בכיר טורקי: "התקדמות במגעים להסכם מול חמאס"

בכיר טורקי אישר כי מנהיגי חמאס בעזה מוכנים להפסקת אש ארוכה מול ישראל בתמורה להסרת המצור ולמעבר ימי בין עזה לקפריסין. משלחת חמאס בדרכה לקהיר לדון בהתפתחויות

יסכים להפסקת אש? הנייה, ארכיון (חדשות 2)

התפתחות מדינית דרמטית: בכיר טורקי אישר כי הנהגת חמאס בעזה דנה באפשרות להפסקת אש קבועה מול ישראל - בתמורה למספר הקלות, בהן הסרת המצור על הרצועה. על פי הדיווחים, מדובר בשיחות עקיפות באמצעות מתווכים אירופאים ואמריקנים שנועדו להבטיח הפסקת אש למשך 5-10 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עזה מתקדמת לקראת הסכם מקיף על הסרת המצור ופתיחת הגבול בתמורה לנצירת האש", אמר יאסין אקטאי - יועץ בכיר לראש הממשלה הטורקי דבוטוגלו. לדבריו, הנושא נדון במהלך ביקורו של חאלד משעל בטורקיה וגם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה מעורב במגעים.

עוד דווח כי שליח הקוורטט למזרח התיכון, ראש הממשלה הבריטי לשעבר טוני בלייר, מעורב במגעים - כמו גם בכירים ממצרים, שיארחו היום משלחת מדינית של חמאס.  בתקשורת הערבית נטען כי ביקורו של עו"ד יצחק מולכו, מקורבו של נתניהו, בקהיר לפני מספר שבועות עסק בפרשה המוצעת.

"מעורב במגעים". טוני בלייר, ארכיון (חדשות 2)

מעבר ימי בין עזה לקפריסין?

דובר מטעם חמאס סירב להגיב מפורשות לנושא, אך אמר כי כל הצעה תובא לאישור הפלגים הפלסטינים. בעיתון "אל חייאת" דווח כי ישראל הסכימה להסרת המצור על עזה שהוטל ב-2007 "באופן מלא" - וגם לאפשר מעבר ימי בין רצועת עזה לבין קפריסין.

כלי תקשורת ערבים דיווחו כי משעל, ממנהיגי ארגון חמאס, שוחח בנושא עם בלייר כאשר השניים נפגשו בקטאר - והשניים דנו בפשרות לקראת הסכם קבוע בין ישראל לעזה.

היום תצא משלחת של בכירי חמאס וג'יהאד אסלאמי לקהיר, לפגישה עם ראש המודיעין המצרי - ככל הנראה במטרה לאשר את הסכם הפסקת האש עם ישראל. על פי הדיווחים בתקשורת הערבית, המשלחת בראשותו של ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה תיפגש היום עם ראש המודיעין חאלד פאוזי בקהיר. מיד עם סיום הפגישה ייצא פאוזי לאנקרה שם יוועד עם נציגי טורקיה וקטאר, שהיו מעורבות בשיחות בין הצדדים.