בתהליך השלום"

רה"מ ושגריר צרפת בישראל, ארכיון (רויטרס)

שגריר צרפת בישראל פטריק מיזנב זומן הבוקר (שני) לשיחת נזיפה במשרד החוץ בעקבות היוזמה הצרפתית להציב משקיפים בינלאומיים בהר הבית. במשרד החוץ טוענים כי "השיחה הייתה נוקבת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי משרד החוץ, סמנכ"ל אירופה במשרד אביב שיראון דן עם השגריר הצרפתי על מכלול היחסים בין המדינות, לרבות יוזמות צרפת במסגרת האו"ם. שיראון הביע את התנגדותה הנחרצת של ישראל להצעה הצרפתית להצבת משקיפים בהר הבית.

הקריאה הצרפתית להצבת כוח בינלאומי בהר הבית מנוגדת לעמדת ישראל הטוענת כי צעד שכזה יהווה פגיעה בריבונותה. עוד טוענים בישראל כי אם היוזמה הצרפתית תתממש היא תהיה בגדר פרס לטרור.

"ישראל מבינה חשיבות הסטטוס קוו", קרי (רויטרס)

צרפת: "בוחנים רעיונות בשל הקיפאון בתהליך השלום"

ממשרד החוץ נמסר הבוקר כי ישראל מתנגדת לכל מהלך שנוגע לאינטרסים החיוניים שלה, אשר לא תואם עמה ונוסח ללא שיתופה. השגריר הצרפתי השיב בפגישה כי ארצו בוחנת רעיונות שונים בעקבות "הקיפאון המתמשך בתהליך השלום", כלשונו.

ארה"ב התגייסה לצדה של ישראל בנושא כבר בסוף השבוע והביעה את כוונתה לפעול לסיכול היוזמה הצרפתית. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הבהיר הבוקר במסיבת עיתונאים במדריד כי ההצעה להצבת כוח בינלאומי באתר קדוש "אינה נחוצה".

לדברי קרי, חשוב יותר להבהיר את המחויבות מצד ישראל לשמירת הסטטוס קוו במתחם. "אנחנו לא שוקלים שום שינוי, וכך גם ישראל", אמר לכתבים. "ישראל מבינה את חשיבות הסטטוס קוו. חשוב לוודא שכולם מבינים את החשיבות. אנחנו לא מחפשים ש'זרים' או חיצוניים ייכנסו". קרי הדגיש עוד כי גם ירדן מתנגדת ליוזמה, ולא רק ישראל וארה"ב.