"נתניהו גרם לקרי לדלג על ישראל"

מזכיר המדינה האמריקני צפוי לערוך ביקור במזרח התיכון, אך לראשונה מזה תקופה ארוכה לא יגיע לישראל, ככל הנראה על רקע המתיחות בין המדינות. במחנה הציוני תקפו: "המדיניות של רה"מ גורמת לאמריקנים לחפש בני ברית אחרים באזור"

לא ינחת בנתב"ג. ארכיון (רויטרס)

קרי מדלג מעל ישראל: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע כי יגיע למזרח התיכון על מנת לדון בחששותיהן של כמה מדינות באזור מההסכם עם אירן, וגם במצב הביטחוני הטעון עם דאע"ש. עם זאת, מרשימת המדינות בהן יבקר מזכיר המדינה נעדר שם אחד בולט - ישראל. במקום זאת, קרי יבקר במצרים וידון עם הנשיא א-סיסי במצב הביטחוני ובאיום דאע"ש בסיני. לאחר מכן הוא ייפגש עם נציגי מדינות המפרץ בקטאר, וגם עם שר החוץ הרוסי לברוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביקורו של קרי באזור יחל ביום ראשון הקרוב בקהיר, שם ישתתף בכנס אסטרטגי שיעסוק ביחסי ארה"ב-מצרים. "הכנס מחזק את מחויבותה של ארה"ב לשותפות עם מצרים" נכתב בהודעת מחלקת המדינה. ממצרים ימריא קרי ביום שני לבירת קטאר דוחא, בה יפגוש בכירים ממדינות המפרץ.

מזכיר המדינה האמריקני ידון עם חברי מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ בהסכם הגרעין שהושג עם אירן, ובמאבק בארגון דאע"ש, בפגישה בה ישתתפו נציגי סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות, כוויית, עומאן וקטאר. בתום ביקורו באזור ימשיך קרי לסדרת ביקורים במדינות דרום מזרח אסיה.

בסיעת המחנה הציוני תקפו את מדיניותו של נתניהו, שלדבריהם פגעה ביחסי החוץ עם ארצות הברית ובביטחון ישראל. "העובדה ששר החוץ האמריקני קרי מדלג מעל ישראל למרות היותו באזור היא עוד הוכחה שמדיניתו של ביבי מול האמריקאים אינה מחזקת את ביטחון ישראל", טענו בסיעה, "המדיניות פוגעת בביטחון אזרחי המדינה, וגורמת לאמריקנים לחפש בני ברית אחרים באזורנו".

עוד טענו במחנה הציוני כי נתניהו "מוותר על הדרישה מארצות הברית לסיוע ביטחוני נרחב, על מנת לדאוג לביטחון המדינה במצב האסטרגי החדש באזור". לאחר שהודיעו כי לא ישבו בממשלתו, האשימו בסיעת האופוזיציה את ראש הממשלה בעיוורון: "הוא ממשיך להאשים את כל העולם בטעויות של עצמו".

בשבוע שעבר הזהיר קרי את ישראל מפעולה צבאית, ואמר כי "זו תהיה טעות עצומה מצד ישראל לתקוף באירן". בריאיון לרשת NBC נשאל קרי האם ההסכם שהושג בין אירן למעצמות מעלה את הסבירות שישראל תנקוט פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין האירניים או שתפתח במתקפת סייבר נגד טהרן והשיב: "זו תהיה טעות ענקית, שיהיו לה השלכות קשות עבור ישראל ועבור האזור כולו. אני לא חושב שזה נחוץ".