נתניהו במסר לארה"ב: "לא נסכים למחוות או ויתורים לפלסטינים"

בישראל הפנו אצבע מאשימה כלפי ההסתה של הרשות הפלסטינית, ונתניהו הבהיר לאמריקנים כי יתנגד לכל צעד שייתן לפלסטינים "הישג" מגל הטרור. האם פגישתו של נתניהו עם קרי תבוטל בשל גל הטרור? חבר הקבינט שטייניץ האשים: "הדם שנשפך הוא באחריות אבו מאזן, שהוא מגדולי השונאים והמסיתים"

נתניהו וקרי, ארכיון (רויטרס)

נתניהו מחריף מסרים נגד אבו מאזן לקראת הפגישה עם קרי: ראש הממשלה הבהיר לאמריקנים במסר חד משמעי כי אין שום כוונה לתת לפלסטינים שום הישג מגל האלימות והטרור האחרון. האצבע המאשימה מופנית מישראל לעבר הרשות הפלסטינית וההסתה, ונתניהו הדגיש כי "לא יהיו ויתורים או מחוות". במקביל נתניהו שוקל לבטל את ביקורו ואת הפגישה המתוכננת עם קרי בגלל גל הטרור. ההחלטה תתקבל בסמוך למועד הפגישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסביבתו של נתניהו הסבירו כי ישראל לא יכולה להסכים עם מצב שבו יש גזירה שווה בין הישראלים לפלסטינים נוכח גל הטרור האחרון, ואת המסר הזה מתכוון נתניהו להעביר גם בפגישתו עם מזכיר המדינה האמריקני קרי בהמשך השבוע - אם זו אכן תתקיים. 

מסרים דומים נגד הרשות הפלסטינית השמיע חבר הקבינט, השר יובל שטייניץ, שמשתתף בכנס של הקהילה הישראלית-אמריקנית בוושינגטון: שטייניץ תקף בחריפות את ההסתה של אבו מאזן, שלדבריו יותר חמורה מזו של ערפאת ואף מזכירה את ההסתה הנאצית. "אבו מאזן הוא ממחוללי ההסתה, וצריך להפסיק אותה", אמר שטייניץ לחדשות 2. "האמריקנים יכולים ללחוץ עליו ועל הרשות הפלסטינית יותר כדי להפסיק את ההסתה הנוראית, שיש בה אלמנטים שמזכירים את ההסתה הנאצית נגד העם היהודי".

שטייניץ הוסיף וטען כי אבו מאזן הוא "מגדולי השונאים והמסיתים - הוא אולי פחות מעורב ישירות בטרור מערפאת, אבל מבחינת רמת ההסתה והאלמנטים האנטישמיים הוא אחראי להסתה הקיצונית". השר האשים את יו"ר הרשות הפלסטינית בליבוי גל הטרור הנוכחי: "הדם שנשפך הוא באחריות אבו מאזן. בלי החינוך לשנאה, כבר מגיל צעיר, לא היינו עדים לתופעת הסכינאות הזו".

נתניהו: "נתחיל בפעולות נגד ההסתה"

אתמול הודיע רשמית קרי כי ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בגרמניה בהמשך השבוע ולאחר מכן ימשיך לשיחות גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן. מאמציו של קרי מגיעים לאחר יותר משבועיים של הסלמה במצב הביטחוני.

מדובר בפעם הראשונה שבה קרי מאשר את המפגש עם נתניהו ועבאס, כל אחד מהם בנפרד. קרי לא ציין מתי יפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית וגם לא חשף את מקום המפגש. על פי דיווח נוסף, הוא צפוי לפגוש גם את המלך עבדאללה בירדן בהמשך השבוע. במהלך הסבב האירופי קרי לא יעסוק רק במתיחות בין ישראל לפלסטינים, אלא יקיים דיונים בקשר לנעשה בסוריה.

אתמול התייחס נתניהו למתיחות הביטחונית בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "מול גל הטרור אנחנו פועלים בגישה תקיפה ושיטתית - עיבוי כוחות, גיבוי לכוחות, צעדי הרתעה וצעדי ענישה. היום אנחנו נתחיל בפעולות נגד ההסתה, כולל נגד התנועה האיסלאמית שהיא בראש המסיתים, ובייחוד נגד המקורות הכספיים שלה", אמר ראש הממשלה.

"במקביל, ישראל דוחה את הטיוטה הצרפתית במועצת הביטחון - אין שם שום אזכור להסתה הפלסטינית, אין שם שום אזכור לטרור הפלסטיני. יש שם קריאה לבינאום המקומות הקדושים. טוב, ראינו כבר מה קורה למקומות הקדושים במזרח התיכון - מה קורה בתדמור, מה קורה ברחבי עיראק וסוריה ומקומות אחרים, שמוסלמים קיצוניים הורסים את המסגדים אחד של השני, שלא לדבר על אתרים נוצריים, אתרי מורשת, אתרים יהודיים", הוסיף נתניהו.

"ישראל היא לא הבעיה בהר הבית - ישראל היא הפתרון. אנחנו שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו היחידים שעושים את זה, ונמשיך לעשות את זה בדרך אחראית, בדרך רצינית. לא היה שום שינוי בסטטוס קוו, חוץ מהניסיון של אנשים שאורגנו על ידי תנועות איסלאמיות בישראל ועל ידי גורמים חיצוניים להכניס חומר נפץ למסגדים ולתקוף יהודים מתוך המסגדים. זה שינוי הסטטוס קוו, זה מה שגורם לכל האירועים בשנה האחרונה בהר הבית ולא דבר אחר. אנחנו שומרים על הסטטוס קוו, נמשיך לעשות זאת".