אבו-מאזן באו"ם: "לא מחוייבים להסכמים עם ישראל"

אבו מאזן מאשים את נתניהו בהפרת כל ההסכמים עם הרשות, ומצהיר שמעתה גם הוא מתנער מהם. "הסבלנות שלנו הגיעה לסופה", אמר באו"ם. "היום אנו מניפים את דגלנו באו"ם, לא רחוק היום שנניף אותו מעל חומות י-ם"

יו"ר הרשות הפלסטיני אבו-מאזן האשים את ישראל בהסלמה בירושלים, הזהיר מפני הפיכת העימות ממדיני לדתי והודיע כי הוא אינו מחויב יותר להסכמים עם ישראל. בנאום תקיף שנשא הערב (רביעי) מול העצרת הכללית של האו"ם, קרא אבו-מאזן לקהילה הבינלאומית להתערב מיד כדי למצוא פתרון לסוגיה הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מגיע לפניכם היום מפלסטין כדי להזהיר מפני מה שקורה בישראל. קבוצות של קיצוניים מבצעות הפרות חוזרות ונשנות במסגד אל-אקצא, כדי לכפות מציאות חדשה במקום", פתח אבו-מאזן את נאומו. יו"ר הרשות תקף את חברי הכנסת שעולים באחרונה להר הבית, ובמקביל האשים את ישראל שמונעת לדבריו ממתפללים מוסלמים להגיע למקום.

"זו מזימה של ישראל, תוך הפרה של הסכמים, הם עושים בכך טעות גדולה כי העם הפלסטיני לא יסכים להשלים עם המצב הזה", אמר יו"ר הרשות. "אני קורא לממשלת ישראל: לפני שיהיה מאוחר מדי, הפסיקו את השימוש בכוח הברוטלי כדי לכפות את כוונותיכם לחתור תחת האתרים הקדושים לנצרות ולאסלאם. פעולות כאלה יסיטו את העימות ממדיני לדתי".

הוא האשים את ישראל ואת ראש הממשלה נתניהו בהפרה של הסכמים שנחתמו בעבר ועל כן הודיע שגם הוא אינו מחויב להם מעתה. הוא לא חשף כיצד בכוונתו לפעול, אך אמר כי הפעולות שבהן ינקוט יהיו בדרכי שלום. "המצב הוא בלתי נסבל ונתחיל במהלכים לא אלימים, מהלכים של שלום שיסירו את הכיבוש הישראלי, עליה לשלם על פעולותיה". הוא קרא למוסדות הבינלאומיים לפעול לסיום הכיבוש והצהיר שבכוונתו לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג.

"ישראל מסרבת לדון מחדש בהסכמים הכלכליים שנועדו להעניק עצמאות כלכלית לפלסטין. היא נחושה להשליט את כוחה הצבאי, הכלכלי והביטחוני. היא מתנגדת לזכותם של הפלסטינים לנצל את משאביהם הטבעיים. המצב נהיה בלתי נסבל. על כן ובהתחשב בכל הרקע הזה, אנו מכריזים בזאת כי כל עוד ישראל מסרבת להתחייב להסכמים החתומים עמנו וכל עוד היא מסרבת להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולשחרר את האסירים הפלסטינים - אין לנו ברירה אלא להתעקש שלא נישאר היחידים שמחויבים ליישום ההסכמים".

האו"ם אישר את הנפת דגל פלסטין (רויטרס)

מול העצרת הכללית: אבו-מאזן ציטט את רבין

אבו-מאזן הביע מורת רוח מכך שהסוגיה הפלסטינית עומדת על סדר היום באו"ם, אך לא מגיעה לכדי פתרון. "אנחנו רואים חוסר צדק היסטורי כלפי העם הפלסטיני. לעם הפלסטיני לא מגיע שימנעו ממנו את הבית שלו, לטבוע בים, לחיות בגלות או להעביר את חייו בהימלטות ממחנה פליטים אחד למשנהו. העם שלנו שם את תקוותו בכם, שתעזרו לו להשיג את חירותו ועצמאותו כדי שתקוות הפלסטינים למדינה משלהם יושגו".

 "ישראל ממשיכה את הבנייה הבלתי חוקית של התנחלויות בגדה המערבית ובמיוחד במזרח ירושלים. היא ממשיכה במצור על רצועת עזה שמגביר את הסבל של התושבים שם. זה נעשה נגד החלטות האו"ם והסכמים שנחתמו בין שני הצדדים", אמר אבו מאזן, שבחר בשלב זה לצטט את רה"מ המנוח יצחק רבין שהזהיר בשנת 1976 מפני אפשרות שישראל תהפוך למדינת אפרטהייד אם תמשיך לשלוט על הפלסטינים ביו"ש.

יו"ר הרשות הפלסטינית המשיך במתקפה החריפה נגד ישראל, שלדבריו מתנהגת כאילו היא מעל לחוק. "זה מוביל את הכובשים לשרוף למוות משפחה שלמה, משפחת דוואבשה בדומא. הרוצחים לא נתפסו. היכן הצדק?", קרא אבו-מאזן. "זה אינו הפשע הראשון, הם רצחו את הנער מוחמד אבו-ח'דיר בירושלים, אלפים מתים בעזה. על כל הפשעים הללו הם לא נותנים את הדין".

אבו-מאזן התייחס להקלות בנהלי הפתיחה באש כלפי מיידי אבנים וטען כי מדובר בפעולה ברוטלית. "אנו קוראים לשלום באזור, אנו מצפים ליום שבו כל אנשי האזור יחיו בשלום ושגשוג. זה לא יקרה עם ההתנחלויות, החומה ושריפת הילדים", אמר יו"ר הרשות. הוא האשים את ישראל במתן הגנה ל"כנופיות תג מחיר", כך כלשונו, שמטילות אימה על העם הפלסטיני ופוגעות באתרים הקדושים. "היום אנחנו מניפים את דגלנו באו"ם ולא רחוק היום, אינשאללה, שבו דגלנו יונף במזרח ירושלים, בירת המדינה הפלסטינית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לסתור את דברי אבו מאזן. "נאומו שקרי ומעודד הסתה ופורענות במזרח התיכון", אמר. "בניגוד לפלסטינים, ישראל שומרת באדיקות על הסטטוס קוו בהר הבית ומחויבת להמשיך ולשמור עליו על פי הסיכומים בינינו לבין הירדנים והוואקף. אנו מצפים וקוראים לרשות ולעומד בראשה לנהוג באחריות ולהיענות להצעתנו להתייצב למו״מ ישיר ללא תנאים מוקדמים. העובדה שהוא פעם אחר פעם לא נענה, זו ההוכחה הטובה ביותר לכך שאין פניו להסדר שלום". נתניהו צפוי לנאום באו"ם ביום חמישי בערב שעון ישראל.