אובמה במאמצי שכנוע בקונגרס: אשרו את העסקה עם אירן, נסייע לישראל

לקראת ההצבעה המכריעה על אישור הסכם הגרעין בין אירן וארה"ב בקונגרס, הנשיא האמריקני שיגר מכתב למחוקקים וקרא להם לתמוך במתווה. על מנת לשכנע את הסרבנים, הדגיש אובמה כי יעביר מיליארדי דולרים לישראל לטובת פיתוח מערכות לזיהוי מנהרות והגנה מטילים

שבועות ספורים לפני ההצבעה בקונגרס האמריקני על הסכם הגרעין עם אירן, חשף אתמול (שישי) העיתון "ניו יורק טיימס" מכתב ששיגר נשיא ארצות הברית ברק אובמה לחברים בקונגרס, בו הוא קורא לתמוך בהסכם. על מנת לשכנע את חברי הקונגרס המתלבטים, פירט אובמה מה עומד מאחורי הסיוע הביטחוני לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב מבהיר אובמה כי התיאום הביטחוני בין ארצות הברית וישראל מעולם לא היה טוב יותר. הנשיא מבהיר כי כחלק מהתיאום הביטחוני, תעביר וושינגטון מיליארדי דולרים לטובת פיתוח מערכות טילי ההגנה - כיפת ברזל, חץ ושרביט קסמים. בנוסף, הדגיש אובמה את הסיוע האמריקני לפיתוח מערכות טכנולוגיות מתקדמות לאיתור וחשיפת מנהרות תת-קרקעיות מרצועת עזה.

בין היתר מציין אובמה במכתבו את מיליארדי הדולרים שהועברו לישראל כחלק מתקציב הסיוע הצבאי מאז שנת 2009. לדברי אובמה, בשנים אלה, מאז נכנס לחדר הסגלגל, הועברו לישראל יותר מ-20 מיליארד דולר. הוא גם מבהיר כי מדובר ביותר ממחצית מהסיוע הצבאי שמעבירה ארצות הברית ליתר בנות בריתה ברחבי העולם.

מנהרה תת-קרקעית בעזה (רויטרס)

אובמה כתב כי לא יאפשר לאירן להתחמש בנשק גרעיני וכי כל האפשרויות פרוסות על השולחן במקרה שטהרן תפר את ההסכם - כולל זו הצבאית. "הממשל בראשותי יעשה כל שיידרש על מנת למנוע מאירן השגת נשק גרעיני", הבהיר הנשיא. "העסקה טובה לארצות הברית, לישראל ולאזור כולו".