שגרירות ישראל בקהיר נפתחה מחדש

שגרירות ישראל במצרים חוזרת לפעול היום לאחר 4 שנים: ב-2011 הדיפלומטים הישראלים נאלצו לעזוב את השגרירות. מאז עליית א-סיסי לשלטון התחממו היחסים בין המדינות, ומנכ"ל משרד החוץ הצהיר בטקס: "מצרים תמיד תהיה הגדולה והחשובה באזורנו"

שגרירות ישראל בקהיר, ארכיון (רויטרס)

התפתחות דיפלומטית חיובית מול מצרים: היום (רביעי) נחנכה שוב בקהיר שגרירות ישראל, לאחר כארבע שנים מאז שנסגרה בעקבות מהפכת תחריר ועליית האחים המוסלמים לשלטון. המהומות אז הביאו את ההמון המצרי לתקוף את השגרירות ולהטיל מצור על צוות קטן של דיפלומטים ומאבטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השגרירות נחנכה הבוקר במעמד מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד, השגריר הישראלי במצרים חיים קורן ובכירי משרד החוץ המצרי. עד כה פעל השגריר מביתו ולפני כן ממתחם של השגרירות האמריקנית בקהיר.

לפני כמה שבועות יצא גולד לשליחות מדינית ראשונה במצרים, כחלק מהקשרים ההדוקים שהתחדשו לאחר ההפיכה הצבאית שלאחריה נבחר נשיא מצרים הגנרל א-סיסי. ההודעה על פתיחת השגרירות הותרה לפרסום על ידי הצנזורה, לאחר שהמשלחת הישראלית שבה לישראל.

גם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אישר לאחרונה את מינויו של שגריר מצרים בישראל,  השגריר חאזם חיירת שצפוי למלא את תפקידו מהשגרירות בתל אביב.

ב-2011: העובדים חולצו במבצע קומנדו

גולד יצא הבוקר תחת אבטחה ומעטה של סודיות לקהיר יחד עם השגריר חיים קורן, שמונה רשמית כבר ב-2014 , אך נאלץ לעבוד בשגרירות קיימת. קורן הוא דיפלומט ישראלי וותיק ומנוסה, שהיה גם השגריר הישראלי הראשון לדרום סודן ושימש בתפקידים רבים במשרד החוץ, ביניהם גם מנהל חטיבת המזרח התיכון במשרד החוץ ויו"ר ועד עובדי משרד החוץ שהוביל את המאבק לרפורמות בהליך מינויי שגרירים בחו"ל.

במשרד החוץ זוכרים היטב את ה-9 בספטמבר 2011,כאשר אלפי מפגינים פשטו בכוח אל תוך בניין השגרירות הישראלית בגיזה, מוטטו את קיר הביטחון שהקיף את הבניין ושרפו את דגל ישראל.

זו הייתה נקודת השפל ביחסים בין המדינות מאז החתימה על הסכם השלום ב-1979: חברי צוות השגרירות הישראלית התחבאו בעת התקיפה בחדר מאובטח בבניין ופונו בהמשך מהמקום על ידי יחידת קומנדו מצרית, אחרי התערבותו האישית של נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

"מצרים תמיד תהיה הגדולה והחשובה באזורנו"

מדובר בחלק מהתחדשות הקשר הדיפלומטי, המתחייב כחלק מהסכם השלום בין המדינות. לישראל ולמצרים קשרים מדיניים וביטחוניים בשנה האחרונה אך גם לא מעט חילוקי דעות: מצרים יוזמת שורה של החלטות בתחום הגרעין כנגד ישראל אך שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות - בעיקר סביב האתגר הביטחוני של גורמי אסלאם קיצוני כמו דאע"ש ואל-קאעידה בסיני - התהדק מאוד.

מנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד, אמר בטקס: "תחת הנהגתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, הצלחנו להדוף את האיומים ואנו עובדים ביחד למען יציבות ושגשוג במזה'ת.  מצרים תמיד תהיה המדינה הגדולה והחשובה ביותר באזורנו. אנו לקראת ראש השנה, תקופה של התחלה חדשה, והאירוע המתקיים בקהיר הינו התחלה חדשה גם הוא".

"התחלה חדשה לשנה חדשה". גולד

סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי בירכה על פתיחת השגרירות החדשה במצרים: "ישנם אינטרסים משותפים ביננו לבין המצרים ובמיוחד כאשר השינויים האזוריים טומנים היזדמניות להידוק קשרים עם מדינות באזור ובראשם מצרים. אני בטוחה כי השגרירות החדשה בראשות חיים קורן תהדק את היחסים בין המדינות ואני מאחלת להם הצלחה רבה במשימה החשובה".