הרצוג: "על ישראל לקלוט פליטים מסוריה"

על רקע משבר הפליטים באירופה קורא יו"ר האופוזיציה הרצוג לנתניהו לסייע במאמץ: "יהודים לא יכולים להיות אדישים כשאלפי פליטים מתדפקים על חוף מבטחים". עד כה חצו כ-5,000 מהגרים את הגבול מהונגריה לאוסטריה, רובם מתכוונים להמשיך לגרמניה

בעוד שאירופה מתמודדת בימים אלה עם משבר הפליטים הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, יש מי שסובר שעל ישראל להצטרף למאמץ לסייע לפליטים מסוריה. באירוע שבתרבות שנערך בתל אביב קרא יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג לראש הממשלה ולממשלת ישראל "לבצע מהלך של קליטת פליטים מהלוחמה בסוריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שוחחתי אתמול עם מנהיג בכיר באופוזיציה הסורית שגולה היום באירופה", אמר הרצוג. "לאופוזיציה הסורית טענות חמורות כלפי מדינות העולם. יהודים לא יכולים להיות אדישים כשמאות אלפי פליטים מתדפקים על חוף מבטחים".

ישראל תקלוט פליטים מסוריה? (חדשות 2, רויטרס)

מאז אמש חצו יותר מ-4,500 מהגרים את הגבול מהונגריה לאוסטריה וההערכות הן שעד סוף היום עשוי המספר להגיע לעשרת אלפים. הרשויות בהונגריה העמידו צי אוטובוסים שלקח את המהגרים מבודפשט ואז לאזור הגבול, אך בשעות הצהריים הודיעו על הפסקת המהלך ובשעות האחרונות החלו מאות בני אדם לצעוד לעבר הגבול.

בגרמניה מצפים לאלפי מהגרים

הרשויות באוסטריה קיבלו את פני הפליטים במים ובפירות והעמידו לרשותם אוטובוסים ורכבות שמסיעים אותם מאזור הגבול לבירה וינה. "כל אחד מהפליטים יכול להגיש בקשה למקלט אך עד כה הוגשו לנו רק 10 בקשות", אמרה שרת הפנים של אוסטריה. "האחרים רוצים להמשיך, בעיקר לגרמניה". עוד הבהירה השרה כי הרשויות לא יפעילו כוח כדי לעצור את אלפי הפליטים הנוהרים למדינה.

סמוך לשעה 14:00 הגיעה למינכן בגרמניה רכבת ראשונה עם מאות מהגרים שעזבו מוקדם יותר היום את אוסטריה. ההערכה היא שזרם הפליטים שעושים את דרכם לגרמניה יגבר ובמדינה נערכים לכך שכ-7,000 בני אדם ייכנסו לגבולותיה במהלך היום.

בינתיים מתכנסים שרי החוץ של האיחוד האירופי לכינוס חירום בלוקסמבורג בנושא משבר הפליטים. בעוד שקנצלרית גרמניה קוראת לכל מדינות האיחוד לתרום את חלקן ולקלוט פליטים, מדינות חלשות יותר מביעות תרעומת וטוענות כי הן מופקרות על ידי הכוחות החזקים באיחוד.

"האיחוד האירופי נכשל"

במהלך הכינוס מתח שר החוץ ההונגרי ביקורת חריפה על האיחוד. "מה שקרה הוא תוצאה של מדיניות הגירה כושלת והצהרות חסרות אחריות של פוליטיקאים באיחוד", אמר השר.

היעד הבא: גרמניה (רויטרס)

את יריית הפתיחה לכניסת המהגרים למערב אירופה נתן קנצלר אוסטריה שהכריז הבוקר בתום שיחה עם קנצלרית גרמניה מרקל: "בשל מצב החירום בגבול עם הונגריה, אוסטריה וגרמניה הסכימו במקרה הזה לאפשר את המסך מסעם של הפליטים לתוך שטחן".

אלפי הפליטים שירדו מהאוטובוסים שסיפקה הונגריה וצעדו בגשם אל גבול אוסטריה נראו תשושים אך מרוצים. "אנחנו מאושרים, מכאן נמשיך לגרמניה", הצהיר פליט סורי בשם מוחמד. עטופים בשמיכות ובשקי שינה חצו האלפים את הגבול, רבים מהם נושאים בחיקם פעוטות וחלקם אף נשאו תמונות של הקנצלרית מרקל.