"מדינה פלסטינית? אובמה סירב לווטו"

מכה מדינית נוספת לישראל: מנהיג הדמוקרטים בסנאט הארי ריד חשף כי הנשיא האמריקני סירב לבקשתו למנוע החלטת או"ם שתכיר במדינה פלסטינית. "הוא נפנף את הבקשה", נטען בדיווח באתר "פוליטיקו"

"מדינה פלס'? אובמה סירב לווטו" (רויטרס)

אובמה סירב לעמוד לצד ישראל מול הצונאמי המדיני? מנהיג הדמוקרטים בסנאט האמריקני הארי ריד ביקש מאובמה להצהיר שיטיל וטו באו"ם על כל יוזמה הקוראת להקמת מדינה פלסטינית אך נתקל בסירוב, פעמיים - כך דווח היום (חמישי) באתר "פוליטיקו" האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח שטרם קיבל אישור רשמי, הסירוב נותר בעינו למרות שריד הגיש את הבקשה במהלך ניסיונותיו לצבור תמיכה בקרב הדמוקרטים בהסכם הגרעין עם אירן. ריד האמין שהצהרה שכזו מצידו של אובמה תסייע במאמצים לגייס תמיכה להסכם הגרעין, לצד השמירה על היחסים הרגישים עם ישראל.

ריד הגיש את הבקשה פעמיים: בפעם הראשונה, הבית הלבן אמר כי "יבחן את הנושא", ואילו בפעם השנייה התחמק ראש המטה של אובמה מתשובה ישירה. כזכור, אובמה וריד הצליחו לגייס את התמיכה הנחוצה להם לאישור הסכם הגרעין גם ללא ההצהרה המבוקשת.

סירובו של אובמה, שאושר על ידי בכירים בבית הלבן, מעיד על הפער בין ממשל אובמה למדיניות ממשלת ישראל - כך נטען בתקשורת האמריקנית, שמייחסת זאת גם ליחסים העכורים בין המנהיגים אוובמה ונתניהו. בעבר, מדיניות ארה"ב הייתה להתנגד לכל יוזמה להקמת מדינה פלסטינית, ומדיניות זו לא השתנתה באופן מוצהר בתקופת אובמה.