פולארד: "מודה לאלפי התומכים ברחבי העולם"

פרקליטיו של ג'ונתן פולארד העבירו בשמו מסר מהכלא לאחר שקיבל את ההודעה הרשמית על שחרורו בנובמבר הקרוב. "הוא מודה על כל מחווה, קטנה וגדולה, שנעשו עבורו", אמרו. "הוא מצפה לפגוש שוב את אשתו אסתר"

"מצפה לפגוש את אסתר", פולארד בתמונה זוגי (רויטרס)

"ג'ונתן מבקש להודות לאלפים בארצות הברית, בישראל וברחבי העולם" - כך מסרו הערב (שלישי) פרקליטיו של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד בעקבות ההודעה לפיה ישוחרר בחודש נובמבר הקרוב, לאחר שלושה עשורים בכלא האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה שהפיצו עורכי דינו בשמו של פולארד ציינו כי הוא מודה לאנשים הרבים שסיפקו את שורשי התמיכה בשחרורו "בעצרות, בשליחת מכתבים, בשיחות טלפון לנבחרי ציבור ובתפילות לשלומו".

"ג'ונתן מבקש להביע את הערכתו לכל פעולה שבוצעה עבורו, גדולה וקטנה", הוסיפו ואמרו כי הם מצפים לראותו מחוץ לחומות הכלא תוך פחות מארבעה חודשים. באשר למשפחתו של פולארד, עורכי דינו מסרו כי "ג'ונתן מצפה לפגוש שוב את אשתו האהובה, אסתר".

"השחרור - ללא קשר להסכם הגרעין"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אישר הערב את הידיעה על שחרורו הצפוי של ג'ונתן פולארד ב-20 בנובמבר 2015. עם זאת הוא הבהיר כי השחרור יתבצע ללא שום קשר להסכם הגרעין שנחתם בין אירן לבין המעצמות - כלומר שלא מדובר ב"פיצוי" לישראל בעקבות ההסכם לו התנגדה וניסיון לשפר את הקשרים המתוחים בין ארה"ב לישראל.

את ההודעה על שחרורו הצפוי קיבלה גם שרת המשפטים איילת שקד. הוסבר לה כי פולארד אמור היה להשתחרר ב-21 בנובמבר, בדיוק עם תום ריצוי 30 שנות מאסרו, אך השחרור הוקדם ביממה כדי שיתבצע לפני כניסת השבת. "אני מאחלת לכל אומות העולם ולנו קודם כל שנזכה לעוד שמחות שכאלו, ושנדע יותר לפעול על פי מידת החסד ולא על פי הדין היבש", כתבה שקד בעמוד הפייסבוק שלה.

הצוות המשפטי בארה"ב ציין שפולארד ישוחרר תחת תנאים מגבילים, וכי הוא ייאלץ ככל הנראה להישאר בארה"ב בחמש השנים הקרובות. עם זאת, לנשיא אובמה יש אפשרות להתיר לו להגיע לישראל עוד לפני כן.

"אני לא יודעת מה יהיו תנאי השחרור, רק שמעתי על כך", אמרה בשיחה עם חדשות 2 אשתו לשעבר של המרגל הישראלי, אן פולארד. "אני רק מתפללת שהם יעלו אותו על המטוס. מקווה שהידיעה הזו נכונה, לא שמעתי את זה מגורמים רשמיים".

"ושבו בנים לגבולם", פולארד (CNN)

"מחכים לראותו מחוץ לכלא"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה לשחרר את פולארד בנובמבר הקרוב. "אחרי עשרות שנים של מאמצים סוף סוף יונתן פולארד ישתחרר מהכלא", אמר נתניהו. "לאורך תקופת מאסרו הקפדתי להעלות את נושא שחרורו בפגישותיי ושיחותיי עם ראשי הממשל האמריקני, ואנו מחכים לראות את יונתן פולארד יוצא מהכלא".

שר החינוך נפתלי בנט בירך אף הוא על ההחלטה וכתב: "עם ישראל אוהב אותך, אחינו יהונתן. הקרבת את ימי חייך בשליחות ישראל ולמען ביטחון ישראל". את דבריו חתם בנט באמירה "ושבו בנים לגבולם".

גם השר אורי אריאל הגיב להודעה בעמוד הפייסבוק שלו. "שהחיינו והגיענו לזמן הזה", כתב אריאל. "אחרי 30 שנה יותר מדי מגיע הרגע לו ייחלנו. אני מברך את יונתן ובני משפחתו על השחרור הקרב ומצפה בכיליון עיניים לנחיתתו בישראל. נחכה לו באהבה עצומה".

"כבר מחכים לך בישראל"

"היה לי הכבוד להיות השר הראשון שביקר אותו בכלאו", אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "הייתה לי הזכות לייחל לשובו שלוש פעמים בעת שהקדשתי לו משואה בהר הרצל. יהונתן אחינו, כבר מחכים לך בישראל!".

שרת התרבות מירי רגב צירפה לברכתה ביקורת על שחרורו המאוחר של פולארד. "שמחתי לשמוע על שחרורו של ג'ונתן", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "עם זאת צריך לזכור ששחרורו נעשה במועד שנקבע לו לאחר שריצה 30 שנות מאסר. לצערי, לא הופעלה כלפיו לא מידת הרחמים ולא מידת הצדק".