צפו: הישראלי שהתעמת עם אובמה

הנשיא האמריקני העניק, במהלך החופשה הקצרה שלו, ריאיון לאתר שעימת אותו עם שאלות של גולשים, ביניהם גם זו של תושב תל אביב שהקשה: "למה שנסמוך עליך?". אובמה שב והדגיש את המחלוקת עם נתניהו, אך ניסה להרגיע את החששות. צפו

אובמה ממשיך בבליץ התקשורתי להגן על ההסכם - והודף שאלה מפתיעה: הנשיא האמריקני התראיין לאתר האמריקני mic וענה לשאלות מצולמות של גולשים, בהן גם צעירה אירנית ותושב ישראלי. ימים ספורים לאחר שהצהיר כי הוא "לא זוכר מנהיג שהתערב כמו נתניהו", אובמה נשמע מעט מפויס יותר ושב על מחויבותו לביטחונה של ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סם גרוסברג, בן 30 מתל אביב, שאל את הנשיא: "כאזרח ישראלי, ברור לי שאתה מתנגד לראש הממשלה שלנו. הבטחת דברים רבים בכל הקשור לביטחון שלנו כעם, אבל אתה יודע שחמאס נמצא בפתח הדלת שלנו. למה לנו, כאזרחי ישראל, לבטוח בך?"

הנשיא האמריקני השיב כי התחייב פעמים רבות לתמוך בביטחונה של ישראל: "לא רק זאת - אני סיפקתי יותר מודיעין ושיתוף ביטחוני עם ישראל יותר מכל נשיא אחר, למשל מערכת כיפת ברזל".

"למה היית צריך לפגוע בעם האירני?"

"חשוב שסם יבין - אני לא מתנגד לראש הממשלה הישראלי בכל התחומים", הוסיף אובמה. "יש לנו חוסר הסכמה משמעותי על ההסכם - האם זה הגיוני עבורנו לקבל עסקה שקוטעת את הגשרים של אירן לפצצה", הוסיף הנשיא. לדבריו, דחיית העסקה תוביל לפריצה של אירן לנשק גרעיני "מבלי שיהיו לנו עיניים על מה שמתרחש וללא הגבלות - עד שזה יהיה מאוחר מדי".

עוד ציין אובמה כי חילוקי הדעות בינו לבין ההנהגה בישראל מסתיימת כשזה נוגע לנושאי ביטחון. "מדובר בחילוקי דעות משמעותיים אבל בנושאים אחרים, במיוחד בכל הקשור לביטחונה של ישראל, היינו לצידה לאורך כל הדרך. וגם ממשלתו של נתניהו תכיר בכך".

בהמשך הריאיון שאלה צעירה אירנית בשם גזל מדוע הסנקציות על אירן היו כל כך חמורות. "לא היו דרכים אחרות להשיג עסקה בלי לפגוע כך בעם האירני?", שאלה.

אובמה השיב כי הממשל האירני לא הותיר לארה"ב כל ברירה. "לצערי, לא הייתה לנו דרך אחרת - כשנכנסתי לתפקיד הצהרתי שאנחנו מוכנים לדבר ולא הייתה תשובה אלא פעילות גרעינית חשאית, ולכן זו הייתה הדרך היחידה שלנו לגרום לאירן להתייחס לדאגות של העולם". אובמה גם קרא לאירן להפסיק את שנאת ישראל וארצות הברית ולהתקדם לשיתוף פעולה.