"תקעת סכין". כשפולארד האשים

ב-1998 העניק המרגל הישראלי שני ריאיונות נדירים לטלוויזיה הישראלית. באחד מהם הוא נשמע משוכנע כי שחרורו קרוב ובשני הוא תקף את ממשלת ישראל ("עשתה שגיאות") ואת שר הביטחון דאז איציק מרדכי: "בגדת בצורה מבישה"

ב-30 השנים שחלפו מאז נכלא ג'ונתן פולארד הציבור בישראל כמעט ולא שמע את קולו. שברי ריאיונות וציטוטים שלו פורסמו בעיתונות הכתובה, אבל ריאיונות לטלוויזיה היו נדירים מאוד. שני ריאיונות שנערכו בשנת 1998 מעידים על התנודות ברגשותיו של פולארד כלפי ממשלת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני רוצה לומר לאנשים בישראל שמעולם לא עזבתי אותם", סיפר פולארד בריאיון שהעניק לעמנואל רוזן ב"אולפן שישי". "תמיד הייתי איתם בזמנים הטובים ולצערי גם בזמנים הרעים. התמיכה שלהם הייתה הכל בשביל אשתי ובשבילי. אינני יכול לחשוב על קבוצת אנשים טובה יותר לחזור אליה הביתה מאשר העם בישראל".

זו הייתה הפעם הראשונה שבה התאפשר לפולארד לדבר ישירות לאזרחי ישראל. היה זה כישראל הכירה בו רשמית כסוכן שלה, באיחור של 13 שנים. מזכיר הממשלה דאז דני נווה אפילו הגיע אליו עד לכלא כדי לבשר לו על כך.

"ההכרה מעודדת אותי בכך שהממשלה תנקוט עמדה נחרצת ותגן עליה מתוך כבוד ואמת", הסביר אז פולארד. "זה מאוד מעודד אותי כישראלי. זה מעודד אותי גם כי זה מקרב אותי צעד אחד נוסף לאשתי ואל ביתי. זה מאפשר לי לחזור ולבנות את חיי במולדתי".

בריאיון נשמע פולארד מרוצה ומשוכנע שדרכו אל החופש התקצרה. חמישה חודשים בלבד לאחר מכן, הוא נשמע אחרת לחלוטין. באותה שנה אמר פולארד דברים חריפים בריאיון לתכניתו של דן שילון מיד לאחר ועידת וואיי. "התחושה היא שמאחורי הביטוי 'שלום, חברים', אינה הולמת יותר את המדינה שלנו. הגיע הזמן להוריד את הדגל, לשחרר את הצבא וללכת".

הביקורת של פולארד נאמרה לאחר שבאותם ימים ראש הממשלה נתניהו הציב אז את שחרורו כתנאי לחתימה על ההסכם עם ערפאת. הוא קיבל הבטחה בעל-פה מהנשיא לשעבר קלינטון, אך בדקה ה-90 קלינטון חזר בו לאחר שראש ה-CIA איים להתפטר. גם השליח האמריקני למזרח התיכון דניס רוס המליץ לשמור אותו כקלף מיקוח.

ההשתלחות ביצחק מרדכי

פולארד היה משוכנע שאחד האשמים בכך שהוא נותר בכלא הוא שר הביטחון באותה תקופה יצחק מרדכי. באותו ריאיון לתכניתו של דן שילון, בה גם התארח שר הביטחון לשעבר, תקף פולארד את מרדכי והטיח בו האשמות קשות. "במשך שנתיים עשית כל שביכולתך להימנע מסוגיית ג'ונתן פולארד", האשים. "במשך שנתיים ביישת את המדים שאתה לובש, ובגדת בשבועה שנשבעת למדינה שלך. בגדת בסוכן בשטח בצורה מבישה ביותר. תקעת סכין בגב של ראש הממשלה שלך במהלך הדיונים האחרונים בוועידת וואיי. עבדתי בשבילך. אתה הבוס שלי. אתה אחראי עליי".

"ממשלת ישראל המשיכה לעשות שגיאות", הוסיף באותו ריאיון. "אותן שגיאות שנעשו לגבי המקרה שלי ב-13 השנים האחרונות. הם הניחו שיש להם חברים בוושינגטון, כשלמעשה לא היו להם".

הותקף בשידור. מרדכי (חדשות 2)

השר דאז מרדכי אמר בתגובה לביקורת הנוקבת של פולארד כי שוחח עם הנשיא קלינטון מספר פעמים באופן אישי, על מנת להביא לשחרורו ולעלייתו לארץ. למרות הדברים הקשים, פולארד התעקש באותו ריאיון לכרוך את הקשר המיוחד שלו עם מדינת ישראל לנישואיו עם רעייתו אסתר, שנאבקה לאורך כל השנים למען חירותו.

"יום השנה לנישואינו הוא גם יום השנה לנישואיי עם ישראל", הוא סיפר. "איני יכול להבחין בין אסתר והמדינה. אם הייתי בבית, הייתי אומר לאסתר ולישראל משפט שנלקח מתפילה יהודית יפה - 'רבות בנות עשו חיל ואת עלית על כולן'".