נתניהו: "ההסכם שנחתם איננו סוף פסוק"

רה"מ הבהיר כי מדינת ישראל אינה מחויבת להסכם הגרעין שנחתם בין אירן והמעצמות. "כוחנו איתנו והוא גדול ורב", אמר בדיון מיוחד במליאת הכנסת לזכרו של זאב ז'בוטינסקי ז"ל. מיד לאחר מכן נאם יו"ר האופוזיציה שהבטיח לשתף פעולה בנושא עם רה"מ: "כשזה מגיע לביטחון ישראל נתייצב למען ביטחון המדינה"

דיון מיוחד במליאת הכנסת לציון יום השנה לפטירתו של זאב ז'בוטינסקי הפך להזדמנות נוספת של ראש הממשלה להביע את מורת רוחו מהסכם הגרעין שנחתם אתמול (שלישי) בין אירן והמעצמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההסכם שנחתם בווינה איננו סוף פסוק", אמר נתניהו מעל דוכן הנאומים. "אנחנו ודאי נמשיך להצביע על פגמיו וסכנותיו, ועל הסכנה בכלל של לעשות הסכם כזה עם עריצות רצחנית. וזה לא קל, יש נכונות בעולם המערבי לחפש את השקט בכל מחיר

"קראנו את ההסכם הלילה, וכשאנחנו קוראים התמונה הופכת ליותר ויותר עגומה כי אנחנו מגלים בו דברים אבסורדים", הוסיף נתניהו. "לדוגמה, סעיף הפיקוח על אתר זה או אחר. ההסכם נותן לאירן 24 יום לפני שבכלל יוחלט אם יהיה פיקוח. זה כמו לתת לארגון פשע שסוחר בסמים התראה של 24 יום לפני שבודקים את מעבדת הסמים שלו. ועוד ההסכם מחייב את המעצמות להראות לאירן את המידע המודיעיני שבגללו הן בכלל רוצות לבצע את הבדיקה.

"מי שאמר על ההסכם הזה את האמת הוא נשיא אירן", טען ראש הממשלה. "הוא אמר שבמשא ומתן אירן השיגה את כל מטרותיה. היא קיבלה לגיטימציה בינלאומית להמשיך בתכנית הגרעין, הוסרו מעליה הסנקציות והיא יכולה להמשיך להפיץ ברחבי העולם את ה'מהפכה', כלומר את הטרור ואת התוקפנות הרצחנית שלה.

"אנחנו לא מחויבים להסכם זה ונמשיך להתנגד לו", הבהיר נתניהו. "נשמור על זכותנו להגן על עצמנו, כוחנו איתנו והוא גדול ורב. בנושאים קיומיים אין קואליציה ואין אופוזיציה. צריך חזית אחידה כדי להבטיח את קיומנו ועתידנו. בעניין זה דרוש שילוב ידיים בין תלמידי ז'בוטינסקי ותלמידי בן גוריון. זה מה שהציבור מצפה מאיתנו בעת הזאת".

הרצוג: "עלינו להתמודד עם האתגר המשותף"

מיד לאחר נתניהו עלה לדוכן הנואמים יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שהתייחס גם הוא להתפתחויות הביטחוניות באזור. "סוגיית הביטחון הלאומי שלנו היא לצערי עדיין במוקד חיינו בארץ הזאת", אמר. "ההסכם שנחתם בווינה אתמול בין המעצמות לאירן מחדד זאת ביתר שאת.

"אסור לטעות בכוונות של כוחות רשע וטרור לפעול כנגד עצם קיומנו", הוסיף הרצוג. "'היישות הציונית', כך מכנה אותנו נשיא אירן בהופעתו בפני העולם, כאילו שום דבר לא השתנה. מבחינתו מדינת ישראל לא קיימת".

"כוונות של כוחות רשע וטרור". הרצוג (פלאש 90)

"זו ממלכת טרור שלא תשנה את דרכה", טען הרצוג. "ההסכם שנחתם הוא רע. הוא מסכן אינטרסים ביטחוניים שלנו ושל האזור. כשזה מגיע לביטחון ישראל, אני והמחנה שבראשו אני עומד נתייצב למען ביטחון המדינה.

"למרות המחלוקות על התנהלותו והחלטותיו של ראש הממשלה, חובה עלינו להתמודד עם האתגר המשותף לכולנו", הסביר הרצוג. "אדגיש בפני ח"כ זהבה גלאון: אפשר לעשות את כל זה גם מן האופוזיציה. הביטחון הלאומי אינו נתון למחלוקת, גם לא מהאופוזיציה".