פרסום ראשון: אולטימטום אמריקני נגד הרחבת הבנייה בהתנחלויות

ארה"ב העבירה לרה"מ מסר מאיים, לפיו בנייה נרחבת בשטחים - כפי שדורשים בבית היהודי - תוביל להימנעות מווטו על יוזמה במועצת הביטחון להכרזה על ההתנחלויות כלא חוקיות. נתניהו: דרוש תמרון מדיני מפוכח

בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנערכה אמש (שני) הכריז ראש הממשלה נתניהו על שורת צעדים למלחמה בגל הטרור בירושלים וביהודה ושומרון, אבל התנגד בתוקף לדרישת שרי הבית היהודי והליכוד להודיע על בנייה נרחבת בהתנחלויות. לחדשות 2 נודע שהסיבה להתנגדות הנחרצת של נתניהו היא מסר תקיף מוושינגטון שהזהיר מפני השלכות הצעד הזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי מספר מקורות בכירים, בבית הלבן הבהירו לנתניהו כי הם עוקבים אחר החלטות הקבינט והזהירו כי אם ישראל תאשר הרחבת בנייה בשטחים, ארצות הברית תימנע מלהטיל וטו על הצעת החלטה צרפתית במועצת הביטחון שקובעת כי ההתנחלויות אינן חוקיות.

בתום ישיבת הקבינט אמש הורה נתניהו לכל גורמי הצבא ואנשי מערכת הביטחון, המשטרה והפקידים לצאת מהישיבה, וקיים דיון פוליטי-מדיני של שרי הקבינט בלבד. 

במהלך הדיון, בהמשך לאולטימטום האמריקני שחשפנו הערב, אמר נתניהו כי יש לבחון בזהירות רבה את עניין הבנייה והורה למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט לרכז את כל הנתונים על טענות המתיישבים בדבר סחבת ובירוקרטיה ואת הדרישות לאישור תוכניות מתאר והרחבת בנייה בהתנחלויות.

בעניין הבנייה בירושלים אמר ראש הממשלה שיהיה אפשר לקבל החלטות מהירות יותר נוכח המצב הבינלאומי. נתניהו התחייב לכנס בקרוב דיון בפורום מצומצם של הקבינט שיעסוק באישור תוכניות בנייה על פי הנתונים שיציג מזכיר הממשלה.

"לא נסכן את הגיבוי הבינלאומי עבור איזו הכרזה בנייה או הרחבת בנייה באיתמר", אמר מקור בכיר. נתניהו הסביר לשרי הבית היהודי כי הכרזת בנייה עלולה להיות הסתבכות מיותרת שדווקא תסכן את המתנחלים. בדיונים סגורים אמר נתניהו: "דרוש פתרון מדיני מפוכח ולא פעולה של תיכוניסטים. ב'טוויטים' לא בונים מהלכים מדיניים".

הבוקר סיירו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון בזירת הפיגוע שבו נרצחו בשבוע שעבר בני הזוג איתם ונעמה הנקין ז"ל. במהלך הסיור התייחס נתניהו בין היתר לביקורת בימין על התנהלות הממשלה. "צה"ל עושה דברים ביתר שאת, ואין כאן שום שאלה של גיבוי או תמיכה - שניתנת ביד רחבה", אמר נתניהו. "כולם יודעים את זה. כולם חוץ ממי שאומר את ההיפך, ולדעתי גם שם יודעים את זה. ויש אחריות שנדרשת ממנהיגי ציבור, כולל בהתיישבות - אולי קודם כל בהתיישבות - לנהוג באחריות ולא בהתלהמות".

נתניהו, יעלון ואיזנקוט בסיור (עמוס בן גרשום לע"מ)

לדבריו של נתניהו הצטרף שר הביטחון יעלון, שהבהיר כי מערכת הביטחון פועלת כל העת לסיכול הטרור בשטחי יו"ש. "אנחנו נוקטים בלא מעט צעדים לדיכוי הגל הזה, גם כלפי גורמים שמסיתים, גם מול המחבלים עצמם", אמר שר הביטחון. "לצערי בימים האחרונים צה"ל ומשטרת ישראל ומשמר הגבול נאלצים להתמודד עם אלימות יהודית. אני קורא לשרים, לחברי כנסת ולראשי רשויות להפסיק להתלהם ולהפסיק להפריח סיסמאות".

"ידי צה״ל אינן כבולות, יש לצה"ל חופש פעולה מוחלט ביהודה ושומרון וזה מביא למציאות ביטחונית טובה", הוסיף הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, שנכח גם הוא בסיור. "לצערי האירוע הזה התרחש, אי אפשר להבטיח 100% הצלחה. אך מדובר בגלי טרור ולא בהתקוממות עממית כוללת".