איסלנד מתנערת מהחרם על ישראל

פרסום ראשון: במשרד החוץ של איסלנד אומרים שהחלטת מועצת עיר הבירה להחרים מוצרים מישראל אינה עומדת בקנה אחד עם מדיניות הממשלה. "הישראלים מוזמנים לאיסלנד", אמרה דוברת המשרד לחדשות 2 Online

"מייבאים מישראל פירות, ירקות ומכונות" (רויטרס)

יממה לאחר ההחלטה של מועצת בירת איסלנד, רייקיאוויק, להטיל חרם מלא על מוצרים מישראל, מבהירים במשרד החוץ של איסלנד כי המדינה לא עומדת מאחורי ההחלטה שהתקבלה במועצה המקומית. בשיחה עם חדשות 2 Online אמרה דוברת המשרד, אורדור גונארסדוטיר, כי "החלטת מועצת העיר אינה משקפת את יחסיה של איסלנד עם ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מועצת העיר רייקיאוויק היא אחת מתוך 74 רשויות מקומיות באיסלנד", הסבירה דוברת משרד החוץ האיסלנדי. "כמו בעיריות אחרות, מועצת העיר רייקיאוויק רשאית לנסח מדיניות הנוגעת לעניינים המקומיים שלה, כולל מדיניות הרכש שלה, כל עוד זה בהתאם לחקיקה הלאומית".

דוברת משרד החוץ הוסיפה כי החלטת מועצת העיר "אינה עומדת בקנה אחד עם מדיניות החוץ של איסלנד". היא אף הבהירה שהחלטת רייקיאוויק לא אמורה להוות מסר לישראלים שרוצים לבקר ולטייל במדינה. "תיירים ישראלים ומבקרים אחרים מישראל מוזמנים כמובן לאיסלנד, בדיוק כפי שהיה עד עכשיו", אמרה.

ארכיון (רויטרס)

החלטה סמלית בלבד

במשרד החוץ של איסלנד אומרים כי המדינה מייבאת מישראל כמויות קטנות של פירות וירקות, כמו גם ציוד ומכונות. לדבריהם, הייבוא מישראל בשנה שעברה הסתכם ב-6 מיליון דולרים.

על פי החלטת מועצת בירת איסלנד משלשום, החרם על ישראל יימשך כל עוד ישנו "כיבוש ישראלי על אדמת פלסטין". ההחלטה נחשבה מלכתחילה סמלית בלבד, שכן למועצת העיר אין סמכות לדון בענייני חוץ.

חברי המועצה מהמפלגה העצמאית הצביעו נגד החרם. נציגי המפלגה אמרו כי בעוד הם נגד הפרה של זכויות אדם, אין הם מאמינים כי פעולה שכזו היא הדרך להקל את מצוקתו של העם הפלסטיני.