מסר מישראל לאבו מאזן: "די לנאום על הר הבית"

בניסיון להפחית את המתיחות ולהרגיע את גל הטרור המתמשך, נציגים מטעם ראש הממשלה פנו לאנשיו של אבו מאזן ודרשו ממנו להרגיע את הלהבות סביב מסגד אל אקצא. גם המשטרה הונחתה לדבר עם ראשי המגזר הערבי ולעודד דו שיח. חשש בישראל מפיגועי נקם נוספים מצד יהודים

נתניהו ואבו מאזן באו"ם, ארכיון (רויטרס)

מסר מדיני להרגעת המתיחות: ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח את האלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ואת שליחו האישי עו"ד יצחק מולכו לאנשי אבו מאזן הקרובים ביותר - כדי לתבוע מיו"ר הרשות הפלסטינית להפסיק להתבטא בכל מה שקשור להר הבית. ההערכה בישראל היא כי שורש העימות הנוכחי הוא בהר הבית, ועל כן מנסים למתן את האמירות שעלולות להתסיס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעד מצטרף להחלטת נתניהו לאסור על עליית חברי כנסת ושרים להר הבית וגם הימנעותו מהכרזה על בנייה נוספת בשטחים. ראש הממשלה אמנם סופג על כך ביקורת מצד חברים בממשלתו ובמפלגתו, אך בצמרת הישראלית נחושים להרגיע את הרוחות בשלב זה.

במקביל, שרים בממשלה פועלים להרגיע את הרוחות בכמה חזיתות: השר לביטחון פנים גלעד ארדן תובע מצמרת המשטרה לעבור ביישובים ערבים ולדבר עם מנהיגי דעת הקהל וראשי היישוב - וגם עם רבנים משפיעים - בניסיון לייצר דו שיח מרגיע כדי למנוע התפרעויות או פעולות נקם.

החשש הגדול בישראל הוא מפעולת נקם של יהודים, דוגמת פיגוע הדקירה שביצע צעיר ישראלי מדימונה, שתצית אש יותר גדולה. לדוגמה, המדינה מנסה לעכב הריסת בית כנסת בגבעת זאב שבית משפט קבע שיש לפנותו. הרשויות מבקשות לדחות את ההריסה במספר שבועות כדי לחכות שהמצב יהיה רגוע יותר וימנוע הסלמה.

ראש הממשלה גינה היום את פיגועי הנקמה, בהם הדקירה בדימונה ותקיפת הצעיר הערבי בנתניה: "ישראל היא מדינת חוק וסדר ואני מגנה בתוקף את הפגיעה בערבים חפים מפשע. נמצה את הדין עם כל מי שינקוט אלימות ויפר את החוק, מכל צד שהוא".

"יש להביע מחאה בצורה חוקית ודמוקרטית"

היום דקר צעיר מדימונה ארבעה ערבים ברחבי העיר, בהם שלושה עובדי עירייה. שניים נפצעו קל ושניים בינוני-קשה. הדוקר נעצר ומעצרו הוארך בשישה ימים. במשטרה אומרים כי הרקע למעשה לאומני. עורך דינו של הקטין, איתמר בן גביר, הסביר כי מדובר בקטין אשר נמצא במצב נפשי מעורער: "בשבועות האחרונים חלה הדרדרות במצבו עקב המציאות אליה נחשף, אשר גרמה לו לשברון לב". גם בנתניה תקפו במהלך הלילה עשרות תושבים שלושה ערבים ישראלים והכו אותם באלות וכסאות.

החשוד בדקירה בדימונה, קטין כבן 17, טען בחקירתו כי חשב שכל הערבים מחבלים ולכן דקר את הארבעה. מפקד מרחב הנגב תנ"צ אמנון אלקלעי שיבח את תגובת המאבטח שניטרל את החשוד בדקירה. לדברי עורך דינו של הקטין, איתמר בן גביר, מדובר בקטין במצב נפשי לא פשוט. "בימים האחרונים נעשה ניסיון מצד בני משפחתו לאשפזו במרכז לבריאות נפש", סיפר בן גביר. "בשבועות האחרונים חלה הדרדרות במצבו וגם הצריכה הממושכת של אקטואליה, כאשר עוד יהודי נרצח ועוד יהודי נרצח גרמו לו לשברון לב. גם לאנשים שפויים קשה במצב שכזה" הוסיף.

מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם הלוי, שוחח עם ראש עיריית דימונה והתייחס לאירועי הדקירה היום בעיר דימונה. "מדובר במעשה חמור ביותר בו צעיר יהודי על פי החשד לוקח את החוק לידיו נוטל סכין ודוקר ארבע אנשים רק בגלל מוצאם והיותם ערבים" אמר הלוי. "אני קורא לכל תושבי הדרום לגלות אחריות ולשמור על איפוק, כאבם ותסכולם מובן אך יש להביע את המחאה בצורה לגיטימית חוקית ודמוקרטית".

עטא אבו מדיעם, סגן ומ"מ ראש עיריית רהט, טען כי הדקירה היא "טרור יהודי נגד הערבים הבדואים וזה תוצאה לסלחנות נגד המסיתים היהודים כלפי הערבים וקריאות מוות לערבים. ראש הממשלה והשר לביטחון פנים אחראים להסתה נגד הערבים וכמו שראשי הרשוית קראו לתושבים להיות מצוידים בנשק להגנה אנחנו נאלץ בסופו של דבר - אם לא נקבל את ההגנה על חיינו - לדאוג לשמור בעצמינו על חיינו מטרוריסטים וגזענים יהודים שרואים בכל ערבי מטרה לנקמה". אבו מדיעם קרא לאטום ולהרוס את ביתו של הדוקר: "האחריות מחייבת בלימת גל ההסתה והאלימות בכל המגזרים".

באירוע אחר שאירע הלילה בנתניה הותקפו שלושה ערבים בידי עשרות תושבים באזור כיכר העצמאות. עדי ראייה סיפרו כי התושבים היהודים החלו להכות את הערבים בכסאות, אלות ושולחנות תוך שהם צועקים: "מכסחים את הערבים בנתניה" ו"מוות לערבים".

שניים מהערבים שהותקפו הצליחו לברוח והשלישי חולץ לבסוף רק בהתערבות המשטרה שהגיעה למקום. עדי ראייה סיפרו כי חלק מהתושבים גוננו בגופם על הערבי שהותקף, תושב קלנסוואה. במשטרה חוקרים אם מדובר בתקיפה על רקע לאומני, אך בשלב זה מתייחסים לאירוע כאל קטטה. טרם נעצרו חשודים והמשטרה גובה עדויות.