שגריר ישראל באו"ם: "לא לאפשר הצבת דגל פלסטין מחוץ למטה הארגון"

הפלסטינים מתכננים להביא להצבעה בעצרת הכללית יוזמה חדשה לפיה ניתן יהיה להציב מחוץ לבניין מטה האו"ם את דגליהן של מדינות שאינן נחשבות כחברות מלאות בארגון. השגריר פרושאור בתלונה למזכ"ל באן קי מון: "הפלסטינים ממשיכים לעשות שימוש ציני בארגון"

"מהלך ציני נגד האו"ם" (ארכיון) (רויטרס)

ישראל הגישה תלונה למזכ"ל האו"ם נגד כוונת הפלסטינים להציב את דגלם מחוץ לבניין מטה האו"ם בניו יורק, לצד דגליהן של המדינות החברות להן חברות מלאה בארגון. "מדובר בניצול ציני של האו"ם על ידי הפלסטינים", כתב שגריר ישראל רון פרושאור למזכ"ל באן קי מון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הנהלים הרשמיים, רק מדינות המוכרות כחברות מלאות בארגון רשאיות להציג את דגליהן מחוץ לבניין מטה האו"ם בארצות הברית. על אף שהעצרת הכללית הכירה בפועל ברשות הפלסטינית, הניסיון הפלסטיני להיכלל כחברה מלאה בארגון נכשל. למרות זאת, על פי היוזמה החדשה, קיימת אפשרות שדגליהם של הפלסטינים ומדינת הוותיקן יוצבו מחוץ למבנה הארגון.

במסגרת היוזמה החדשה, צפויה העצרת הכללית להצביע בנוגע לאישור נוהל חדש לפיו שתי המדינות המוכרות כ"מדינות משקיפות", יזכו להציב את דגליהן לצדן אלו של הנחשבות כחברות מלאות. בעקבות היוזמה, שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור כתב מכתב למזכ"ל האו"ם ובו טען כי הפלסטינים מנצלים לרעה את האו"ם.

"במשך 70 שנים האו"ם אפשר להציב את דגליהן של החברות המלאות בלבד", טען פרושאור. "הפלסטינים מעדיפים הישגים חסרי משמעות באו"ם רק משום שהם יכולים", תוך שהוא רומז לרוב האוטומטי של הפלסטינים. "זה הזמן לומר להם שזו לא הדרך להקמת מדינה, וזו לא הדרך להשגת שלום". פרושאור אף האשים את הפלסטינים בניסיונות לגייס רוב ליוזמה, תוך מצג שווא לפיו מדובר ביוזמה משותפת של הפלסטינים והוותיקן.

במקביל גם בוושינגטון הביעו התנגדות למהלך הפלסטיני. "אנו ממשיכים להאמין שמאמצים הפלסטיניים להקמת מדינה דרך האו"ם שלא בהסדר מוסכם - אינם מועילים", אמר דובר מחלקת מדינת מארק טונר.