דמוקרט בכיר: אתנגד להסכם עם אירן‎

סנאטור דמוקרטי שני הצהיר כי יצביע נגד הסכם הגרעין, ואף ינסה לפסול את הווטו של אובמה. "צריך להאריך את ההסכם ולבטל את יכולת המחקר בצנטריפוגות", טען מננדז. מנגד הבהירו שני סנאטורים אחרים, כי ייתמכו בהסכם

מכשול נוסף לאובמה בדרך לאישור ההסכם: הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז מתח בשבועות האחרונים ביקורת על ההסכם שגובש בין המעצמות לאירן. בסביבתו של אובמה קיוו כי מננדז יתמוך לבסוף להסכם, אך הערב (שלישי) המחוקק הבכיר והבולט הודיע כי יפעל "להרוג" את ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאום פומבי במדינתו ניו ג'רזי אמר מננדז, שעמד בעבר בראש ועדת החוץ של הסנאט, כי מדובר בהסכם רע. מדובר בסנאטור הדמוקרטי השני שמתנגד להסכם באופן פומבי, כאשר הראשון הוא הסנאטור צ'אק שומר ממדינת ניו יורק. אל התנגדות השניים הצטרך גם אליוט אנגל חבר המפלגה הדמוקרטית המכהן כחבר בית הנבחרים.

"אני אצביע על מנת לבטל את ההסכם - ואם יידרש אני גם אצביע כדי לעקוף את הווטו של הנשיא", הוסיף מננדז. לדבריו, לא מדובר בהבעת תמיכה או התנגדות לנשיא אובמה עצמו אלא ב"דאגה מתנאי ההסכם שלא מחייב את אירן לפרק את התשתית הגרעינית - "עלינו לזכור מהי מטרת השיחות עם אירן: לפרק את היכולות הגרעיניות, ולא רק לצמצם אותן". 

"אירן בוחנת את הגבולות שלנו"

מננדז קרא לאנשי ממשל אובמה לתמוך לדרוש שינויים בהסכם, בהם גישה מוגברת לפקחים ואיסור מחקר בצנטריפוגות. כמו כן, הוסיף מננדז, יש להאריך את ההסכם ל-20 שנה ולאשר לישראל "להתייחס לאיום האירני בעצמם" אם תכנית הגרעין של אירן לא תיעצר. "ההתנהגות של אירן באזור ושאיפותיהם לנשק גרעיני אסורות - הם בוחנים את הגבולות שלנו", ציין הסנאטור.

עוד אמר מננדז כי אירן הפרה באופן שגרתי את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם בנושא. בחודש הקרוב צפוי הקונגרס להצביע על ההסכם, ולאובמה צפוי קרב לא קל בדרך לאישור. יידרש רוב של שני שלישים על מנת לעקוף את הווטו של הנשיא, אך בארה"ב מעריכים כי מדובר בתרחיש קיצוני.

במטרה לעצור את הסחף, הצהירו היום, ג'ק ריד ושלדון וויטהאוס, סנאטורים מהמפלגה הדמוקרטית כי הם תומכים בעסקה בעסקת הגרעין עם טהרן. שני הסנטורים ממדינת רוד איילנד שיחררו הצהרה כי זאת תהיה טעות אסטרטגית אם יוחלט לבטל את ההסכם.

לפני כחודש הביך מננדז את קרי בשימוע שנערך בסנאט, כאשר שאל אם "על פי הסכם הגרעין, האירנים יהיו רשאים ליטול בעצמם את הדגימות? כי אמינות הדגימות תהיה חסרת משמעות אם כבר בהתחלה הדגימות שנמסרות נבחרות ונלקחות בידי ה'עבריין'".

קרי סירב להשיב לסנאטור מננדז על שאלתו, והגיב בקצרה: "כפי שאתה יודע, סנאטור, זה מרכיב חסוי בהסכם והדיונים עליו צריכים להתקיים בישיבה מסויגת".