בקרוב: האיחוד האירופי יכריע לגבי סימון מוצרים מההתנחלויות

למרות שברבות ממדינות אירופה כבר מסמנים מוצרים שיוצרו מחוץ לקו הירוק, בקרוב יכריעו האם להחיל את החוק בכל המדינות החברות באיחוד. שר החוץ של לוקסמבורג: "על הצרכן לדעת לזהות מוצר שיוצר בשטחים כבושים"

האם יסומנו מוצרים מההתנחלויות? ארכיון (רויטרס)

האיחוד האירופי יגיע בקרוב להחלטה לגבי חוקי סימון המוצרים המיוצרים בהתנחלויות, כך נמסר היום (שבת) בתום דיון שנערך בנושא. בחלק מהמדינות באירופה, בהן גם בריטניה, כבר מסומנים חלק מהמוצרים ככאלה המיוצרים בשטחים שנמצאים מחוץ לקו הירוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כעת על האיחוד להחליט האם להחיל את החוקים האלה על כל 28 המדינות החברות בו. "העבודה נמשכת אך היא קרובה לסיומה", אמרה אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני בסיום פגישה בין שרי החוץ של האיחוד בלוקסמבורג.

באיחוד האירופי דנים בסוגייה בשנים האחרונות, אך נמנעו מהוראה גורפת מחשש שצעד כזה ימנע מגעים מדיניים בין ישראל לפלסטינים. דיפלומטים ברחבי אירופה מאבדים את סבלנותם באשר להמשך הבנייה בשטחים, ובחודש אפריל שיגרו 16 מדינות מכתב למוגריני, בו הם דוחקות בה להאיץ את ההחלטה לסמן את המוצרים.

"עלינו לוודא שצרכנים יוכלו לזהות מוצרים שמגיעים מהשטחים הכבושים בידי ישראל", אמר שר החוץ של לוקסמבורג. "אנחנו פועלים לפי החוקים הבינלאומיים".

בסוף החודש צפוי הקוורטט לענייני המזרח התיכון, המורכב מארה"ב, האומות המאוחדות, האיחוד האירופי ורוסיה, להיפגש בניו יורק כדי לדון בדרכים להתניע את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים.

סגן יו"ר הכנסת ח"כ אורן חזן אמר בעקבות הפרסום כי "אנו רואים שהגזענות עדיין חיה קיימת ונושכת. אחרי שבאירופה סימנו פליטים עם מספרים על היד, כעת מסמנים תוצרת יהודית. זו אותה אירופה ואותה גזענות שליוותה אותה במלחמת העולם השנייה".