"בלי הסכם - טילים ייפלו על תל אביב"

עוד לפני נאומו הפומבי לקהילות היהודיות, נפגש הנשיא האמריקני עם בכירים בארגונים יהודים בארה"ב ל"שיחה תקיפה" על הסכם הגרעין. אובמה הזהיר כי הפלת ההסכם תהיה "טעות היסטורית" שתאפשר לטהרן להשיג פצצה גרעינית תוך חודשים ספורים

אובמה ונתניהו, ארכיון (רויטרס)

הקרב על הגרעין עולה מדרגה: הערב (רביעי) יישא הנשיא האמריקני ברק אובמה דברים בתקווה לשכנע את בני עמו לתמוך בהסכם הגרעין - וינסה להרגיע את החששות מהשלכות ההסכם. עוד בטרם הנאום, נפגש אובמה עם מנהיגים יהודיים, והפגישה הוגדרה על ידי מקורבים "סוערת". אובמה הזהיר בפגישה כי ישראל עלולה להיות מותקפת ללא הסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה יום ההולדת שלי ואני מתכוון להיות בוטה", אמר אובמה ל-22 מבכירי הקהילה היהודית בארה"ב בעת הפגישה שנערכה ביום הולדתו ה-54. ברשת CNN נטען כי הנשיא פירט כיצד ההקלה בסנקציות תאפשר פיקוח נרחב באתרי הגרעין, לדברי אחד הנוכחים.

חלק ממנהיגי הקהילה היהודית עימתו את אובמה עם הצהרותיו לפיהן התנגדות להסכם משולה לתמיכה במלחמה עם אירן: הם טענו בפני הנשיא כי מדובר באמירות שעלולות לפגוע בקהילה ודרשו ממנו להגדיר את הנושא באופן שונה. הנשיא השיב כי הוא "קשוב ורגיש לדאגות", אך הבהיר כי אם ההסכם לא יעבור בקונגרס, מלחמה עלולה להיות עניין של זמן.


גרג רוזנבאום, אחד המשתתפים בפגישה, אמר כי אובמה "הדגיש שפעולה צבאית אמריקנית נגד מתקני הגרעין לא תוביל למלחמה בין אירן לארצות הברית". לדבריו, אובמה תיאר תרחיש בלהות לפיו ישראל היא זו שתסבול במקרה של תקיפה צבאית: "אתם תראו יותר תמיכה בטרור מצידם, אתם תראו טילים של חיזבאללה נופלים בתל אביב – זה מה שהוא אמר שיקרה אם ארצות הברית תתקוף".

"זו תהיה טעות היסטורית לבזבז את ההסכם"

משתתפים בפגישה טענו כי הנשיא דחה את ההערכות הישראליות לפיהן ניתן להשיג הסכם טוב יותר, והזהיר כי ללא הסכם אירן תגיע לפצצה בתוך חודשים ספורים. "הוא דבק בעקרונותיו וקרא תיגר על ההצהרות של מנהיגי הקהילה", הוסיפו, "מעולם לא ראינו אותו כה סוער ונלהב".

עוד לפני הנאום אמר בכיר בבית הלבן כי אובמה יסביר שההסכם הוא "המקיף והשקוף ביותר שהשגנו אי פעם" וכי מדובר בסוגיית החוץ החשובה ביותר מאז המלחמה בעירק. "הוא יטען כי אותם אנשים שתמכו במלחמה בעירק מתנגדים לדיפלומטיה עם אירן, וזו תהיה טעות היסטורית לבזבז את ההזדמנות הזו", הדגיש הבכיר. "אם ההסכם ייפול, זה גם יפגום באמינות של הממשל בארה"ב", טענו בבית הלבן.

"הסכם מקיף ושקוף" (רויטרס)

נתניהו: "המחלוקת עם אובמה אינה אישית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אמש בפני מאות אלפי יהודים אמריקנים בשיחת וידאו בשידור חי והתבטא שוב כנגד הסכם הגרעין עם אירן. נתניהו הבהיר כי לא מדובר בעימות אישי מול אובמה, אלא בחילוקי דעות: "המחלוקת הזו במדיניות אף פעם לא הייתה מחלוקת אישית והיחסים שלנו חזקים מספיק כדי לשרוד מחלוקות רציניות".

עוד המשיך נתניהו והתייחס למערכת היחסים עם נשיא ארה"ב."האם אני מאמין שהנשיא אובמה חושב שזו הדרך הטובה יותר לטפל באיום הגרעין האירני? אני חושב שכן. האם הייתי מעדיף שהמחלוקת הזו לא תתקיים? כמובן". ראש הממשלה הדגיש כי הוא "לא מתנגד להסכם בגלל רצון למלחמה - אני מתנגד לעסקה כי אני רוצה למנוע מלחמה, וההסכם יביא מלחמה".

נאומו של נתניהו שודר באמצעות לוויין לקהילות יהודיות בארה"ב, כחלק מיוזמה של ועידת הנשיאים והפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, על מנת להציג את עמדת ישראל בעניין הסכם הגרעין.