נתניהו: נפרוש מצלמות ביו"ש

נתניהו ויעלון באו אל זירת הפיגוע שבו נרצחו בני הזוג הנקין סמוך להתיישבות איתמר והודיעו על הגברת אמצעי הביטחון לאורך הצירים באזור. בנוסף תקפו רה"מ ושר הביטחון את המתלהמים במחנה הימין וקראו לכל הגורמים לנהוג באיפוק ובאחריות. גם ברשות הפלסטינית הבהירו: "לא מעוניינים בהסלמה ביטחונית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון סיירו הבוקר (שלישי) בזירת הפיגוע שבו נרצחו בשבוע שעבר בני הזוג איתם ונעמה הנקין, שם מתחו בין השאר ביקורת על המתלהמים ממחנה הימין. גם יו"ר הרשות הפלסטינית מנסה להנמיך את גובה הלהבות. "אנחנו לא מעוניינים בהמשך האלימות ובהסלמת המצב", אמר היום אבו מאזן. נתניהו ויעלון ערכו גם ביקור בחטיבה המרחבית שומרון וקיבלו תדרוך מהקצינים על פרישת כוחות צה"ל לאורך הצירים באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך סיורם הבהירו נתניהו ויעלון כי מערכת הביטחון פועלת ביתר שאת כדי לדכא את גל הטרור המתפרץ, והסבירו כי במקביל נעשים מאמצים לאבטחת צירי התנועה באזור. "אנחנו נפרוש מצלמות אוויריות בכל הצירים ביהודה ושומרון עם חמ"לים ויכולת תגובה מהירה", אמר נתניהו. "והדבר הזה יכול לשנות באופן משמעותי את היכולת לסכל פיגועים כאלה ולהתחקות אחר המבצעים. זה מרכיב מאוד חשוב בהחזרת הביטחון".

נתניהו הנחה לזרז תכנית "הגנה אקטיבית על הצירים". התכנית כוללת רישות צירי התנועה ביהודה ושומרון במצלמות קרקעיות ואוויריות, חמ"לים המחוברים למצלמות ויכולת התערבות מהירה. כל זאת בנוסף לאמצעים הקיימים.

ראש הממשלה דרש מעצר ותחקור של מסיתים ברשתות החברתיות ופעולה נגד הסוחרים והעדים לפיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים. נתניהו אף הנחה על צעדים להצרת פעילותה של התנועה האסלאמית המסיתה נגד ישראל ומפיצה שקרים על מדיניות ישראל בהר הבית. נבדקת אפשרות של הוצאתה מחוץ לחוק.

"נדרשת אחריות קודם כל מההתיישבות"

נתניהו ויעלון התייחסו גם לקריאות המתריסות שנשמעו בעת האחרונה במחנה הימין, בין השאר מצד שרים וחברי כנסת שאף השתתפו ביוזמות מחאה שונות נגד מדיניות הממשלה. "צה"ל עושה דברים ביתר שאת, ואין כאן שום שאלה של גיבוי או תמיכה - שניתנת ביד רחבה", אמר נתניהו. "כולם יודעים את זה. כולם חוץ ממי שאומר את ההיפך, ולדעתי גם שם יודעים את זה. ויש אחריות שנדרשת ממנהיגי ציבור, כולל בהתיישבות – אולי קודם כל בהתיישבות – לנהוג באחריות ולא בהתלהמות".

לדבריו של נתניהו הצטרף שר הביטחון יעלון, שהבהיר כי מערכת הביטחון פועלת כל העת לסיכול הטרור בשטחי יו"ש. "אנחנו נוקטים בלא מעט צעדים לדיכוי הגל הזה, גם כלפי גורמים שמסיתים, גם מול המחבלים עצמם", אמר שר הביטחון. "לצערי בימים האחרונים צה"ל ומשטרת ישראל ומשמר הגבול נאלצים להתמודד עם אלימות יהודית. אני קורא לשרים, לחברי כנסת ולראשי רשויות להפסיק להתלהם ולהפסיק להפריח סיסמאות".

