"נתניהו הפך את ארה"ב לאויב, נכשל בהענקת ביטחון". לפיד ב"נאום בר אילן"

שש שנים אחרי "נאום בר אילן" הזכור של נתניהו, עשה זאת גם יו"ר יש עתיד ותקף בחריפות את ראש הממשלה: "הפך את ישראל לגרורה של המפלגה הרפובליקנית, הבטיח למגר את חמאס, שבינתיים התחזק, ונכשל בהענקת ביטחון לתושבי ירושלים". הוא שטח את משנתו המדינית: שיתוף פעולה עם מדינות ערביות כמו סעודיה והיפרדות מהפלסטינים

לפיד ב"נאום בר אילן"

"נאום בר אילן" של לפיד: שש שנים אחרי שנתניהו עלה על הבמה באוניברסיטת בר אילן ביוני 2009 ונשא את נאומו הזכור שבו הביע תמיכה ברעיון "שתי מדינות לשני עמים", עשה זאת היום (ראשון) גם יושב-ראש יש עתיד יאיר לפיד ושטח את משנתו המדינית תוך שהוא מקפיד לתקוף בחריפות את ראש הממשלה ואת התנהלותו המדינית-ביטחונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את דבריו פתח לפיד בהתייחסות להסכם בין אירן למעצמות והתנהלות נתניהו מול הממשל האמריקני, שלדבריו פגעה אנושות ביחסים בין המדינות: "נתניהו צדק לגמרי בכך שנאבק בהסכם הזה. מדובר בהסכם רע ובעייתי והוא הופך את אירן לשחק מרכזי ולגיטימי במזרח התיכון. אבל נתניהו כשל לגמרי בדרך שבה ניהל את המאבק ופגע באינטרסים הישראליים".

לדבריו, ראש הממשלה "לא קרא נכון את המפה של אמריקה החדשה שהשתנתה מאוד בעשור האחרון, הפך את הממשל לאויב ואת ישראל לגרורה של המפלגה הרפובליקנית. הוא יצר עימות חזיתי עם הממשל.

"להתערב בבחירות בארצות הברית, להשמיץ את הנשיא ואת מזכיר המדינה בהדלפות אנונימיות ולא כל כך אנונימיות - אלו מעשים שגורמים נזק למדינת ישראל. לנסוע לנאום בקונגרס מאחורי גבו של הנשיא בחסות המפלגה היריבה - רק מפני שיש לך בחירות בישראל - זה כבר מעשה של חוסר אחריות לאומי".

בהמשך הדברים עבר לפיד דבר על הזירה המקומית: "שבע שנים של הידרדרות ביטחונית ומדינית זה לא ניסיון - זה כישלון. נתניהו לא נכשל רק בניהול המערכה מול אירן. נתניהו נכשל בעזה. הוא הבטיח למגר את חמאס, ובפועל חמאס התחזק. ביום שישי ירו קסאמים וגראדים על אשקלון ושדרות. אין אזרח ישראל אחד שלא יודע שזה עניין של כמה חודשים ויהיה עוד סבב לחימה. הטילים בדרך, את המנהרות בונים שוב".

"נתניהו נכשל בהענקת בטחון לתושבי ירושלים, העיר בוערת", המשיך יושב-ראש יש עתיד. "יידויי אבנים ובקבוקי תבערה הפכו לחלק מחיי אזרחיה היהודים, האחיזה שלנו בשכונות הערביות לא קיימת, פיגועי היחידים בעלייה מתמדת - וכל מה שהוא עושה זה לקיים דיונים שהוא כבר קיים בעבר מפני שאין לו שום תוכנית.

"נתניהו נכשל מול חיזבאללה - לישראל היתה מטרה אסטרטגית להחליש את חיזבאללה, והתוצאה היא ש-100 אלף טילים מכוונים אלינו מצפון, כולל טילים מתקדמים, מדויקים וארוכי טווח. פעם זה הגרעין האירני, פעם זה האביב הערבי, עוד פעם הגרעין האירני, ואז יש עוד סבב בעזה, ואז יש בחירות, תמיד יש משהו. תמיד יש סיבה לא לעשות כלום, למשוך רגליים ולברוח מהצורך לקבל החלטות".

