"מרגיש קרוע בין אובמה לנתניהו"

המתיחות בין ארה"ב לישראל בשיא, ויהודי ארה"ב בין הפטיש לסדן. "עצוב לראות את היחסים בין רה"מ לנשיא מידרדרים", הם אומרים בריאיונות מצולמים לחדשות 2 Online ומתלבטים עם עצמם: למי להיות נאמן? צפו

"אנחנו תומכים בנתניהו מול אובמה, זה עניין קריטי": המתיחות הגלויה בין ראש הממשלה לנשיא ארה"ב רק מחריפה עם הדיונים בקונגרס על הסכם הגרעין עם אירן. יהודי ארצות הברית נמצאים בתקופה זו במחלוקת ובתחושות סותרות: בריאיונות מצולמים לחדשות 2 Online הם מתוודים על הקושי בזהות הכפולה - וטוענים כי רוב הקהילה מתנגדת להסכם ודווקא תומכת בנתניהו בעימות הפומבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני נקרע בין הזיקה שלי לישראל לתמיכתי בנשיא אובמה", אומר לנו אורן, יהודי דמוקרטי המתגורר בבוסטון. יהודים אחרים בארצות הברית מתמודדים גם הם עם הדילמה של הנאמנות: קרג דרשוביץ מצפון קרוליינה טוען כי "היהודים בארצות הברית מתחילים להתאחד ולהבין שיש משהו מעט מרושע במדיניות של הנשיא אובמה".

איב שטיגליץ מניו יורק משוכנעת שהקשרים בין הקהילה היהודית לציבור האמריקני חזקים, ולמעשה מדובר בעיקר במחלוקת לגיטימית בין מנהיגים: "זה עצוב לראות את היחסים בין ראש הממשלה לנשיא מידרדרים בחודשים האחרונים".

"ככל שישראל תיאבק, היא תקבל יותר כבוד"

לדבריה, העימות גורמת ליהודים רבים לצדד בגלוי בישראל, למרות החשש מתגובות הציבור הכללי: "המתיחות גורמת לאנשים להיות יותר פעילים – אתה פשוט מוכרח לעמוד על שלך. יותר אנשים מזדהים כפרו-ישראלים".

בעוד אורן מביע תמיכה במדיניות אובמה וקורא לו "נשיא חזק לארצות הברית", אדם המתגורר בהארטסטייל מאשים את הנשיא בשקרים וביהירות: "הוא אומר שרק ישראל מתנגדת וזה לא נכון, כמעט כולם נגד העסקה הזו, אפילו אנשים בתוך מפלגתו. אובמה אומר שהוא תומך ונאמן לברית עם ישראל, זה לא נכון אם אנחנו בודקים את הפעולות שלו – הוא נותן ואז לוקח חזרה".

"אנשים אומרים שההסכם לא הגיוני"

"אני לא חושב שראיתי אי פעם את היחסים בין ישראל לארה"ב מתוחים ומאתגרים כמו היום", מוסיף אדם. "היהודים צריכים להפסיק לדאוג מה אנשים אחרים מרגישים או חושבים. ככל שישראל תילחם על שלה, היא תזכה ליותר כבוד". אדם גם מעריך בביטחון כי הקונגרס ידחה את ההצעה של הנשיא - ובכך אולי יחריף את המשבר בין המדינות.

"אובמה הוא נשיא חזק". אורן

"אני לא יודע מה האלטרנטיבה להסכם, אני לא חושב שהפצצת מתקני הגרעין תהיה פתרון – זה יכול להיות התחלה של משהו גרוע יותר", מעריך אורן בסקפטיות.

חברי הקהילה האחרים עימם שוחחנו מביעים דאגה רבה מההסכם המתגבש: "אנשים אומרים שההסכם לא הגיוני. על כל אדם שתומך יש שניים שמתנגדים וזה ממש מכריח אנשים להצהיר שהם פרו ישראלים", מסבירה איב.

"אני מצדיע לאומץ של נתניהו, הוא כנראה מאמין שהאמריקנים מאפשרים חימוש גלובלי של טרור ושל מדינה אויבת לישראל. זו החובה שלו והאחריות שלו להבטיח שהמסר שלו נשמע", מוסיף קרג. יהודי ארצות הברית לא מצטרפים לביקורת על נאומו של נתניהו בקונגרס: "זו התנהגות דיפלומטית אמיתית, זה לא עניין של חוסר כבוד לנשיא".