אובמה השיג את הרוב לאישור ההסכם

לאחר קמפיין שנמשך שבועות ארוכים, השיג הערב הנשיא האמריקני את תמיכתם של 41 סנאטורים בעסקה עם אירן. המשמעות: לאובמה יש גוש חוסם שמאפשר לו להעביר את ההסכם מבלי להשתמש בזכות הווטו

הישג בקונגרס. אובמה (רויטרס)

הסכם הגרעין הופך למציאות: שלושה סנטורים אמריקאים דמוקרטים אמרו היום (שלישי) שגם הם מגבים את עסקת הגרעין עם אירן. קולותיהם של השלושה מעניקים לנשיא האמריקני אובמה גוש חוסם למתנגדי ההסכם - והוא לא יצטרך אפילו להפעיל את הווטו הנשיאותי שלו. כעת 41 מתוך 100 מחוקקים תומכים בהסכם: מדובר בהישג מדיני שני תוך זמן קצר לאובמה, לאחר שהבטיח בשבוע שעבר כי מתנגדי ההסכם לא יוכלו לעקוף את הווטו שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסנאטורים גארי פיטרס ממישיגן, ריצ'רד בלומנטל מקונטיקט ורון ויידן מאורגון הודיעו שהם תומכים בעסקה - רגעים לפני חידוש הדיון בסנאט על ההסכם. התמיכה בסנאט מאפשרת ביצוע הליך שימנע הצבעה לדחיית ההסכם - הצבעה שיזמו הרפובליקנים בקונגרס. אובמה השיג את מספר התומכים הדרוש למרות חודשים ארוכים של שתדלנות מגורמים ישראלים ואחרים, שניסו לבלום את ההסכם בעזרת המחוקקים האמריקנים.

הארי ריד, מנהיג הדמוקרטים בסנאט, אמר היום שהסכם הגרעין עם אירן יעבור את אישור הקונגרס. "ההסכם הזה יאושר", הבטיח ריד - למרות שחברו למפלגה ג'ו מנצ'ין הודיע שיתנגד לעסקה. ריד הוסיף כי "בכינוס הסנאט היום מוצת ויכוח מלא תשוקה מטהרן לתל-אביב, מבייג'ין לברלין ומחוף לחוף ברחבי המדינה הגדולה שלנו".

המאמץ נגד ההסכם כשל. אובמה בקונגרס, ארכי (רויטרס)

"לא ממעיטים באיום של אירן"

ריד, מבכירי המפלגה הדמוקרטית, הוסיף כי ההסכם הוא "המסלול הטוב ביותר לשלום וביטחון לאמריקה ולישראל, לשותפים שלנו. אמריקה תקיים את מחויבותה ותנצל את ההזדמנות כדי לעצור את אירן מהשגה של נשק גרעיני". ריד הוסיף כי "כולנו מכירים באיום שאירן מציבה לישראל עם כלי נשק רבי עוצמה, מילות שנאה אנטישמיות והבטחות של הרס המדינה היהודית. אף אחד לא צריך להמעיט בערכו של האיום הזה - אף אחד לא צריך להסביר כמה מסוכנת אירן תהיה אם תהיה לה פצצה גרעינית".

בחודשים האחרונים הנשיא ומזכיר המדינה שלו הטילו את משקלם כדי למנוע חקיקה שתבלום את ההסכם עם אירן שהם מבטיחים שוב ושוב שההסכם "יימנע מאירן להשיג נשק גרעיני אי-פעם". מנהיגי ארצות הברית הבטיחו הסכם שמשרת את האינטרסים הביטחוניים של ישראל, של בנות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון ובעולם כולו.

אובמה ונתניהו סוף הסכסוך? (רויטרס)

קרי: "הסנקציות לא השיגו את המטרה"

מזכיר המדינה האמריקני קרי בירך בשבוע שעבר על בלימת המהלך הרפובליקני בקונגרס: "הסנקציות לבדן לא השיגו את המטרה – ההסכם הוא מקיף ואמין ואפקטיבי". עוד הבטיח קרי כי אירן לא תצליח להונות את הפיקוח של המעצמות. "ההסכם נתמך על ידי הקהילה הבינלאומית כולה חוץ ממדינה אחת", אמר קרי בהתייחסותו לישראל, "אני משוכנע שישראל תהיה בטוחה יותר, אנחנו נשתף פעולה נגד הטרור והתוקפנות. אף אחד לא דואג לישראל יותר ממנו".

קרי שלח בשבוע שעבר מכתב לכל חברי הקונגרס והדגיש את המחויבות של ארצות הברית לביטחונן של ישראל ומדינות המפרץ. "אני מאמין שללא ההסכם, המזרח התיכון יהיה בדרך למרוץ חימוש אמיתי", הסביר היום קרי. "ללא הסכם, אנחנו יודעים לאיזה כיוון אירן תצעד".