סקר: רוב הפלסטינים נגד פתרון שתי המדינות

בתוך 3 חודשים התהפכה דעת הקהל ברחוב הפלסטיני - והרוב כבר אינו מאמין בשתי מדינות זו לצד זו, וגם לא בשלטונו של אבו מאזן. עורך הסקר מזהיר: התמיכה לעימות חמוש עם ישראל גוברת

"ספק לגבי הסיכויים לשלום" (רויטרס)

יותר ממחצית הפלסטינים כבר לא תומכים בפתרון שתי המדינות לסכסוך - כך עולה מסקר שפורסם היום (שני) על ידי המרכז הפלסטיני למדיניות ולחקר דעת הקהל בשטחים הפלסטיניים. הסקר מצא כי 51% מהפלסטינים מתנגדים לפתרון שתי המדינות, בעוד 48% מהפלסטינים עדיין תומכים בפתרון. אחוז אחד לא קבע מפורשות את עמדתו בסוגייה הסבוכה. 79% מהנשאלים העריכו כי הסיכוי להקמת מדינה פלסטינית תוך חמש שנים הוא "קלוש עד לא קיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמעט שני שלישים מהנשאלים בסקר - 65% - טענו שהם לא מאמינים כי הפתרון של שתי המדינות עדיין מעשי בגלל הרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית. כמעט שני שלישים מהפלסטינים רוצים שאבו מאזן, שמכהן כבר 10 שנים, יתפטר: אם היו נערכות היום בחירות בשטחים הפלסטיניים 35% היו מצביעים לחמאס ו-35% לפת"ח. שביעות הרצון מאבו מאזן צנחה מ-44% ל-38%.

הסקר בוצע בקרב 1,270 בני אדם בגדה המערבית ובעזה בימים 17-19 בספטמבר. רק לפני שלושה חודשים נערך סקר זהה, אז המספרים היו הפוכים - 51% מהפלסטינים דווקא תמכו בפתרון שתי המדינות, ו-48% לא ראו בפתרון שתי המדינות פתרון רלוונטי.

הרוב רוצים שאבו מאזן יתפטר (רויטרס)

"תמיכה בחזרה לעימות חמוש עם ישראל"

סוכנות הידיעות רויטרס הדגישה שהסקר נערך בתקופה של מתח שיא בין הישראלים לפלסטינים, במיוחד סביב סוגיית המאבקים בהר הבית ושסע עמוק בתוך הפוליטיקה הפלסטינית בין הנהגתו של אבו מאזן לחמאס ששולט בעזה.

עורך הסקר ח'ליל שקאקי אמר כי "ניתן לראות ספק לגבי הסיכויים לפתרון של שלום עם הישראלים, חוסר אמון בהנהגתו של אבו מאזן ותמיכה הולכת וגוברת לחזרה לעימות מזוין עם ישראל". 42% מהנשאלים אמרו כי מאבק חמוש תהיה הדרך הטובה ביותר להקים מדינה, ורק 29% אמרו כי משא ומתן הוא הדרך העדיפה. לפני שלושה חודשים רק 36% תמכו במאבק החמוש.

הפתרון של שתי המדינות - מדינת פלסטין עצמאית לצד מדינת ישראל - הוא המטרה של המשא ומתן הנמשך מאז אמצע שנות ה-70, וגם היעד הדיפלומטי של וושינגטון במזרח התיכון במשך 20 השנים האחרונות.