נתניהו ופוטין עושים סדר במזרח התיכון

רה"מ נפגש במוסקבה עם נשיא רוסיה והביע בפניו את דאגת ישראל מהמעורבות הרוסית הגוברת בסוריה והאפשרות להיתקלויות עם צה"ל: "שלא תהיה שום אי הבנה בין כוחותינו". פוטין השיב: "אנחנו פועלים בסוריה באחריות"‎

נתניהו מזהיר, פוטין שולח מסר מרגיע: על רקע המעורבות הגוברת של רוסיה בנעשה בסוריה, נפגש היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. נתניהו הדגיש בפני הנשיא הרוסי כי ביקורו נועד על מנת למנוע התנגשויות אפשריות בין הכוחות הרוסיים הפועלים בשטח סוריה לבין צה"ל - במידה ויידרש לפעול בגזרה. בתום הפגישה הצהיר נתניהו כי השניים יתאמו ביניהם את המהלכים בסוריה ובגזרתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"לישראל ולרוסיה אינטרס משותף להבטיח את היציבות במזרח התיכון ואני כאן בגלל המצב הביטחוני, שהולך ונעשה מורכב בגבולנו הצפוני", אמר נתניהו בפתח הפגישה. "כידוע לך, בשנים האחרונות, וביתר שאת בחודשים האחרונים, אירן וסוריה מחמשות את ארגון הטרור הקיצוני האסלאמי חיזבאללה בנשק מתקדם, שמכוון כלפינו וכבר נורו נגדנו, במהלך השנים, אלפי טילים ורקטות על ערינו. במקביל, אירן, בחסות הצבא הסורי, מנסה לבנות חזית טרור שנייה נגדנו מהגולן".

פוטין ונתניהו בפגישתם, היום (לע"מ)

ראש הממשלה הבהיר כי המדיניות של ישראל היא לסכל את העברות הנשק האלה ולמנוע יצירת חזית טרור ופיגועים נגדה משטח הגולן. "בנסיבות הללו חשבתי שחשוב מאוד שאבוא הנה, גם כדי להבהיר את מדיניותנו, וגם לאפשר שלא תהיה שום אי הבנה בין כוחותינו", אמר נתניהו לפוטין. "בכל המגעים בינינו, גם כשהסכמתי וגם כשלא הסכמנו, השיח בינינו תמיד התנהל מתוך כבוד הדדי ומתוך פתיחות. אני בטוח שכך יהיה גם הפעם".

נשיא רוסיה אמר לנתניהו: "אנו אף פעם לא שוכחים שבמדינת ישראל גרים הרבה מאוד יוצאי ברית המועצות לשעבר, ויש לכך השלכה מיוחדת על היחסים בין שתי המדינות. כל פעולותיה של רוסיה באזור היו תמיד מאוד אחראיות. אנו מודעים לעניין של ההפגזות נגד ישראל ומגנים כל הפגזות כאלה. ידוע לי שהפגזות אלה מבוצעות על ידי משגרים מאולתרים".

פוטין שלח מסר מרגיע לנתניהו ואמר לו כי רוסיה יודעת שהצבא הסורי במצב כזה שהוא אינו מסוגל לפתוח חזית חדשה. "מטרתנו העיקרית היא להגן על המדינה הסורית", אמר. "יחד עם זאת , אני מבין את דאגתך ואני שמח מאוד שבאת כדי לדון בכל הסוגיות באופן מפורט".

"רוסיה לא תהיה שותפה לפעולה קיצונית נגדנו"

לאחר הפגישה אמר נתניהו לכתבים המדיניים כי השיחה הוקדשה למצב הביטחוני המורכב בגבול הצפון: "הבהרתי את המדיניות שלנו לנסות לסכל בדרכים שונות את העברות הנשק הקטלני מסוריה לידי חיזבאללה, פעולה שבעצם נעשית בהנחיית אירן".

לדבריו, המטרה שלי היתה למנוע אי הבנות בין כוחות צהל לכוחות רוסיים. קבענו מנגנון על מנת למנוע את אי ההבנות הללו. זה דבר חשוב מאוד לביטחון ישראל - זו התוצאה הראשונה והברורה של השיחה הזאת". עוד חשף נתניהו כי בשיחה הוא הבהיר לפוטין "בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שלא נסבול את ההתחמשות וההתארגנות שאירן מובילה נגדנו וננקוט בכל הפעולות שנקטנו וננקוט גם בפעולות אחרות. זו זכותנו וחובתנו".

לדבריו, פוטין הביע נכונות "לא להיות שותף בפעולות קיצוניות של אירן נגדנו". ראש הממשלה הוסיף כי ארצות הברית עודכנה בפרטי הפגישה. נתניהו גם התייחס למשבר עם ארצות הברית ולביקורת הפומבית שהשמיע נגד הממשל: "הציבור והקונגרס האמריקני ברובו המכריע התיישר לעמדה שלנו".