"וכמובן", הוסיף לפיד, "נתניהו נכשל בניהול התהליך המדיני מול הפלסטינים. פעם אחת, פה, באוניברסיטה הזו, הוא העז לומר 'שתי מדינות לשני עמים', ומאז הוא לא עשה כלום חוץ מלחזור בו מדי פעם ואז לחזור בו מזה שהוא חזר בו".

"נכשל בביטחון ומול ארה"ב". נתניהו (רויטרס)

התכנית המדינית: שיתוף פעולה עם מדינות ערביות והיפרדות מהפלסטינים

אז לאן, לפי לפיד, צריכות פניה של מדינת ישראל להיות מועדות? "היפרדות מן הפלסטינים, שתותנה בסידורי ביטחון נוקשים, תציל את האופי היהודי של מדינת ישראל", הוא אומר. "היפרדות כזו תאפשר לנו להיערך, יחד עם מדינות ערב המתונות, למול ארגוני הג'יהאד העולמי ובראשם דאע"ש, ולמול החשש שהסכם הגרעין עם אירן יאפשר לה להגביר את מאמציה להפוך למעצמת טרור אזורית".

לשיטתו, ישראל צריכה "לשלב כוחות" עם גורמים בעולם הערבי. "לא רק עם מצרים וירדן, אלא גם עם מדינות כמו סעודיה, שנאבקות בשתי חזיתות - גם נגד הג'יהאד העולמי ונגד אירן. ישראל חולקת איתן היום אינטרסים שלא חלקנו איתן בעבר - גם מדינית וגם ביטחונית. כמה מהמדינות האלה יהיו ממילא חלק מכל הסדר ישראלים-פלסטיני עתידי וזה יהיה כמעט לא-טבעי לא לערב אותן בתהליך".

"לפיד חושף את בורותו המדינית וחוסר הבנה בסיסית"

דבריו של לפיד גררו ביקורות מכל קצוות הקשת הפוליטית, ובעיקר מצד בכירים בליכוד שטענו כי הוא לוקה בחוסר הבנה בסיסי. "ה'חזון' של ח״כ לפיד חושף את בורותו המדינית ואת חוסר ההבנה הבסיסי שלו בענייני ביטחון וחוץ", כתב יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צחי הנגבי בעמוד הפייסבוק שלו. "לולא המערכה רבת השנים שהוביל ראש הממשלה נתניהו לגיוס העולם נגד תכנית הגרעין של איראן ולהטלת סנקציות חריפות על כלכלתה, היה כבר המשטר הקנאי בטהרן חמוש מזה זמן בנשק גרעיני".

בנוסף תקף הנגבי את לפיד על התבטאותו בסוגיית היחסים בין ישראל לארה"ב והבהיר כי שתי המדינות ערבות זו לזו. "תאוריית הקרע המופרכת שלפיד מייחס ליחסינו עם ארה״ב קורסת אל מול העובדות", ציין הנגבי. "הן הממשל והן המועמדים לנשיאות ארה״ב משתי המפלגות מדגישים את מחויבותם המוחלטת לביטחון ישראל". עוד הוסיף הנגבי ואמר כי הוא היה מצפה מחברי האופוזיציה להתעלות מעל הפוליטיקה הקטנה דווקא בימים שבהם מתקיימת הסתה פרועה בהובלת הרשות הפלשתינית נגד מדינת ישראל, כהגדרתו.

גם יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי הגיבה בבוז לדבריו של לפיד, שלטענתה כלל אינו בקיא בהצעות הקודמות הנוגעות לחזון המדינה הפלסטינית. "מי שהביא לנו את ה'זועביז' גילה עכשיו שכבר 13 שנה יש הצעה לפתרון הסכסוך על השולחן", כתבה ח"כ מיכאלי בעמוד הפייסבוק שלה. "יוזמת השלום הוצעה לישראל בשנת 2002 והציעה נורמליזציה מלאה עם כל מדינות ערב ומדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67', וגם הסכמה לחילופי שטחים. ישראל לא ענתה ליוזמה הזאת עד היום. המחנה הציוני ומפלגת העבודה הכירו בכך וכבר מזמן זה חלק מהמצע שלנו. ברוך הבא, יאיר. מעניין מה תגלה מחר".