"לא נסיר סנקציות ממשמרות המהפכה"

תת מזכיר המדינה של ארה"ב הדגישה כי ארצות הברית מחויבת להגן על ישראל ול"שימור היתרון האיכותי". לדבריה, נתניהו מסרב בשלב זה להיפגש עם האמריקנים בנושא. כמו כן היא טענה שהדיווחים על הסרת הסנקציות כלפי מפקד משמרות המהפכה לא נכונים ואמרה כי "שבעת רצון מההישג"

יישארו תחת הסנקציות. חיילי משמרות המהפכה (רויטרס)

"מבינה את הדאגות של ישראל ונתניהו": ראש צוות המשא ומתן של ארה"ב עם אירן, תת מזכיר המדינה וונדי שרמן, שוחחה היום (חמישי) עם כתבים מדיניים ישראלים וביקשה להפיג את החששות מהסכם הגרעין. שרמן הבהירה כי הממשל "יעשה הכול לשמור על ביטחונה של ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריה, לא יוסרו סנקציות מראש משמרות המהפכה קאסם סולימאני. "הדיווח על קאסם סולימאני מקורו בבלבול", הסבירה. "זה שם נפוץ באירן והשם שצויין הוא של האיש האחראי למכרות האורניום ולא לראש משמרות המהפכה". שרמן, סגניתו של קרי, הדגישה כי "אין שום כוונה של ארצות הברית להסיר מסולימאני ממשמרות המהפכה כל הגבלה במשך זמן רב מאוד".

שרמן קראה לשמירת היתרון האיכותי של ישראל. היא גם חשפה את המתח מאחורי הקלעים בין הממשל הישראלי והאמריקני. לדבריה, נתניהו דחה בשלב זה פניות לעסוק ב"שימור היתרון האיכותי" אך היא מעריכה שהנושא יעלה בפגישתו של ראש הממשלה עם שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר בשבוע הבא בישראל.

וונדי שרמן, תת מזכיר המדינה האמריקני (רויטרס)

"מרוצה מההישג במשא ומתן"

ביקורת רבה נמתחה על ההסכם, במיוחד בשל סוגיית הפיקוח על המתקנים באירן בה נסוגה ארצות הברית מההבטחה לפיקוח "בכל מקום ובכל זמן". לדברי שרמן, מדובר ב"עניין רטורי, סוג של סיסמא". היא מאמינה כי ההסכם הנוכחי והסעיפים הטכניים שלו מבטיח את המהות - כלומר שלא תהיה פעילות חשאית של אירן בענייני הגרעין.

בענייני הסרת אמברגו על נשק על אירן (אמברגו שאינו קשור לנשק הגרעיני)  אמרה שרמן כי היא "דווקא מרוצה מההישג" במשא ומתן, שמאפשר את המשך האמברגו לחמש שנים.

נתניהו: "אירן לא משנה את התנהגותה הרצחנית"

ראש צוות המו"מ הסבירה שוב כי הסרתו המיידית של האמברגו הייתה דרישה של אירן בתמיכה של רוסיה וסין, מכיוון שהוא חלק מחבילת סנקציות של מועצת הביטחון שהוטלה ב-1999. שרמן הוסיפה כי הובטח לאירנים בעבר שהסנקציה תוסר אם תהיה הסכמה בעניינים הגרעיניים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להסכם הגרעין בפגישתו המתוחה עם שר החוץ הבריטי האמונד - שרק אתמול מתח ביקורת על מדיניות ישראל. נתניהו אמר להאמונד בפגישתם כי "לא ייתכן שיוסרו כל הסנקציות מאירן, שממשיכה לרצות למחוק אותנו מהמפה ומשגרת רוצחים לעברנו. אירן לא משנה את מדיניותה הרצחנית כלפי ישראל וכלפי שכנותיה, ופעולות הטרור נמשכות".

נתניהו הדגיש כי בניגוד לביקורת שנמתחה עליו, הוא כן הציע חלופה להסכם: "רצינו לראות עסקה שאומרת כי אירן מקבל הקלה בסנקציות על תכנית הגרעין, ותקבל הקלה אם תשנה את התנהגותה קודם לכן". ראש הממשלה הוסיף כי חוסר הדרישה לשינוי התוקפנות של אירן "הוא מה שהופך את ההסכם לפגום מהיסוד".