לאחר ההסכם: נתניהו והרצוג נפגשו

חזית אחידה: ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה דנו בהשלכות הסכם הגרעין, והרצוג הצהיר כי "כאופוזיציה נתגייס בכוח לטובת ביטחון ישראל". יו"ר המחנה הציוני ימריא לארה"ב לפגישות מדיניות-ביטחוניות

צפו: עיקרי הסכם הגרעין (רויטרס)

חזית אחידה במאבק נגד הסכם הגרעין: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש (שלישי) בלשכת ראש הממשלה בירושלים עם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. במהלך הפגישה עדכן ראש הממשלה את הרצוג בסקירות שניתנו בישיבת הקבינט בנוגע למשמעויות הביטחוניות של הסכם הגרעין עם אירן - הסכם שהקבינט דחה והצהיר כי ישראל אינה מחויבת אליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי בפגישה חזר הרצוג על דבריו לפיהם ההסכם שנחתם רע לישראל. יו"ר האופוזיציה הדגיש כי הוא מתגייס לעשות הכל למען ביטחון מדינת ישראל במצב החדש.

ראש הממשלה אמר להרצוג כי העובדה שקיימת הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה באשר לסכנה שמהווה הסכם זה חשובה במיוחד בעת הזאת. השניים סיכמו כי יש להציג חזית אחידה כלפי חוץ בנוגע להתנגדות להסכם, וזאת מתוך חשיבות הדבר לאינטרס הלאומי - כך הדגישו במשרד ראש הממשלה.

הרצוג עצמו כתב בעמוד הטוויטר שלו: "שוחחתי עם נתניהו, הבהרתי שכאופוזיציה נתגייס בכוח לטובת ביטחון ישראל. בקרוב אצא לארצות הברית לפעול לקידום חבילת צעדים ביטחונית שתתאים למצב החדש".

ביקורת קשה בישראל על ההסכם

עם חתימת ההסכם אמר אתמול ראש הממשלה נתניהו כי "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר - זאת התוצאה. אפשר לקבוע כבר עכשיו שההסכם הזה הוא טעות היסטורית לעולם. בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאירן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים".

"בנוסף, אירן תקבל מאות מיליארדי דולרים שבאמצעותם היא תוכל לתדלק את מכונת הטרור, ההתפשטות והתוקפנות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו", הדגיש ראש הממשלה. "ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני - וההתחייבות הזאת בעינה עומדת".

במקביל דחה הקבינט המדיני-ביטחוני את הסכם הגרעין שנחתם. השרים קבעו כי "ישראל אינה מחויבת להסכם". מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה והביע בפניו את דאגותיה של ישראל מההסכם. נתניהו כינס מסיבת עיתונאים אחרי הישיבה, ותקף את המעצמות ש"הימרו על עתידנו".

המונים חגגו ברחובות טהרן

אתמול בבוקר נחתם הסכם הגרעין ההיסטורי בין אירן לשש המעצמות המסדיר את ההבנות אליהן הגיעו הצדדים בנוגע לפיקוח ובקרה על מתקני הגרעין של אירן, בתמורה להסרת הסנקציות שהוטלו עליה.

ברחובות טהרן חגגו המוני אירנים שיצאו לרחובות את חתימת ההסכם, שצפוי להקל באופן משמעותי על חיי התושבים במדינה שהיו נתונים לסנקציות כלכליות ובידוד בינלאומי. "רוחאני, תודה!", צעקו צעירים כשהם עטופים בדגלי אירן ומניפים פוסטרים של המנהיג. החוגגים סימנו בידם "וי" לאות ניצחון ורבים מהם חילקו ממתקים לעוברים ושבים.

עיקרי הסכם הקבע בין אירן למעצמות