שר החוץ האירני: "ישראל מעולם לא הייתה כה מבודדת"

זריף הציג לחברי הפרלמנט באירן את עיקרי הסכם הגרעין ואמר שזה לא מפתיע שנתניהו מנסה לגרום לקונגרס לטרפד את ההסכם בגלל האיום שהוא מציב למשטר הישראלי. הוא הדגיש כי אירן הבהירה לעולם שהעשרת האורניום והמחקר הגרעיני לא יעצרו: "אף אחד לא יכול לאיים עלינו"

"ישראל הכי מבודדת שהייתה". זריף (רויטרס)

"ההסכם הוא הישג, ישראל הכי מבודדת שהייתה אי פעם": שבוע לאחר חתימת הסכם הגרעין בין המעצמות לאירן, השיב היום שר החוץ האירני מוחמד זריף לשאלות במהלך דיון שקיים במג'לס (הפרלמנט האירני בטהרן) ולא היסס לתקוף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנחשב למתנגד החריף ביותר להסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה לא מפתיע שנתניהו מרכז את מאמציו בקונגרס האמריקני כדי לנסות שההסכם לא יעבור שם. זה הסכם שמאיים על המשטר הישראלי", תקף זריף והוסיף: "המשטר הציוני השנוא מעולם לא היה כה מבודד בקרב בנות בריתו".

זריף הדגיש כי נכונותם של נציגי אירן לדון עם המערב - מה שהוביל להסכם - היא הוכחה לכך שאירן מוכנה לנהל משא ומתן עם המעצמות. עם זאת, הבהיר הדיפלומט האירני הבכיר, כי מדינתו לא תאפשר מצב בו שש המעצמות ישתמשו בהסכם כדי לסחוט את טהרן: "הבהרנו לנציגי המעצמות בשיחות שאף אחד לעולם לא יצליח לאיים על אירן". עוד הבהיר זריף שארצו לעולם לא תחדל להעשיר אורניום ולבצע הליכי פיתוח ומחקר.

בדרך להסרת הסנקציות: מועצת הביטחון אישרה את הסכם הגרעין

אמש נסללה הדרך להסרת הסנקציות על אירן: מועצת הביטחון של האו"ם אישרה פה אחד את ההסכם שהושג בין המעצמות לאירן. כל 15 החברות הקבועות תמכו בהצעה, שמאפשרת את הסרת העיצומים על הכלכלה של הרפובליקה האסלאמית.

מועצת הביטחון של האו"ם (רויטרס)

ההצעה שאושרה במועצת הביטחון כוללת גם אפשרות להחזרת הסנקציות באופן מיידי (Snap Back) במהלך העשור הקרוב, אם אירן לא תעמוד בתנאים. חמש המעצמות שמחזיקות בווטו במועצת הביטחון תמכו כמובן בהסכם, אותו גיבשו יחד עם גרמניה.

בתמורה להסרת הסנקציות של האו"ם, האיחוד האירופי וארה"ב, אירן תידרש להציב את התכנית שלה תחת פיקוח ולעכב את פיתוח הגרעין. כעת, בעקבות כשנתיים של דיונים, ההקלה על הכלכלה האירנית נראית קרובה מתמיד - אך הסנקציות לא יוסרו עד שיוגש דוח של סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א) שמאשר כי אירן עמדה ביעדים.