"ראש הממשלה יתקוף בנאום את מסע ההסתה והשקר"

בסביבת נתניהו מבהירים כי הוא מכין נאום תקיף לעצרת האו"ם בתגובה לנאום אבו מאזן שהודיע שאינו מחויב להסכמים עם ישראל. "הוא יתקוף גם את הצביעות הבינלאומית", אמרו בסביבתו. יעלון: "אבו מאזן בחר בשטנה"

נתניהו עונה, ארכיון (רויטרס)

פחות מיממה לפני נאומו מול העצרת הכללית של האו"ם, אומרים גורמים המקורבים לראש הממשלה נתניהו כי בכוונתו לענות בתקיפות להאשמות שהשמיע יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן. "נתניהו יתקוף את מסע ההסתה והשקר ואת הצביעות הבינלאומית", הדגישו בסביבת רה"מ. עוד ציינו כי נתניהו יבהיר את מדיניותה של ישראל לאחר הסכם הגרעין בין אירן למעצמות והמצב המתהווה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה נתניהו השמיע עוד קודם לכן ביקורת חריפה כלפי יו"ר הרשות, שנשא נאום לוחמני נגד ישראל, שבו הצהיר כי הוא אינו מחויב להסכמים עם ישראל. "נאומו של אבו מאזן שקרי ומעודד הסתה ופורעות במזרח התיכון", אמר נתניהו. רה"מ ענה גם לטענה לפיה ישראל אחראית להסלמה בירושלים כשאמר: "בניגוד לפלסטינים, ישראל שומרת באדיקות על הסטטוס קוו בהר הבית ומחויבת להמשיך ולשמור עליו על פי הסיכומים בינינו לבין הירדנים והוואקף".

במהלך הלילה נפגש נתניהו בניו יורק עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, והביע תרעומת על דבריו של אבו מאזן באו"ם. נתניהו אף הדגיש שהוא נכון לשוב למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. "העובדה שאבו מאזן לא נענה לכך זו הוכחה לכך שפניו אינן להסדר שלום", אמר נתניהו.

מאחורי הקלעים התנהל ביממות האחרונות קרב מדיני שנועד למנוע מאבו-מאזן להטיל את "הפצצה" שתכנן לנאומו ולהכריז על תאריך יעד לסיום הסכמי אוסלו מבחינתו. לאחר שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התערב בנושא, נמנע יו"ר הרשות מהצעד והסתפק ב"חצי אולטימטום", שבמסגרתו אמר כי הוא אינו מחויב עוד להסכמים. "העובדה שהוא אינו נענה לקריאה להתייצב למו"מ ישיר עם ישראל ללא תנאים מוקדמים היא ההוכחה הטובה ביותר לכך שאין פניו להסדר שלום", הוסיף רה"מ בתגובה לדברים.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הוסיף כי נאומו של אבו-מאזן היה "רצוף שקרים והסתה". לדברי יעלון הוצע בעבר פעמים רבות לאבו-מאזן משא ומתן ללא תנאים מקדימים ולמרות זאת "פעם אחר פעם הוא חומק מאחריות, ובמקום זאת בוחר במהלכים חד צדדיים ובמסעות שטנה, שכוללים הפצת שקרים, התססה וניסיון לערער את הלגיטימציה ואת זכותנו לבית לאומי יהודי". יעלון קרא ליו"ר הרשות להפסיק את ההסתה במערכת החינוך ואת נאומי השטנה וסיכם: "מבחינת אבו-מאזן הסכסוך אינו טריטוריאלי אלא על עצם קיומנו כאן".

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט טען כי "אבו-מאזן חזר לימיו הטובים כמכחיש שואה, עם נאום שמשכתב את ההיסטוריה מחדש, וקורא לשחרר מהכלא רוצחי נשים, גברים וילדים יהודים. בימים בהם אירופה מתמודדת עם גל פליטים, המזרח התיכון בוער ומתפרק, גם אבו-מאזן יחלוף וייזכר כעוד טרוריסט בשמי ההיסטוריה, ואפילו לא המוצלח שבהם".

גם באופוזיציה טענו: "נאום מכפיש שמשרת את הקיצונים"

ביקורת נוקבת על נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית הגיע גם משורות האופוזיציה. יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג אמר הערב כי "האמירות שלו על אפרטהייד מסלפות ומסולפות והן לצערי משרתות רק את הקיצוניים בשני העמים".

לדברי הרצוג, "מגיעה לישראלים ולפלסטינים תקווה לחיים נורמליים. אבו מאזן ונתניהו הם מנהיגים שמפחדים מהכרעות ומפריחים סיסמאות והטחת אשמות אחד בשני תוך שהם משאירים אותנו מול מציאות קשה ועתיד לוט בערפל".

הוא הוסיף כי "במקום לנצל הזדמנות נדירה במזרח התיכון לייצר בריתות עם מדינות מתונות, שרוצות להיות שותפות שלנו מול טרור האסלאם המשתולל הם שוקעים ברטוריקה חסרת מעש. צריך להגיד את האמת שאין מנהיגות רק נאומים דיבורים ואיומים. בדרך ששניהם מובילים אנו עלולים לראות רק יותר דם במקום תקווה".

גם יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד טען כי הנאום היה "מסכת של הכפשות, מכוערות ושקריות של אדם שבמקום להיות מנהיג מתנהג כמו אחרון המסיתים. כל מה שהוא אמר על הר הבית לא נכון, כל מה שהוא אמר על ירושלים לא נכון, כל מה שהוא אמר על ביטול ההסכמים עם ישראל פשוט לא יעמוד במבחן המציאות".