דיווחים: "מלך ירדן מסרב לשוחח עם נתניהו"

השבוע העבירה ישראל לירדן מסר תקיף והאשימה את המלך עבדאללה באחריות למהומות בירושלים. בעקבות הדברים החמורים, בלשכת המלך ובמשרד החוץ הירדני מסרבים לקבל מסרים מנתניהו ומישראל - כך דיווחה התקשורת המקומית. האם ירדן תחזיר את השגריר מישראל בעקבות המחלוקת הפומבית?

"גם לך יש אחריות". עבדאללה, ארכיון (רויטרס)

העימות המדיני מול ירדן סביב המתיחות בהר הבית נמשך: על פי דיווחים שמגיעים מארמון המלך, עבדאללה סירב לענות לשיחות מראש הממשלה נתניהו בימים האחרונים - בעקבות המסר התקיף שהעבירה ישראל השבוע, כפי שפורסם לראשונה על ידי כתבנו אודי סגל. בעיתונות הערבית והירדנית פורסמו הבוקר (חמישי) דיווחים לפיהם בירדן נערכים לעימות דיפלומטי ומשפטי ממושך מול ישראל, על רקע העימותים האלימים באזור מסגד אל אקצא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד דווח שמשרד החוץ הירדני סירב לקבל מסרים דיפלומטיים מלשכת ראש הממשלה בימים האחרונים. על פי מקורות בירדן, הממלכה "שינתה את הטקטיקה הדיפלומטית שלה" בתגובה לצעדי ישראל בהר הבית.

השבוע מתח המלך עבדאללה ביקורת חריפה על התנהלות ישראל ובמיוחד על הכנסת כוחות המשטרה לתוך מסגד אל-אקצא. "מה רוצה נתניהו במעשים אלה, לגרום לפיצוץ?", שאל עבדאללה. "אין שם שותפות והמתחם לא יחולק".

בישראל טענו: "לירדן ולמלך יש חלק במהומות"

בשבוע שעבר קידמה ירדן במועצת הביטחון של האו"ם הודעת גינוי לנעשה בהר, שבה ניתן למקום הכינוי הערבי "אלחרם אלשריף", שפירושו: המקום הקדוש והנכבד. מטרת הניסוח הייתה להבליט את קדושתו הדתית של האתר בפני כל העולם - ולהכניס את צעדי ישראל במקום להקשר משפטי בינלאומי ובכך למעשה להציג את מה שישראל עושה כעבירה על איסור משפטי לפגוע במקום קדוש ולסבך אותה בזירה הדיפלומטית הבינלאומית.

כמו כן, ההודעה הדגישה את המעמד המיוחד לו זכאית ירדן בהר, מתוקף חוזה השלום שנחתם ב-1994. עוד איימה הממלכה להחזיר את השגריר הירדני מישראל ולהכין מסמכים משפטיים המתייחסים להפרות של חוזה השלום. הצעדים הללו, יחד עם הסירוב לענות על שיחות טלפון מישראל בלשכה המלכותית ובמשרד החוץ, סייעו על פי גורמים בירדן להפנות את תשומת הלב הבינלאומית לעבר המתרחש בירושלים ובמסגד אל-אקצא בפרט.

בירדן שואפים להגביל את המדיניות הישראלית המתבססת על קביעת עובדות בשטח. כמו כן נטען בדיווחים כי הצעדים שנקטה ירדן יסייעו בקביעת צעדים מתוכננים שיביאו לידי ביטוי את זעמה של המדינה - במטרה לרסן את ממשלת נתניהו באמצעים משפטיים.

בישראל האשימו: "גם לירדן חלק באחריות למהומות"

על פי הפרסום הראשון בחדשות 2 השבוע, ישראל העבירה מסר תקיף ויוצא דופן למלך וטענה כי "גם לירדן חלק באחריות למהומות". במסר החריף שהועבר בדרג הבכיר ביותר נטען כי "מי שאיפשר למתפרעים פלסטינים לישון במסגד אל אקצא מצוידים בסלעים, זיקוקים ובקבוקי תבערה בניגוד לסטטוס קוו זה הוואקף - שנמצא באחריות ירדן".

בירושלים קראו לעבדאללה להכיר במעורבות של ירדן בהסלמה ואמרו לו: "אל תברח מאחריות". עם זאת, מקור ישראלי בכיר הבהיר שאין שום כוונה להסלים את היחסים עם ירדן. "עם כל הרגישות לדעת הקהל הערבית, אי אפשר להטיח האשמות קשות נגד ישראל ולהתחמק מאחריות לשמירת השקט והנהלים בהר", אמר. גורם מדיני בכיר הכחיש כי מסר כזה הועבר לירדן, וטען כי מערכת המסרים שעוברת בין ישראל לירדן אינה מאופיינת בלשון כזאת.