"השבי של אחי בעזה הוא פשע נתעב"

משפחת מנגיסטו יוצאת למאבק פומבי: אחיו של אברה, המוחזק בעזה, קרא לביטול הסיוע ההומניטרי לחמאס. "להחזיק אדם לוקה בנפשו זה אסור, תשחררו אותו", הצהיר בכניסה לכלא שבו מוחזקים אסירי הארגון

המחאה למען הישראלי המוחזק בעזה עולה שלב: בני משפחתו של אברה מנגיסטו, שנמצא כבר 11 חודשים בידי חמאס, החליטו למחות באופן פומבי ולדרוש את שחרורו. הבוקר (שני) התאספו בני המשפחה ועשרות פעילים חברתיים מול כלא הדרים בדרום למחות על הביקורים להם זכאים האסירים הביטחוניים, תחת הכותרת "הומניטרי נגד הומניטרי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בני המשפחה הבהירו כי מדובר במחאה נגד חמאס, שלא מוכן לשחרר את מנגיסטו מטעמים הומניטריים. עד כה נמנעה המשפחה ממחאה גלויה, אך לאחרונה החליטו קרוביו של מנגיסטו להפעיל לחץ ציבורי למען שחרורו ולדרוש משא ומתן ישיר מול חמאס. בכוונתם לשוחח עם משפחות האסירים ולהעביר דרכם מסר לחמאס לפיו מדובר בסוגייה הומניטרית ורפואית.

"שחררו את אברה". המפגינים, היום (ברהנו טגניה)

אילן מנגיסטו, אחיו של אברה, אמר הבוקר כי "באנו להודיע לחמאס שלהחזיק אדם לוקה בנפשו זה פשע חסר תקדים - אנחנו דורשים את שחרורו המיידי כדי שיקבל טיפול". אילן הדגיש כי אחיו אינו חייל, בניגוד לטענות חמאס.

"אנחנו הולכים למנוע סיוע הומניטרי לחמאס - האסירים פה מקבלים טיפול ותנאים מהכסף של כולנו, וגם מקבלים ביקורים. אמא שלי לא יכולה לבקר את אברה", הוסיף אילן. לאחר מכן התייחס גם לקשר של המשפחה עם הממשלה, לאחר הסערה שעוררו דבריו של ליאור לוטן, האחראי על המו"מ להחזרת מנגיסטו: "אנחנו סומכים על הממשלה ולא מאוכזבים, אבל זה לא סובל דיחוי".

בחמאס טענו: מנגיסטו הוא חייל, לא לוקה בנפשו

בחודש שעבר הותרה לפרסום הידיעה על מעברו של מנגיסטו לעזה: כמו כן דווח כי אזרח ישראלי נוסף, תושב הפזורה הבדואית ששמו נאסר לפרסום, חצה גם כן את הגבול לעזה. בחודש שעבר פרסם לראשונה כתבנו אודי סגל כי חמאס ניסה להונות את ישראל ולהחזיר אזרח אריתראי במקומו - ניסיון שנכשל במעבר הגבול.

לפני כחודש התייחס ארגון חמאס לראשונה באופן פומבי לפרשה: על פי הגרסה שמסר בכיר התנועה, מוסא אבו מרזוק, מנגיסטו נעדר כבר במהלך מבצע "צוק איתן", ולא בספטמבר כפי שמסרו גורמים רשמיים בישראל. עוד טען סגן ראש הלשכה המדינית היושב בעזה, כי הפנייה לניהול משא ומתן לשחרור מצד ישראל הייתה במסגרת השיחות על הפסקת האש בתום המבצע.

אבו מרזוק התייחס בזלזול לדיווחים בישראל כי מנגיסטו לוקה בנפשו. "כיצד ייתכן שלוקה בנפשו שצולם במדים הלך במהלך המלחמה 40 קילומטרים מבאר שבע לעזה וחצה את הגבול לרצועה?", תהה. בישראל, אגב, הבהירו כי מנגיסטו הוא אינו חייל ולכן הטענה שהוא לבש מדים לא הועלתה כאן כלל.

לבסוף אמר בכיר הארגון כי חמאס לא ידבר בנושא זה ללא מחיר, ואף לא יהיה מוכן לדבר על עצם קיום משא ומתן ללא מחיר. לדבריו, חמאס ידרוש בתמורה לשחרור אסירים של חמאס את שחרורם של 54 פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש.