ההסכם עם אירן אושר במועצת הביטחון באו"ם

גם האיחוד האירופי וגם מועצת הביטחון אישרו את ההסכם בין הרפובליקה האסלאמית למעצמות. העיצומים על הכלכלה האירנית יוסרו אחרי שסוכנות הגרעין של האו"ם תקבע שהמדינה עמדה ביעדים

ארכיון (רויטרס)

הדרך להסרת הסנקציות על אירן נסללה: מועצת הביטחון של האו"ם אישרה היום (שני) פה אחד את ההסכם שהושג בין המעצמות לאירן. כל 15 החברות הקבועות תמכו בהצעה, שמאפשרת את הסרת העיצומים על הכלכלה של הרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצעה שאושרה במועצת הביטחון כוללת גם אפשרות להחזרת הסנקציות באופן מיידי (Snap Back) במהלך העשור הקרוב, אם אירן לא תעמוד בתנאים. חמש המעצמות שמחזיקות בווטו במועצת הביטחון תמכו כמובן בהסכם, אותו גיבשו יחד עם גרמניה.

בתמורה להסרת הסנקציות של האו"ם, האיחוד האירופי וארה"ב, אירן תידרש להציב את התכנית שלה תחת פיקוח ולעכב את פיתוח הגרעין. כעת, בעקבות כשנתיים של דיונים, ההקלה על הכלכלה האירנית נראית קרובה מתמיד - אך הסנקציות לא יוסרו עד שיוגש דוח של סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א) שמאשר כי אירן עמדה ביעדים.

"הענקתם פרס למדינה המסוכנת ביותר בעולם"

אחרי ההצבעה שאיכזבה את ישראל עמד השגריר הישראלי רון פרושאור ותידרך את העיתונאים הזרים על העמדה הישראלית. "היום, הענקתם פרס עצום למדינה המסוכנת ביותר בעולם. אני לא רוצה להיות זה שהורס את האופוריה, אבל מישהו צריך להגיד לכם שהמלך הוא עירום", אמר.

פרושאור הציג את מפת העולם, שבה סומנו באדום אזורים שלמים שלטרור האירני יש נגיעה בהם. את המפה שהציג כינה פרושאור 'אימפריית הטרור האירנית' והוסיף: "האירנים צוחקים לכולנו בפרצוף, וכשהנבל צוחק, משהו לא בסדר. הצחוק שלהם מהדהד בכל העולם".

גם האיחוד האירופי אישר את ההחלטה, בעוד הנשיא האמריקני ברק אובמה העביר את ההסכם לאישור הקונגרס - שידון בהסכם ב-60 הימים הקרובים.