נתניהו: "עלינו להילחם יחד בטרור"

לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית האשים את ישראל באחריות לרצח התינוק סמוך לשכם, שוחח עמו ראש הממשלה והבהיר כי הוא מזועזע מהמעשה. נתניהו הבטיח לאבו מאזן כי ישראל תפעיל את כל האמצעים כדי לאתר את הרוצחים

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (שישי) עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעקבות רצח התינוק הפלסטיני בכפר דומא. "כולם מזועזעים מהטרור הנפשע נגד בני משפחת דוואבשה", אמר נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עלינו להילחם יחד בטרור ולא משנה מאיזה צד הוא", הוסיף נתניהו. ראש הממשלה אף עדכן את יו"ר הרשות הפלסטינית כי הוא נתן הנחיה לכוחות הביטחון להפעיל את כל האמצעים כדי לאתר את הרוצחים.

"אנחנו מחויבים להבטיח חיים ודו קיום של שני העמים", אמר נתניהו לאחר השיחה עם אבו מאזן. "זה מאמץ מתמשך וראוי שכל הישראלים והפלסטינים יתגייסו אליו באיפוק, במחויבות, אבל בנחישות גדולה".

מיד עם תום השיחה בין השניים הגיע נתניהו לבית החולים שיבא תל השומר וביקר את בני המשפחה שנפצעו במעשה הטרור היהודי בכפר דומא. "ביקרתי עכשיו את הילד אחמד סעד", אמר נתניהו לעיתונאים. "ילד קטן בן 4 שנאבק על חייו, לצד שני הוריו שנאבקים ותלויים עכשיו בין חיים ומוות".

"מדינת ישראל תעמיד ומעמידה את מיטב רופאיה כדי לנסות לשקם את הילד ולהציל את ההורים", הוסיף נתניהו. "זה קשה כשאתה עומד ליד מיטה של פעוט כזה ואתה יודע שאחיו הקטן בן שנה וחצי, עלי, נרצח. אתה שואל בשביל מה המעשה הנורא הזה".

"אנחנו מזועזעים ממנו, אנחנו מגנים אותו בכל פה", שב נתניהו והבהיר את עמדתו הנחרצת בבית החולים. "כל ממשלת ישראל ואזרחי ישראל מוקיעים את זה, זה פשע של טרור. טרור זה טרור, ואנחנו צריכים להילחם בו מכל מקום שהוא מגיע. אנחנו צריכים לתפוס את המרצחים הללו, נפעיל את כל הכלים שברשותנו כדי להביא אותם לדין ולמצות איתם את הדין".

"עוד פשע של ישראל". אבו מאזן (רויטרס)

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין ביקר היום בבית החולים שיבא תל השומר, ועקץ במרומז את ראש הממשלה נתניהו. "לא צריך לבוא ולדבר על הצורך במלחמה בטרור, אלא צריך להילחם בטרור", אמר ריבלין.

"מה שאנחנו דורשים מאויבינו ב-100 השנים האחרונות, אנחנו צריכים קודם כל לדרוש מעצמנו", הוא הבהיר. "לבוא ולומר מילים זה לא מספיק. אנחנו צריכים להבין שחזרנו לארצנו ואנחנו ריבונים ברוב המקומות שבהם אנחנו נמצאים. החובה עלינו להשליט חוק וסדר ולמנוע כל זוועה בלתי מובנת, בלתי מוסברת, והכל בשם איזושהי שליחות אלוהית מכאן ומכאן".

"צריכה הממשלה וצריכה המדינה וצריכים אזרחי ישראל כולם לבוא ולומר 'לא יהיה זה חלקנו'", טען הנשיא. "איננו יכולים לסבול עוד טרור. לא די במילים, הפעם צריך לנקוט בכל אותם דברים".

מוקדם יותר היום גינה אבו מאזן בחריפות את ההצתה שהובילה למותו של תינוק ולפציעתם הקשה של אחיו הפעוט ושני הוריו בדומא. "מדובר בעוד פשע מלחמה, פשע נגד האנושות שישראל מבצעת מדי יום נגד הפלסטינים".

"התחלנו באופן מידי בהכנת התלונה שתוגש לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג", הוסיף אבו מאזן בהצהרה שמסר מרמאללה. בכיר הרשות סאיב עריקאת הוסיף: "אנחנו רואים בממשלת ישראל האחראית המלאה לרצח האכזרי של התינוק".

גם באיחוד האירופי גינו את הפיגוע. "הרצח של התינוק הפלסטיני בדם קר הוא תזכורת טרגית למצב הדרמטי באזור ומדגיש את הצורך במציאת פתרון לסכסוך", נאמר בהצהרה מיוחדת. "על ישראל לפתוח מיד בחקירה מקיפה ולהביא לדין את האחראים לפשע הנורא הזה".

"אנו קוראים לנקוט במדיניות של אפס סובלנות כלפי אלימות של מתנחלים", נמסר עוד בהצהרה. "על כל הצדדים לשמור בשלב זה על איפוק כדי לא להסלים עוד יותר את המצב המתוח. האיחוד שב ומדגיש את התנגדותו הנחרצת למפעל ההתנחלויות".

ארדן: "לעשות חשבון נפש"

בשעות הצהריים סייר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בעיר העתיקה ביחד עם ממלא מקום המפכ"ל בנצי סאו ועם מפקד מחוז ירושלים. "המשטרה נערכת במלוא העוצמה והמקצועיות למנוע כל הפרות סדר", אמר. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות לקרוא מכאן לכל המנהיגים לקרוא למתינות".

"יש לנו הרבה מאוד לקחים כחברה להפיק מהאירוע שקרה הלילה", הוסיף ארדן. "לצערנו זה לא האירוע הראשון והוא מצטרף לשרשרת אירועים שמכתימים את כולנו ואנחנו צריכים לעשות חשבון נפש, כי הסימנים מראים שזה נעשה בידי יהודים. אני חוזר ואומר כי עם שילדיו נשרפו בשואה צריך לעשות חשבון נפש גדול אם ממנו יוצאים אנשים ושורפים בני אדם".

המשטרה העלתה את רמת הכוננות

בתום הערכת מצב שקיים ניצב בנצי סאו הוחלט להעלות את רמת הכוננות של המשטרה לרמה מבצעית ג'. בשעות הצהריים יידו כמה עשרות מתפרעים אבנים ובקבוקים לעבר כוחות הביטחון בעיר העתיקה בירושלים. שוטר אחד נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

אמו ואחיו הפעוט של התינוק עלי דוואבשה, שנספה בדליקה, מאושפזים במצב אנוש בבית החולים תל השומר. השניים מורדמים ומונשמים, סובלים מכוויות קשות ברוב חלקי גופם ונשקפת סכנה לחייהם. סכנה נשקפת גם לחייו של אב המשפחה שמאושפז במצב אנוש בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

בשעות הבוקר והצהריים קיים ראש הממשלה נתניהו התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון והורה להפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשות כוחות הביטחון כדי לאתר את הרוצחים. כמו כן ביקש נתניהו לעדכן את הרשות הפלסטינית בניסיונות ללכוד את המפגעים.

בהכנת הידיעה השתתפו גאנם איברהים ואלעד שמחיוף.