גורם אמריקני: לא מקשיבים לנתניהו

זעם בממשל על תגובות רה"מ להסכם עם אירן. "איש לא מתחשב בהצהרות נתניהו", אמר גורם אמריקני בכיר. קרי: "נתניהו מגזים". רה"מ לא נשאר חייב: "המעצמות מהמרות על עתידנו"‎

זעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הסכם הגרעין בין אירן למעצמות מגיע לכדי התנגשות עם ממשל אובמה. גורם אמריקני בכיר אומר הערב (שלישי): "איש לא מתחשב בהצהרותיו של נתניהו, אף אחד לא מקשיב לו". גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי סיפק כותרות שנתניהו לא יאהב לשמוע. אבל בממשל מנסים גם להרגיע את ישראל ושולחים לכאן את שר ההגנה האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישראל היא מקום בטוח יותר אחרי ההסכם, נתניהו מגזים", אמר הערב מזכיר המדינה ג'ון קרי בריאיון לרשת NBC האמריקנית. הוא התעקש כי ההסכם עם הרפובליקה האסלאמית הוא האופציה הטובה ביותר והוא בעל השלכות ארוכות טווח. "מה שמבקרי ההסכם מעולם לא הציעו זו אלטרנטיבה ריאלית", אמר כשהוא רומז לנתניהו. הוא הוסיף כי ראש הממשלה לא היה מעורה עד הסוף בפרטי ההסכם. 

במקביל דחה הערב הקבינט המדיני-ביטחוני את הסכם הגרעין עם אירן. השרים קבעו כי"ישראל אינה מחויבת להסכם". מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה והביע בפניו את דאגותיה של ישראל מההסכם. נתניהו כינס מסיבת עיתונאים אחרי הישיבה, ותקף את המעצמות ש"הימרו על עתידנו".

תקף את נתניהו, קרי (רויטרס)

"הערכנו וצדקנו כשאמרנו שהרצטון לחתום על ההסכם כנראה חזק יותר מכל דבר אחר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני. ההתחייבות הזאת בעינה עומדת", אמר נתניהו. "הטענה שנשמעת מגורמים פוליטיים כאילו ליחסים האישיים ביני לבין אובמה הייתה השפעה על הסכם הגרעין - מופרכת. עוד לפני שנכנסתי לתפקידי כראש הממשלה, הייתה כוונה בארצות הברית לנרמל את היחסים עם אירן. אחר כך פתחה ארצות הברית במשא ומתן חשאי עם אירן - שהפך לגלוי.

"הלחץ שהפעלנו והפעולות שעשינו במהלך השנים גרמו לכך שאירן לא התחמשה בנשק גרעיני. אני יכול לומר בביטחון רב שאלמלא הפעולות של ישראל - אירן כבר מזמן הייתה מתחמשת בנשק גרעיני. לכן כרגע יש לנו משימה אחת: להבטיח שהיא לא תתחמש בהמשך בנשק גרעיני. מול משימה כזו אסור לעסוק בפוליטיקה קטנה. צריך ליצור חזית אחידה. נמשיך להגן על עצמנו, בכוחות עצמנו, מול כל מי שמאיים להשמיד אותנו".

על אף היחס הצונן מממשל אובמה, נראה ששם עושים גם ניסיונות הרגעה. הערב דווח כי שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר יגיע בשבוע הבא לישראל. לא מן הנמנע שהוא יציע לישראל חבילת סיוע ביטחונית - סוכרייה להמתקת הגלולה המרה בדמות ההסכם עם אירן.

"ראש הממשלה נתניהו הדגיש שבחינת ההסכם מעלה שתי סכנות מרכזיות: הוא יאפשר לאירן להתחמש בנשק גרעיני, בין אם בשמירה על ההסכם לאחר 10-15 שנה ובין אם בהפרתו קודם לכן", אמרו בלשכת נתניהו.

ראש הממשלה הדגיש עוד את החשש מהתגברות מעשי הטרור בעקבות ההסכם. לדבריו, כתוצאה מההסכם יוזרמו מיליארדי דולרים "למכונת הטרור והמלחמה האירנית שמאיימת על ישראל ועל העולם כולו". ואיך נשמעה השיחה הזאת מהצד השני? "ההסכם לא יגרע מדאגותינו בנוגע לתמיכתה של אירן בטרור ובאיומיה כלפי ישראל", השיב אובמה לנתניהו, על פי הבית הלבן.

בהכנת הידיעה השתתף ערד ניר.