למרות ההפסד בקונגרס: נתניהו לא מוותר

גורם מדיני בכיר טוען כי נתניהו לא מאוכזב מהרוב שגייס אובמה בקונגרס: "הקמפיין של ישראל עורר חשדנות כלפי אירן". בבית הלבן מגבשים חבילת פיצוי ומבטיחים: "לא תאמינו כמה נהיה קשוחים עם טהרן"

"תופתעו כמה קשוחים נהיה עם אירן" (רויטרס)

לאחר שהנשיא האמריקני ברק אובמה הצליח להשיג את הרוב הדרוש לאישור הסכם הגרעין בקונגרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מתכוון להפסיק בקמפיין הנגד. למרות שהבין כי המאמצים לסכל את המהלך נכשלו - עכשיו יתמקד נתניהו בניסיון להפעיל לחץ שיבטיח פיקוח הדוק יותר על פעולותיה של אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורם מדיני בכיר טוען כי ראש הממשלה לא חשב לרגע שאפשר להשיג את הרוב הדרוש כדי לעצור את הסכם הגרעין בקונגרס, אלא חשב שצריך להפעיל התנגדות חדה וברורה כדי להשפיע על המצב בשטח. נתניהו משוכנע שהקמפיין עורר התנגדות, חשדנות וגישה קשוחה יותר כלפי אירן בתחומים נוספים.

כעת מכוון ראש הממשלה למערכת הבחירות בארה"ב בשנת 2016, עם דגש על המתמודדים מתוך הבנה שככל שיהיו פחות תומכים בהסכם - כך יהיה קל יותר להכניס שינויים בעסקה. בסביבת ראש הממשלה מתנחמים שלמרות שלא הושג רוב בקונגרס, רוב בציבור האמריקני תומך במאמצים למנוע את הסכם הגרעין.

בינתיים נראה שראש הממשלה לא משלם מחיר פוליטי על הניסיון להתערב בנעשה בממשל האמריקני, להפך – הוא זוכה להתחייבות לעימות אמריקני מול נושאים אחרים שמדירים שינה מעיני ישראל כמו התמיכה האירנית בטרור. "אתם תופתעו עד כמה נהיה קשוחים איתם", אמר גורם אמריקני בכיר לחדשות 2. וזה לא נגמר שם - מגעים ראשוניים מתקיימים לפגישה בין שני האישים, במהלך הטיסה הצפויה של ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון בחודש נובמבר הקרוב.

"אזרחי ישראל יהיו בטוחים יותר". קרי (רויטרס)

קרי: לא מטיל ספק בדאגתו של נתניהו

כל זה לא מפחית מהתסכול שחשים כאן בישראל נוכח התחושה שהאמריקנים הפכו את האירנים לחלק מהפתרון או כמו שאומר גורם בכיר בישראל: "זה ששבר את הזכוכית נקרא עכשיו לתקן אותה". בישראל מתנחמים כעת בהתקרבות למדינות המפרץ בהתנגדות לאירן וחבילת הפיצויים הצפויה שצפויה להיות מוגדלת.

מזכיר המדינה ג'ון קרי הבהיר הערב פעם נוספת כי ארצו מחויבת לישראל ולביטחונה. "אני ער לגמרי לאופי הקיומי של הבחירה שעל ישראל לבחור בה. אני מבין את האמונה שישראל,  אולי יותר מכל מדינה אחרת, אינה יכולה להרשות לעצמה לטעות בהגנה על ביטחונה", אמר קרי במסיבת עיתונאים שכינס.

הוא התייחס גם לחילוקי הדעות בין ישראל לארה"ב והבהיר כי מדובר בחלופה הטובה ביותר לעצירת תכנית הגרעין האירנית: "למרות שאני חולק על רה"מ נתניהו בעניין התועלת שבהסכם עם אירן, אינני מטיל ספק ביסוד הדאגה שלו. אזרחי ישראל יהיו בטוחים יותר בזכות ההסכם הזה, וזה נכון גם לגבי שאר עמי האזור".