רצח התינוק הפלסטיני: הרשות פנתה להאג

שר החוץ של הרשות הפלסטינית הגדיר את הפגישה עם התובע בבית הדין הבינ"ל כ"אחת הטובות והמוצלחות שהיו לנו". ברשות הפנו אצבע מאשימה כלפי ישראל, ובעיקר כלפי "הטרור של המתנחלים"

בית הדין הבינ"ל יחקור את פשע השנאה ליד שכם? שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מליכי הודיע היום (שני) כי פנה לבית הדין הבינלאומי בהאג בנוגע לרצח התינוק הפלסטיני עלי דוואבשה בכפר דומא ביום שישי האחרון. במקביל, בישראל מצהירים לא ירפו במרדף אחר הרוצחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אל-מליכי הגיש לבית המשפט דוח שחובר ברשות ומאשים את "בריונות המתנחלים" ברצח התינוק ובפציעת בני משפחתו.  בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דווח כי המסמך שחובר ברשות הועבר לתובע הציבורי בבית הדין, לאחר פגישה של יותר משעה.

בסוף השבוע הצהיר יו"ר הרשות אבו מאזן על הפנייה להאג והדגיש: "מדובר בעוד פשע מלחמה, פשע נגד האנושות שישראל מבצעת מדי יום נגד הפלסטינים".

בית משפחת דוואבשה שהוצת

אבו מאזן: "האחריות היא על ישראל"

"פנינו בנוגע לטרוריזם של המתנחלים והפשעים נגד הפלסטינים, ובפרט נגד משפחת דוואבשה", הוסיף היום שר החוץ - שטען כי זו "אחת הפגישות הטובות ביותר שהיו לנו עם אנשי בית הדין". ברשות הפלסטינית דיווחו כי בבית הדין האג היו קשובים לפנייה, וקיימו בה "דיון רב משמעות ומהותי".

ביום שבת הגיעו בכירי הרשות הפלסטינית לבית החולים שיבא, בו מאושפזים במצב קשה מאוד בני משפחת דוואבשה. סאיב עריקאת, ראש המודיעין מאג'ד פארג' ושר הבריאות ג'וואד עוואד ביקרו את אחמד בן ה-4 שמצבו מוסיף להיות קשה והוא סובל מאחוז ניכר של כוויות בגופו. "האחריות לפשע הזה היא על ישראל", אמר עריקאת במהלך הביקור.

לדברי עריקאת, הוא סיכם עם נציגים ירדנים על מנת לפעול במועצת הביטחון של האו"ם להקמת ועדת חקירה בינלאומית לפיגוע. הוא הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית תפעל בשני מישורים - מול אמנת ז'נבה ומול בית הדין לפשעים בינלאומיים. "הפעילות שלנו בנושא כבר החלה", טען הבכיר הפלסטיני.

יעלון: "נכה בטרוריסטים היהודים"

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שב והתייחס היום לפעילות הישראלית נגד הטרור היהודי: "אנחנו מתכוונים להילחם בטרור היהודי בנחישות וללא פשרות. זהו מאבק על דמותה של מדינת ישראל, ואין לנו כל כוונה לוותר במאבק הזה".

יעלון הוסיף כי הקבינט אישר את ההמלצה "להשתמש בצווי מעצר מינהליים נגד טרוריסטים וקנאים יהודים. המטרה של מהלך כזה היא להצר את צעדיהם של טרוריסטים ומי שמעורב בטרור, במקרים בהם ברורה לנו מעורבותם אך יש לנו קושי ראייתי לעצור אותם. זה יהיה אחד מהכלים הדרסטיים שנשתמש בהם כדי להכות בטרוריסטים היהודים, להביא אותם לדין ולהגן על הדמוקרטיה הישראלית ועל אזרחי ישראל".

אתמול שלחה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מכתב לידי סאיב עריקאת, הממונה על המשא ומתן ברשות הפלסטינית, בו ביקשה להביע את תנחומיה וגינתה בתקיפות את פשע הנשאה. "אני כותבת לך בלב כבד בכדי להביע את תנחומיי וכאבי על הרצח של עלי סאעד דוואבשה בידי טרוריסט", כתבה.

חוטבלי ייחלה להחלמתם המהירה של שאר בני המשפחה שנפצעו ואף הבהירה כי מערכת הבריאות בישראל תעשה הכל כדי להעניק להם את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. "מדינת ישראל כולה מאוחדת נגד הפשע הבלתי נסלח", כתבה. "מעשה הרצח מנוגד לערך העליון ביהדות ואינו עולה עם ערכיה. ממשלת ישראל תעשה הכל כדי להביא את האחראים למעשה לדין".

חוטובלי הזדהתה עם כאב המשפחה וקראה למנהיגים בשני הצדדים לפעול להרגעת הרוחות. "אסור שמחלוקות פוליטיות יהוו זרז או תירוץ לפעולות ברבריות מהסוג שראינו", הדגישה. "יתר על כן, מנהיגות פוליטית מחויבת לגנות את הטרור בכל מקום נגד כל אדם. זו האחריות המשותפת שלנו להרגיע את המתיחות. אני מבקשת להביע את צערי העמוק על מעשה האלימות ומגנה אותו בחוזקה".