שר החוץ הסורי לכתב חדשות 2: "העזרה הרוסית לסוריה טובה לכולם"

שעות ספורות לאחר התקיפה הרוסית הראשונה על אדמת סוריה, השיב שר החוץ הסורי לשאלות של כתבנו אודי סגל על ההתפתחות הדרמטית וטען כי הן טובות "לכל העולם". צפו בפגישה הקצרה והמפתיעה

עצרת האו"ם שמתקיימת בימים אלה בניו יורק מהווה מעת לעת זירה למפגשים מפתיעים בין נציגי מדינות עוינות לבין כלי התקשורת הישראלים. ביום הדרמטי שבו החלה רוסיה לתקוף את המורדים בשטח סוריה, נתקל כתבנו אודי סגל בשר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם וזכה ממנו לתגובה מפתיעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הוועידה, שעסקה ברובה בהתפתחויות הדרמטיות בסוריה, נשאל השר הסורי האם העזרה הרוסית לאסד טובה בעיניו. "אין לי תגובה על כך", השיב אל-מועלם לכתבנו. בהמשך הוא נשאל האם התקיפות האוויריות טובות לסוריה ולשלטונו של אסד ועל כך הגיב: "זה טוב לכולם, זה טוב לעולם".

דבריו של שר החוץ הסורי מגיעים לאחר שהיום תקפו מטוסים של רוסיה מטרות של המורדים בשטח הסורי. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר לאחר מכן שהמתקפות של הקואליציה בראשות ארה"ב יימשכו. לדבריו, הממשל האמריקני "מאוד מודאג" מכך שהמטוסים הרוסים תוקפים מטרות שבהן אין אנשי דאע"ש. במסגרת הדיונים באו"ם טען קרי שארגון דאע"ש לא יובס כל עוד אסד נותר בתפקידו כנשיא סוריה.

עוד בטרם התקיפה, עדכנה רוסיה את ישראל על המהלך. גורמים רשמיים ברוסיה יצרו קשר עם מקביליהם בישראל וחשפו בפניהם את הכוונה לתקוף ואת אזור הפעילות. התיאום הביטחוני בין רוסיה לישראל נמצא עדיין בראשיתו, ומטרתו בין היתר למנוע הפתעות ואי הבנות בין שתי המדינות. הוא מגיע ימים ספורים בלבד לאחר ביקורו הבהול של ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט במוסקבה, ביקור שבמהלכו דנו עם פוטין ובכירי המערכת הביטחוני בארצו על הנעשה בסוריה.

הנשיא הרוסי טען היום כי המעורבות של ארצו במזרח התיכון ובסוריה תהיה באמצעות חיל האוויר - ללא פעילות של כוחות קרקעיים. כמו כן הוא הוסיף כי הפעולה שיצאה אל הדרך תהיה זמנית בלבד. פוטין שיגר גם מסר לנשיא הסורי כשאמר שהוא מצפה מאסד להיות מוכן לפשרות בכל הנוגע לעתידה של סוריה. בכיר רוסי חשף בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי מוסקבה ביקשה שהמטוסים האמריקניים ימנעו מכניסה למרחב האווירי של סוריה במהלך התקיפות שמבצעים הרוסים בשטח המדינה. בתגובה אמר גורם אמריקני בכיר כי הקואליציה הבינלאומית תמשיך לתקוף מטרות בסוריה - למרות ההתנגדות הרוסית לכך.