קרי: תקיפה ישראלית באירן תהיה טעות ענקית

המחלוקת סביב הסכם הגרעין לא נרגעת ומזכיר המדינה האמריקני מתריע מפני פעולה צבאית חד-צדדית של צה"ל נגד אירן. "זאת תהיה טעות עצומה בעלת השלכות חמורות לישראל ולאזור כולו", אמר. "אני לא חושב שזה נחוץ"

המתיחות בין ממשל אובמה לממשלת נתניהו בעקבות חתימת הסכם הגרעין עם אירן בשיאה, ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מזהיר: "זאת תהיה טעות עצומה מצד ישראל לתקוף באירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בריאיון לרשת NBC נשאל קרי האם ההסכם שהושג בין אירן למעצמות מעלה את הסבירות שישראל תנקוט פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין האירניים או שתפתח במתקפת סייבר נגד טהרן והשיב: "זאת תהיה זו טעות ענקית, שיהיו לה השלכות קשות עבור ישראל ועבור האזור כולו. אני לא חושב שזה נחוץ".

מוקדם יותר הבוקר, התייחס נשיא ארצות הברית ברק אובמה להסכם הגרעין והודה שאחרי הסרת הסנקציות הרפובליקה האסלאמית תהיה מסוגלת להגדיל את תמיכתה בארגוני הטרור.

"אירן קיבלה משהו בתמורה". אובמה (בי.בי.סי)

"האם למשמרות המהפכה ולכוח אל-קודס (זרוע חשאית שתפקידה העיקרי לעודד פעילות טרור מחוץ לגבולות אירן) יהיו יותר מקורות מימון? ככל הנראה שכן כתוצאה משיפור מצב הכלכלה במדינה", אמר אובמה בריאיון. "לארגון חיזבאללה למשל, שמאיים לירות טילים לעבר ישראל, לא חסרים משאבים. ראינו כי גם בזמן של מצוקה אירן מסוגלת לממן את מה שהיא רואה כעדיפות אסטרטגית".

"זה נכון שבהגדרה בעסקה שכזאת אירן מקבלת משהו בתמורה", הוסיף הנשיא האמריקני. "משטר הסנקציות שיישמנו יחד עם המעצמות משמעותו שהמימון שלהם הוקפא. עכשיו המימון הופשר. חלק גדול ממנו נועד לשיפור ובנייה מחדש של הכלכלה האירנית".

קוקרקר וקרי בקונגרס, אתמול (רויטרס)

חברי סנאט בעימות מול קרי: רימו אותך

אתמול (חמישי) התייצב קרי לשימוע שנערך בוועדת החוץ של הסנאט בנושא הסכם הגרעין עם אירן. בפתח הדברים פנה אל קרי יושב ראש הוועדה, הסנאטור הרפובליקני בוב קורקר, ואמר לו: "אני חושש שהאירנים רימו אותך". בעוד כחודשיים יידרש הקונגרס האמריקני לאשר את ההסכם.

"מה שאני חושב שקרה בשיחות הגרעין זה שהסדרת בעבור אירן מסלול נטול הפרעות בדרך לנשק גרעיני", אמר קורקר לקרי. "הרשה לי להדגיש", ענה לו קרי, "האלטרנטיבה לעסקה שהשגנו עם אירן אינה 'עסקה טובה יותר', איזה סידור מהאגדות שיכלול כניעה מוחלטת של האירנים. זאת פנטזיה - חד וחלק".

דווקא סנאטור דמוקרטי, רוברט מננדז, הצליח להביך את קרי כששאל במהלך השימוע בסנאט אם "על פי הסכם הגרעין, האירנים יהיו רשאים ליטול בעצמם את הדגימות? כי אמינות הדגימות תהיה חסרת משמעות אם כבר בהתחלה הדגימות שנמסרות נבחרות ונלקחות בידי ה'עבריין'".

קרי סירב להשיב לסנאטור מננדז על שאלתו, והגיב בקצרה: "כפי שאתה יודע, סנאטור, זה מרכיב חסוי בהסכם והדיונים עליו צריכים להתקיים בישיבה מסויגת".