קרי: על אבו מאזן לגנות את האלימות ולהפסיק את ההסתה

כיממה לאחר שדובר מחלקת המדינה האמריקנית האשים את ישראל בשימוש בכוח מופרז, מזכיר המדינה מתייצב לצד ישראל: בריאיון לרדיו אמריקני אמר קרי כי על אבו מאזן "להימנע מעיסוק בנושאים מסיתים". על רקע הקריאה הפלסטינית ל"יום זעם", מועצת הביטחון תתכנס לדיון דחוף בהסלמה באזור

קרי: על אבו מאזן לגנות את האלימות (רויטרס)

ישראל זוכה לגיבוי מוושינגטון: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי קרא הבוקר (שישי) ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לגנות את האלימות "בקול רם וברור". דבריו של קרי מגיעים כיממה לאחר שדוברו עורר סערה כשאמר כי ישנן עדויות לכך שישראל משתמשת בכוח מופרז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"אין שום תירוץ לאלימות", אמר קרי בריאיון לרדיו האמריקני NPR. "שום כמות של תסכול אינה רישיון לאלימות בשום מקום ובשום זמן ועל הפלסטינים להבין זאת. על אבו מאזן להימנע מלעסוק בנושאים מסיתים שקולו נקשר בהם, זה מוכרח להיפסק".

בעקבות הביקורת הרבה שנשמעה בישראל על הטענה לשימוש מופרז בכוח, הלילה הבהיר דובר מחלקת המדינה האמריקנית את הדברים. "מעולם לא האשמנו את כוחות הביטחון הישראלים בהפעלת כוח מופרז", אמר ג'ון קירבי. "אנחנו מכירים בזכותה ובאחריותה של ישראל להגן על עצמה".

בניסיון נוסף להרגיע את השטח שוחח אמש קרי עם אבו מאזן. במקביל מנסים האמריקנים להקים מנגנון משותף ישראלי-פלסטיני-ירדני שיסייע במניעת הפרות עתידיות של הסטטוס קוו. קרי אף מתכנן להגיע לאזור בימים הקרובים בניסיון לקדם פגישת פסגה בין המנהיגים. במהלך היום תתכנס מועצת הביטחון של האו"ם לדיון דחוף בהסלמה באזור לבקשת הנציג הירדני.

כוננות מוגברת לקראת "יום הזעם"

המשטרה וכוחות הביטחון נערכים בכוחות מתוגברים בשל ההכרזה על "יום זעם" בגדה וברצועת עזה. חמאס והפלגים הפלסטיניים קראו לאזרחים להתעמת עם חיילים ושוטרים בנקודות החיכוך.

במסגרת ההיערכות המוגברת תגביל הבוקר המשטרה את כניסתם של מתפללים מוסלמים להר הבית לבני 40 ומעלה. במהלך הלילה הציתו כמאה פלסטינים חלקים ממתחם קבר יוסף בשכם. גורמי הביטחון הפלסטינים השתלטו על השריפה. לא היו נפגעים במקום, אולם מידת הנזק שנגרמה למתחם עדיין לא ברורה. מושל שכם הוציא הודעת גינוי להצתה.

כוננות מוגברת נרשמת היום גם בגזרת הדרום. צה"ל תגבר את הכוחות סביב גדר הביטחון בשל חשש מניסיונות חדירה נוספים מרצועת עזה לשטח ישראל כפי שאירע בימים האחרונים באזור.