באירופה שוקלים: סנקציות על בנקים בישראל בגלל הכיבוש

דוח מיוחד שגובש על ידי הוועדה ליחסי חוץ של האיחוד האירופי מציע לפקח על פעילותם של בנקים ישראליים בהתנחלויות. עוד מוצע לבחון את ההכרה של תארים אקדמיים במוסדות חינוך ביהודה ושומרון. מחברי הדוח: "האיחוד האירופי מפר את החוקים של עצמו"

סנקציות על הבנקים? ארכיון (רויטרס)

ימים ספורים לאחר שהוחלט באיחוד האירופי לסמן ולתייג מוצרים המיוצרים מעבר לקו הירוק, האיחוד האירופי צפוי לדון היום (רביעי) בהצעה חמורה הרבה יותר - הטלת מגבלות על בנקים ישראליים ומוסדות חינוך ביהודה ושומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההצעה, שגובשה על ידי הוועדה ליחסי חוץ באיחוד האירופי, יוטלו מגבלות ופיקוח על הלוואות, משכנתאות וארגוני צדקה הפועלים בהתנחלויות. המשמעות היא שהבנקים הישראלים יחוייבו לדווח לחברות אירופאיות שעושות עימם עסקים על כל הלוואה הקשורה בפעילות של הבנק בשטחים.

בוועדה האירופית ליחסי חוץ, שבמרבית המקרים החלטותיה מעידות על מדיניות החוץ של האיחוד, טענו כי המדיניות הנוכחית הנוגעת למהלכים פיננסיים בישראל מנוגדת לחוקי הארגון. הוועדה ממליצה להבחין בין פעילותה של ישראל בתוך הקו הירוק ומחוצה לו.

בנוסף מוצע לאיחוד לבחון מחדש תארים אקדמיים שהתקבלו במוסדות חינוך ביהודה ושומרון.

"על פי תקנות האיחוד האירופי, אירופה אינה יכולה לברוח מהשאלה החוקית ומחובתה לבדיל את פעילותה של ישראל בשטחים הפלסטיניים הכבושים", נכתב בהצעת הוועדה. מחברי הדוח טוענים כי באמצעות צעדים אלה, תיאלץ ישראל לחזור לשיחות השלום עם הרשות הפלסטינית.