מגעים לרגיעה: אחרי רה"מ, קרי ייפגש גם עם אבו-מאזן

מזכיר המדינה האמריקני, שצפוי להיפגש השבוע עם נתניהו בכדי לדון בהסלמה הביטחונית ובדרכים להרגעת המתח סביב הר הבית, אומר כי ייפגש לאחר מכן גם עם יו"ר הרשות ומלך ירדן עבדאללה. נתניהו: ישראל היחידה ששומרת על הסטטוס קוו בהר הבית

אבו-מאזן וקרי, ארכיון (רויטרס)

גל הטרור נמשך והמאמצים הבינלאומיים להרגעת הרוחות עולים מדרגה: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע היום (ראשון) רשמית כי ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בגרמניה בהמשך השבוע ולאחר מכן ימשיך לשיחות גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן. מאמציו של קרי מגיעים לאחר יותר משבועיים של הסלמה במצב הביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בפעם הראשונה שבה קרי מאשר את המפגש עם נתניהו ועבאס, כל אחד מהם בנפרד. קרי לא ציין מתי יפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית וגם לא חשף את מקום המפגש. על פי דיווח נוסף, הוא צפוי לפגוש גם את המלך עבדאללה בירדן בהמשך השבוע. במהלך הסבב האירופי קרי לא יעסוק רק במתיחות בין ישראל לפלסטינים, אלא יקיים דיונים בקשר לנעשה בסוריה.

נתניהו וקרי, ארכיון (רויטרס)

הפגישה בגרמניה בין קרי לנתניהו תתקיים ביום חמישי במסגרת ביקור רשמי שעורך ראש הממשלה במדינה. הוא צפוי עוד קודם לכן להיפגש עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, זאת בהנחה שהמצב הביטחוני בישראל יאפשר זאת. לפגישה בין השניים קדמה שיחת טלפון ביום שישי האחרון, שבה הדגיש נתניהו את חומרת ההסתה של הרשות הפלסטינית, שגורמת להלהטת הרוחות.

מוקדם יותר היום התייחס נתניהו למתיחות הביטחונית בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "מול גל הטרור אנחנו פועלים בגישה תקיפה ושיטתית - עיבוי כוחות, גיבוי לכוחות, צעדי הרתעה וצעדי ענישה. היום אנחנו נתחיל בפעולות נגד ההסתה, כולל נגד התנועה האיסלאמית שהיא בראש המסיתים, ובייחוד נגד המקורות הכספיים שלה", אמר ראש הממשלה.

המגעים לרגיעה יעזרו? (רויטרס)

"במקביל, ישראל דוחה את הטיוטה הצרפתית במועצת הביטחון - אין שם שום אזכור להסתה הפלסטינית, אין שם שום אזכור לטרור הפלסטיני. יש שם קריאה לבינאום המקומות הקדושים. טוב, ראינו כבר מה קורה למקומות הקדושים במזרח התיכון - מה קורה בתדמור, מה קורה ברחבי עיראק וסוריה ומקומות אחרים, שמוסלמים קיצוניים הורסים את המסגדים אחד של השני, שלא לדבר על אתרים נוצריים, אתרי מורשת, אתרים יהודיים", הוסיף נתניהו.

"ישראל היא לא הבעיה בהר הבית - ישראל היא הפתרון. אנחנו שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו היחידים שעושים את זה, ונמשיך לעשות את זה בדרך אחראית, בדרך רצינית. לא היה שום שינוי בסטטוס קוו, חוץ מהניסיון של אנשים שאורגנו על ידי תנועות איסלאמיות בישראל ועל ידי גורמים חיצוניים להכניס חומר נפץ למסגדים ולתקוף יהודים מתוך המסגדים. זה שינוי הסטטוס קוו, זה מה שגורם לכל האירועים בשנה האחרונה בהר הבית ולא דבר אחר. אנחנו שומרים על הסטטוס קוו, נמשיך לעשות זאת".