ישראל על הצעת צרפת: "נוכחות בינלאומית בהר הבית - פרס לטרור"

משרד החוץ הגיב למתווה הצרפתי: "בהסתמכו על אישומי השווא של ההנהגה הפלסטינית בנוגע לשינוי בסטטוס-קוו בהר הבית, הטקסט הצרפתי המוצע נותן פרס לטרור שאותו יזמו הפלסטינים"

ארכיון (רויטרס)

ישראל מתנגדת נחרצות להצעה הצרפתית להציב כוח בינלאומי בהר הבית. משרד החוץ פרסם הערב (שבת) הודעה שבה הגיב לרעון: "בהסתמכו על אישומי השווא של ההנהגה הפלסטינית בנוגע לשינוי בסטטוס-קוו בהר הבית, הטקסט הצרפתי המוצע נותן פרס לטרור שאותו יזמו הפלסטינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היוזמה הצרפתית", נכתב, "שומרת על שתיקה בנוגע לסיבה האמיתית לגל הסכינאות הפלסטיני - הסתה פלסטינית נגד מדינת ישראל ואזרחיה".

ביום חמישי פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי ישראל מפעילה לחץ בינלאומי כדי להסביר כי לא תקבל את הרעיון להציב כוח בינלאומי בהר הבית וכי היא מבהירה כי אין בעיית ביטחון בהר הבית וחופש הגישה לכל הדתות נשמר. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את ראש המועצה לביטחון לאומי יוסי כהן למחות בפני צרפת על נוסח ההצעה, שרואה את האלימות הישראלית והפלסטינית שקולות זו לזו.

בשבוע הבא: פגישת נתניהו-קרי

אמש התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון דחוף לבקשת ירדן בעקבות המצב הביטחוני והמתיחות בהר הבית. למרות הדיון הבהול, תוצאותיו יגיעו רק בשבוע הבא, ככל הנראה בצורת הודעת גינוי נגד ישראל. בתוך כך ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני קרי בגרמניה בשבוע הבא לדון במצב.

מצד אחד ישנם ניסיונות להרגעה של המתיחות הביטחונית של ירדן, ישראל וארצות הברית, אך מנגד ירדן יוזמת את הדיון שכל תכליתו לתקוף את ישראל. כחלק מהמתקפה נגד ישראל בדיון, האשים השגריר הפלסטיני באו"ם את ישראל שלטענתו מגנה על רוצחי משפחת דוואבשה.

"שר המלחמה הישראלי יעלון אומר שהוא יודע מי הטרוריסטים שביצעו את פעולת הטרור המבישה הזאת, אולם עד לרגע זה הם לא נעצרו ולא נענשו באופן הראוי על פעולת הטרור שלהם", אמר השגריר ריאד אל-מנסור. "האם זו לא הסתרה וקנוניה של משטרת ישראל?".

מנגד, שגריר ישראל החדש באו"ם דני דנון ניסה לשכנע בהופעת בכורה כי הרשות הפלסטינית מסיתה לביצוע פיגועי טרור. לעיני נציגים מהאו"ם הציג דנון שלט שלטענתו מדריך כיצד לדקור יהודים, מסרים שילדים פלסטינים נחשפים אליו מדי יום. "אפשר לראות בתמונה הזאת מהי הסתה", ציין דנון.

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס להסלמה במצב הביטחוני ואמר כי הוא מודאג מגל האלימות בישראל ובשטחים. "אנחנו מגנים מתקפות אלימות נגד חפים מפשע", אמר אובמה. "חשוב שהמנהיגים יצננו את גובה הלהבות ע"י הימנעות מהתבטאויות שמשלהבות את הרוחות". אובמה הבהיר כי לישראל ישנה הזכות להגן על עצמה.