אושר באו"ם: דגל הרשות יונף במטה הארגון בניו-יורק

ניצחון סוחף לרשות הפלסטינית בקרב מול ישראל במסדרונות האו"ם: היוזמה שהציעו ברשות להנפת דגליהן של מדינות שאינן נחשבות כחברות מלאות בארגון צלח, בסוף החודש לראשונה בתולדות הארגון יוצב דגל הרשות הפלסטינית במטה הארגון בניו יורק במהלך כינוס העצרת הכללית של הארגון

רק 8 מדינות התנגדו למהלך (רויטרס)

היוזמה הפלסטינית נשאה פרי: ברוב של 119 קולות מתוך 193 חברות בארגון - העצרת הכללית של האו"ם אישרה הלילה (חמישי) באופן גורף את דרישת הפלסטינים להציב את דגל הרשות במהלך העצרת הכללית של הארגון בסוף החודש הקרוב. בעקבות ההחלטה יונף דגל הרשות הפלסטינית לראשונה במטה האו"ם בניו יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ישראל, ארה"ב ועוד שש מדינות נוספות הצביעו נגד ההחלטה ו-45 מדינות נוספות נמנעו. 119 החברות בארגון שהצביעו בעד ההחלטה קיבלו את הצעת החוק שיזמו הפלסטינים, הדורשת כי דגלם של מדינות משקיפות שאינן חברות בארגון כמו הרשות הפלסטינית והוותיקן יונפו במטה האו"ם לצד דגליהם של המדינות החברות בארגון.

"זה צעד להכרה בפלסטין כמדינת חברה מלאה באו"ם", אמר ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה במהלך שיחה עם כתבים בפריז מוקדם יותר ביום חמישי.

הדגל יונף לאחר נאום אבו מאזן

מבחינת הפלסטינים מדובר בהישג ענק: בסוף החודש במהלך העצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק, יישא יו"ר הרשות אבו מאזן נאום מול שאר מנהיגי העולם שלאחריו יונף הדגל. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי אף הוא לנאום במהלך העצרת.

משלחת ישראל באו"ם דחקה במדינות החברות בארגון להתנגד להצעה הפלסטינית, וטענו כי מדובר "בשימוש ציני של מוסד האו"ם על ידי הרשות הפלסטינית."

מדינה נוספת שתזכה להניף את דגלה היא הוותיקן. אך בעוד הפלסטינים רואים במהלך שיזמו צעד נוסף בדרך להגשמת יעדם, הכס הקדוש אינו מתרגש מההחלטה ועדיין לא החליט כיצד לנהוג.

שגריר ישראל: "לצד הדגל הפלסטיני יונף גם דגל לבן"

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, נשא את נאומו האחרון בעצרת הכללית ומחה על ההחלטה: "במקום לכוון את הפלסטינים לדרך הישירה לשלום, אתם עוזרים להם לרדת מהמסלול, לתעות ולטעות. ככל שהפלסטינים אומרים יותר 'לא', כך אתם אומרים להם יותר 'כן'".

פרושאור כינה את הפעולות הפלסטיניות "תרגילי יח"צ זולים" והדגיש: "משמעות ההחלטה שלכם היום היא שלצד הדגל הפלסטיני שיונף באו"ם, יונף גם דגל לבן, של כניעתכם לכוחניות ולפופוליזם טהור. העצרת קיבלה היום החלטה שמעידה בעיקר על דרך ההתנהלות של האו"ם. הדגל הוא לא יותר מעוד גחמה פלסטינית ומטרתו היא, שוב, להפנות את אור הזרקורים למקום הלא נכון בזמן הלא נכון".