"ידי צה״ל אינן כבולות, יש לצה"ל חופש פעולה מוחלט ביהודה ושומרון וזה מביא למציאות ביטחונית טובה", הוסיף הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, שנכח גם הוא בסיור. "לצערי האירוע הזה התרחש, אי אפשר להבטיח 100% הצלחה. אך מדובר בגלי טרור ולא בהתקוממות עממית כוללת".

"אסור לאזרחים לקחת את החוק לידיים". יעלו (לע"מ)

במועצת יש"ע זעמו על דבריהם של הבכירים ואמרו כי "בתקופה מורכבת זו, כשההתיישבות עומדת מול פיגועים ומתמודדת בתעצומות נפש עם מראות קשים ומשפחות שכולות נוספות, אנו מצפים מראש הממשלה ושר הביטחון לא להפנות ביקורת ולהטיל דופי בהתיישבות".

"המאבק שלנו הוא מתוך אחריות וכך הוא מנוהל", הוסיפו במועצת יש"ע. "על ראש הממשלה ושר הביטחון להפסיק את ההקלות לפלסטינים, שמאפשרות את הפיגועים הקשים, ולחדש את הבנייה במקום הקפאה, שמשדרת חולשה לאומית ומזמינה טרור בירושלים ויהודה ושומרון".

"אזרחים לוקחים את האחריות לידיים"

בין השאר התייחס יעלון לקריאות הנשמעות בציבור לפתוח במערכה צבאית בשטחי הרשות ושלל את הצורך במהלך שכזה. "צה"ל נמצא בהתקפה מאז 'חומת מגן'", אמר יעלון. "יש הבדל בין המצב של אז למצב של היום. ההתקפה נמשכת כל הזמן". יעלון אף הדף את הביקורת מצד כמה משרי הימין שטענו כי המפקדים בשטח אינם מקבלים גיבוי לפעול. "אמירות כאלה גורמות לאזרחים לקחת את החוק לידיהם, וזו תופעה פסולה. אני מבקש לנהוג באחריות ובשיקול דעת כדי שנוכל להרגיע את גל הטרור".

בסיום דבריו מתח שר הביטחון ביקורת על חברי הליכוד שלקחו חלק בהפגנת הימין אתמול מול בית רה"מ. "שרים צריכים לזכור שלממשלה יש אחריות קולקטיבית", אמר יעלון. "לא יכול להיות שנבחרי ציבור משתתפים בפעילות של הפגנה בדיבורים חסרי אחריות ללא בסיס, מבלי לדעת את הפרטים, לצורך רווחים פוליטיים קצרי טווח. אני מקווה שגם הציבור יידע לשפוט את זה נכון ואסור שזה יקרה".

וגם בצד הפלסטיני מנסים להנמיך כעת את גובה הלהבות. במהלך פגישה של הפתח ברמאללה אמר יו"ר הרשות אבו מאזן כי ההסלמה אינה משרתת את האינטרס הפלסטיני. "אנחנו לא מעוניינים בהמשך האלימות ובהסלמת המצב במזרח ירושלים ובגדה לעימות צבאי", אמר אבו מאזן. "אמרנו לישראלים שאנחנו לא רוצים הסלמה ביטחונית או צבאית, וכך הנחינו את כוחות הביטחון שלנו ואת בני הנוער שלנו".

הידברות בתיווך מצרים וירדן

באשר למאמצי הרגיעה המשותפים בין ישראל והרשות סיפר נתניהו כי בירושלים מקיימים שיחות בשיתוף ירדן ומצרים כדי להוריד את גובה הלהבות ולהרגיע את השטח.

גורמים ביטחוניים הוסיפו כי בימים האחרונים נרשמו ניסיונות מצד יהודים לפגוע בפלסטינים. במערכת הביטחון תישאלו יותר מ-20 פעילי ימין מתוך ניסיון למנוע חיכוכים דומים. גורם ביטחוני אחר הסביר כי לא יהיה מנוס מלחזק את המשטרה ביהודה ושומרון, שמתקשה להתמודד עם מספר האירועים.